November je mesiac povedomia o rakovine pľúc: Aké sú najväčšie riziká jej vzniku?

röntgen pľúc

November je mesiac povedomia o rakovine pľúc (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Rakovina pľúc je zákerné ochorenie, ktoré je nanešťastie veľmi rozšírené. Na Slovensku ochoreniu v minulom roku podľahlo až 2146 ľudí. „Približne 90 percent úmrtí spôsobených malígnym, teda zhubným ochorením pľúc, zapríčiňuje práve fajčenie, zodpovedá za úmrtie jedného z desiatich dospelých. Priemerný fajčiar môže dokonca stratiť až osem rokov života v porovnaní s nefajčiarom,“ upozornil Národný onkologický inštitút.

Veľké riziko predstavuje tiež pasívne fajčenie, to znamená vdychovanie cigaretového dymu nefajčiarmi, ktorí sú v zadymenom prostredí. Medzi ďalšie príčinné faktory môžu patriť rôzne chemikálie vonkajšieho prostredia, ako napríklad azbest, radón, arzén a tiež znečistené ovzdušie. Určitú rolu môže zohrávať aj dedičnosť.

Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Pokiaľ je však odhalená v skorých štádiách, pacient má veľkú šancu na vyliečenie. Realita je však taká, že mnohí z nás ignorujú prvotné príznaky. Medzi prvotné prejavy ochorenia patrí pretrvávajúci kašeľ, zmena charakteru chronického kašľa u fajčiarov, pocit dýchavičnosti alebo sipot pri činnostiach, pri ktorých predtým tieto problémy neboli, chrapľavý hlas, vykašliavanie krvi, strata chuti do jedla alebo nechcené chudnutie, opakované zápaly priedušiek, bolesť na hrudníku, chrbte alebo pažiach.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame