Všetko, čo potrebujete vedieť o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek

Recyklácia plastových fliaš

Plastové fľašky a plechovky bude možné vrátiť do obchodu iba nestlačené (Zdroj: Freepik/freepik)

Možno ste postrehli, že od 1. januára 2022 sa na Slovensku zavádza zálohovanie plastových fliaš a plechoviek s označením „Z“. Označenie sa bude nachádzať v blízkosti čiarového kódu spolu s textom „zálohované“. Cieľom zálohového systému je vyzbierať 90 percent nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať, použiť pri výrobe nových obalov a nekončili voľne pohodené v prírode alebo v spaľovni.

Čo môžete do obchodu vrátiť

Správca zálohového systému na svojom webe informoval, že fľaše sa majú vracať aj s vrchnákom, nestlačené a nepoškodené. Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Správca zároveň poukazuje, že výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Ako to bude prebiehať?

Zálohovanie je povinné pre predajne väčšie ako 300 metrov štvorcových, pre menšie obchody je dobrovoľné. Podľa informácií správcu si budú môcť prevádzky vybrať, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Na výber budú mať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predajca pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera. Spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja zálohu, ktorá bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Pri vrátení obalu sa vám záloha vráti v plnej výške naspäť, pričom ju buď môžete využiť ako zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame