Pripravte svoju záhradu na zimu: Ak máte na dvore okrasné jazierko, pred úderom tuhej zimy sa oň takto postarajte!

Ak dodržíte naše rady, nemusíte sa o svoje jazierko pred jarným „znovuzrodením“ obávať (Zdroj: Freepik/vecstock)

Zazimovať jazierko je veľmi dôležité. Urobte si z toho jesenný must have rituál. Pred samotným procesom uchovávania k „zimnému odpočinku“ skontrolujte aj stav jazierka, jeho obyvateľov, ale aj okolité príslušenstvo. Poškodených vecí sa zbavte, niekam si ich poznačte, a do jari máte čas si ich zaobstarať.

Nenechávajte si to na poslednú chvíľu!

Proces zazimovania si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Ranné mrazy sú nevyspytateľné, a pokiaľ ste sa o jazierko doposiaľ nepostarali, je najvyšší čas!

Prvým krokom je zbaviť sa všetkých nečistôt, ktoré sa usadili na dne (ale aj v okolí) jazierka. Čím čistejšie jazierko bude, tým kvalitnejšia voda v ňom počas zime zostane. Nežiadúce bahno vyberte ručne alebo použite špeciálny vysávač – určite nie je dobré ho tam nechávať. Odporúča sa tiež aj vypustiť aspoň časť vody a doplniť hladinu novou.

Pozor na rastlinky

Ak svoje jazierko skrášľujete okrem živočíchov aj rastlinkami, aj tie je potrebné pripraviť na mráz. Rána bývajú chladné, preto aj pri vodných rastlinách platí to, čo pri tých, ktoré máte v záhradke či na balkóne. Pristupujte k nim tak, aby ste im pomohli prežiť prudké zmeny teplôt.

Je dôležité povyberať z jazierka všetky – ak ich tam necháte, môžu zamrznúť alebo sa začnú rozkladať, čo bude viesť ku kontaminácii vody, a to rozhodne nechcete.

Rastliny, ako je kosatec alebo záružlie, môžete bez problémov umiestniť do chladnej miestnosti, kde zimu prečkajú.

A čo živočíchy?

Ak chováte korytnačky, ryby, malé kapríky, či iné akváriové rybky, pripravte im miesto na prezimovanie napríklad v pivnici. Úplne im postačí akvárium, v ktorom im bude teplejšie než ako keby zimovali vonku.

V hlbších jazierkach môžete ostatné rybky nechať, uložia sa na dno. V tom prípade však myslite na to, aby ste im tam aspoň nejakú vrstvu bahna nechali. Akonáhle sa teplota ustáli pod 9 stupňov Celzia, prestaňte rybky kŕmiť. Tie sa totiž pripravujú na zimu a prestávajú jesť. Potrava by potom zbytočne znečistila vodu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jeseň je skvelá na výsadbu ovocných stromčekov a drevín: Čo by ste mali vedieť skôr, než sa do toho pustíte?

Čo s technikou?

Pokiaľ je jazierko hlbšie (viac ako meter), v hĺbke nezamrzne. V tomto prípade môžete ponechať čerpadlo na svojom mieste. Ak je však jazierko plytšie, vyčistené čerpadlo uchovajte v nádobe s vodou v pivnici pri rybkách.

UV lampy rozhodne zazimujte, naozaj nedokážu prečkať zimu vonku. Ak teda nechcete na jar zháňať novú, je potrebné ju poriadne vyčistiť, vysušiť a uložiť na bezpečné miesto.

Pri skimmeri máte dve možnosti. Buď ho z jazierka vyberiete, alebo ho tu necháte, ale s tým, že musíte upustiť hladinu pod jeho úroveň. Tým zabránite k jeho roztrhnutiu v prípade, keby voda zamrzla.

Akonáhle sa teploty ustália pod 7 stupňov Celzia, filtráciu vypnite, následne dôkladne vyčistite a zbavte všetkej vody, čo sa vo filtračnom systéme nachádza. Ak by ste vodu v zariadení nechali, mohlo by vplyvom mrazu dôjsť k poškodeniu.

Čo určite nerobiť?

Nikdy nerozbíjajte ľad v jazierku. Nielen, že by ste ho poškodili, ale silné otrasy by mohli ryby dokonca zabiť. Napriek tomu je ale dobré udržiavať ľad stále porušený. Môžete to urobiť polievaním horúcou vodou, alebo prostredníctvom vykurovacieho telesa, prípadne čerpadla s plavákom.

Ak dodržíte naše rady, nemusíte sa o svoje jazierko pred jarným „znovuzrodením“ obávať. Stačí byť len dôsledným, aby ste si zachovali krásne a čisté jazierko, a v neposlednom rade ušetrili nejaké tie peniaze za opätovaný nákup poškodených alebo mŕtvych súčastí tejto ozdoby záhrady.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame