10 zaujímavostí zo sveta rozvodov: Niektoré vás prekvapia, iné pobavia

Rozvod

Nasledujúce zaujímavosti zo sveta rozvodov vás rozhodne pobavia (Zdroj: GettyImages)

Aj vy máte občas pocit, že je lepšie žiť sám ako v partnerskom vzťahu? Rozvod nemusí byť vždy rýchly a jednoduchý. Alebo lacný. Nasledujúce fakty zo sveta rozvodov vás rozhodne pobavia aj donútia k zamysleniu.

Najkratšie manželstvo trvalo len 3 minúty, kvôli zakopnutiu

V Kuvajte sa zaľúbenci sobášia pred sudcom a výnimkou nebol ani istý mladý pár, ktorý sa stal rekordérom v trvaní manželstva. Chvíľu po sobáši nevesta požiadala o rozvod. Na vine bola urážka od manžela, ktorý ju nazval „hlupaňou“, lebo zakopla o svoje svadobné šaty. Ženu to tak urazilo, že sa hneď otočila a požiadala o rozvod sudcu, ktorý ich oddal. Svoje spontánne rozhodnutie odôvodnila slovami: „Ak ma urazil tri minúty po obrade, čo bude robiť v budúcnosti?“

Najstarší rozvádzajúci sa pár na svete rozdelila stará nevera

99-ročný Talian požiadal o rozvod so svojou 96-ročnou manželkou po tom, čo odhalil jej neveru spred 70 rokov. Pár tvorili 77 rokov. Týmto prekonali rekord, ktorí držali Bertie a Jessie Woodovci z Británie, ktorí sa rozvádzali ako 98-roční po 36 rokoch manželstva. Wood zomrel krátko po vydaní rozhodnutia o rozvode pred dovŕšením svojich 99 rokov.

V priebehu mesiaca sa 4-krát oženil a 3-krát rozviedol s tou istou ženou

Muž z Taiwanu chcel prekabátiť banku, v ktorej pracoval. Túžil po extra zaplatenej dovolenke. V Tchaj-pej, hlavnom meste Taiwanu, totiž platí, že ak sa oženíte, dostanete od svojho zamestnávateľa 8 dní plateného voľna. Keďže tento pokus zopakoval 4-krát, malo ísť o 32 dní plateného voľna. Banka jeho opätovné žiadosti zamietla, no tamojšie úrady mu dali za pravdu. Síce bolo jeho správanie neetické, no nebolo protizákonné. V skutočnosti mal nárok na dovolenku, ktorú požadoval.

Najkurióznejší dôvod na rozvod určite neuhádnete

V roku 2007 v Bosne sa istý pár rozviedol po tom, čo manželia zistili, že sa navzájom podvádzajú so svojimi internetovými alter egami. Po rokoch manželskej krízy obaja hľadali útechu na internete. Šok prišiel vtedy, keď nastal čas reálneho stretnutia so svojou virtuálnou láskou. Táto neuveriteľná zhoda náhod manželov tak nahnevala, že okamžite súhlasili s rozvodom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa OER Live (@oerlive_official)

Pri najdrahšom rozvode v histórii sa delili miliardy dolárov

Najbohatší muž na svete Jeff Bezos a jeho manželka MacKenzie uzavreli v roku 2019 rekordnú rozvodovú dohodu. Ona si ponechala 4-percentný podiel v spoločnosti Amazon, ktorú založil jej manžel. Hodnota podielu bola 35,6 miliardy dolárov. Tým prekonali dovtedy najdrahší rozvod obchodníka s umením Aleca Wildensteina a Jocelyn v roku 1999. Vtedy išlo o sumu 3,8 miliardy dolárov.

Mesto bez rozvodov nájdete v Bosne a Hercegovine

V meste Široki Brijeg (Bosna a Hercegovina) je obyvateľstvo takmer na 100 % katolícke a svoju vieru berie veľmi vážne. Nikdy tu nedošlo k rozvodu medzi chorvátskymi katolíkmi mesta. Manželstvo vidia ako kríž nerozlučne zjednotený s Kristovým krížom. Preto v ťažkých chvíľach obaja manželia kľačia pri kríži a žiadajú o silu, aby ich prekonali. Veria, že ak opustia jeden druhého, opustia aj Krista.

Vedeli ste, že na Filipínach je rozvod ilegálny?

Okrem Vatikánu je na svete jediná krajina, kde je rozvod stále nezákonný, a to Filipíny. Prevažná väčšina obyvateľstva vyznáva rímskokatolícku vieru. Manželstvá nemôžu byť zrušené podľa cirkevného práva, môžu byť len anulované, ale za dosť náročných podmienok. Kvôli vysokej cene za právne služby a psychologické hodnotenia je toto riešenie prakticky určené len pre ľudí, ktorí „majú na to“. Celý proces môže trvať pritom viac než 4 roky.

Dvojaký meter pri rozvode pre mužov a ženy

V Spojených arabských emirátoch alebo Saudskej Arábii sa môže manžel jednostranne rozviesť s manželkou, zatiaľ čo manželka potrebuje k rozvodu rozhodnutie súdu. To však môže získať iba na základe niekoľkých zákonom určených okolností. V Japonsku zase musia ženy po rozvode čakať 6 mesiacov, aby sa mohli znova vydať. Muži čakať nemusia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa D Star News USA (@dstarnewsusa)

Manželstvá celebrít, ktoré trvali len pár dní

Britney Spears a Jason Alexander sa v roku 2004 rozhodli zobrať po jednej divokej párty. Britney už po 55 hodinách požiadala o rozvod. Dlho netrval ani zväzok Kim Kardashian a Krisa Humphriesa. Rozviedli sa po 72 hodinách. Vo svete slávnych sa, žiaľ, podobných príkladov nájde oveľa viac.

Rozvodoví rekordmani zo sveta slávnych

Elizabeth Taylor († 79) sa vydala až 8-krát, z toho 2-krát za rovnakého muža. Americký herec Billy Bob Thornton (66) sa ženil 6-krát, naposledy v roku 2014. Charizmatický britský herec Gary Oldman (63) sa ženil už 5-krát, naposledy v roku 2017 s Gisele Schmidt, ktorú poznal dlhé roky. Dánska herečka Brigitte Nielsen (58) sa tiež vydávala 5-krát. Americká herečka Melanie Griffith (64) bola zase vydatá 4-krát, s tromi mužmi.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame