10 zaujímavosti o Eiffelovej veži: Vyhľadávanú turistickú atrakciu Parížania odmietali

Eiffelova veža

Toto ste o Eiffelovej veži určite netušili (Zdroj: GettyImages)

Keď sa povie Francúzsko alebo Paríž, zrejme každému ako prvé príde na um Eiffelová veža. Tento svetový unikát má za sebou pozoruhodnú históriu. K veži sa viaže aj niekoľko mimoriadne zaujímavých skutočností. Ktoré to sú?

  • Názov: Eiffelova veža
  • Umiestnenie: Champ de Mars v blízkosti Seiny, Paríž
  • Dátum otvorenia: 31. marca 1889

V Paríži nikdy nemala byť

Dnes si Paríž bez Eiffelovky nevieme predstaviť. V skutočnosti tu však veža nikdy nemala byť umiestnená. Pôvodne bola táto stavba ponúknutá Barcelone. Mesto ju však odmietlo, pretože im veža pripadala príliš veľká a údajne by sa im nehodila.

Nie je pomenovaná podľa konštruktéra

Názov nenesie podľa svojho autora, aj keď si to mnohí myslia. Gustave Eiffel nebol ten, kto ju navrhol. Mal však architektonickú firmu s názvom Compagnie des Etablissements Eiffel, v ktorej pracovali dvaja šikovní zamestnanci: Maurice Koechlin a Emile Nouguier. Eiffel stavbu financoval.

Dnes si Paríž bez Eiffelovej veže ani nevieme prestaviť (Zdroj: unsplash.com/Anthony DELANOIX)

Má rôzne prezývky

Už vieme ako vznikol jej názov. Okrem neho má však aj niekoľko pútavých prezývok. Medzi ne patrí napríklad Železná dáma, Železná lady alebo Krásna dáma.

Mala aj svetové prvenstvo

V čase svojho otvorenia patrila k najvyšším budovám sveta. Dokonca jej patrilo aj prvenstvo, ktoré si udržala do roku 1930.  Napriek tomu je stále v Guinessovej knihe rekordov zapísaná ako najvyššia železná štruktúra na svete.

Repliky po celom svete

Pokiaľ ste nikdy neboli v Paríži, nezúfajte. Na Eiffelovu vežu môžete natrafiť vo viacerých svetových metropolách. Tou najznámejšou replikou je tá, ktorá sa nachádza od roku 1998 v Las Vegas. Nájdeme ju ale aj v Japonsku, Grécku či Pakistane.

Luxusný byt vo veži

Na samotnom vrchole veže sa nachádza byt. Ten si pôvodne nechal navrhnúť samotný Eiffel. Aj keď mu za jeho predaj núkali milióny, vždy odmietol. Dnes je tento byt sprístupnený verejnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Citáty o cestovaní: Výroky osobností o obľúbenej voľnočasovej aktivite mnohých z nás!

Minimálny počet stavebníkov

Veža, ktorá je vysoká 300 metrov, bola na tú dobu postavená nielen pomerne rýchlo, ale pracovalo na nej minimum ľudí. Hovorí sa o 50 inžinieroch a 300 pracovníkov.

Rátali skrutky?

Poznáme aj presný počet materiálu, ktorý bol použitý pri výstavbe. Len samotný základ tvorí 18 000 kovových dielov. Na spevnenie jednotlivých častí sa spotrebovalo 2 500 000 kovových nitov. 

Jej farba sa stále mení

Eiffelova veža sa vždy po určitom období dočká obnovy náteru. Pôvodne bola veža hnedo-červená. Ubehlo desať rokov a do očí ľudí bila ako žltá. Ani to však nebolo ono. Skúsili aj žltohnedú, ale pátranie po dokonalej farbe neprestávalo. Dnes je natretá na odtieň hnedej farby, ktorá nesie pomenovanie Eiffelovská hnedá.

Aj veža sa dokáže hýbať

Znie to možno komicky, ale Eiffelova veža sa naozaj hýbe. Deje sa tak pod vplyvom zmien počasia. Pri silnom vetre sa dokáže nakloniť o pár stupňov. Počas horúceho leta ju slnečné lúče naopak dokážu roztiahnuť natoľko, že narastie o 15 centimetrov.

Boli ste už na Eiffelovke?

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame