Zázrak pre vaše zdravie: Spravte si kvasenú kapustu aj sami doma!

kapusta

sita

Obľúbený a celoročne dostupný zdroj vitamínov, rastie v našich záhradách už pár storočí. Vraj ju k nám priviezli Kelti. Dnes už existuje viac ako 400 odrôd líšiacich sa navzájom tvarom listov, pevnosťou a farbou hlávky. Nájsť kapustu v kytici ako okrasný kvet, nie je nič výnimočné.

Od kapusty je chlap hustý, ale hlavne zdravý. A každý, kto podľahne tejto chutnej zelenine má o zdravie postarané. Kapusta je zásobáreň vitamínov. Okrem vitamínu C potrebného pre posilnenie imunity organizmu, obsahuje tiež beta karotén a vitamíny A, E a K. Ďalej vitamín B9, čiže kyselinu listovú, B1, B2, vápnik, a tiež vlákninu, ktorá zabezpečuje správne fungovanie trávenia. A nesklame ani v zime. Správne skladovaná totiž vydrží čerstvá aj niekoľko mesiacov. Takto si potom možno aj v chladných dňoch dopriať chýbajúci vápnik, horčík, draslík, či železo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Surová strava: Zaručí vám lepší život?


Kvasená – nenahraditeľná

Mliečnym kvasením kapusty získame zimnú variáciu vitamínového koktailu. Šťava z tejto pochúťky sa už od pradávna používa na vyčistenie čriev a podporu ich správnej činnosti. Pozitívne vplýva aj na črevnú mikroflóru. Kyslú kapustu by mali konzumovať aj diabetici pri udržiavaní hladiny cukru, takisto pomáha znížiť cholesterol v krvi. Prispieva tiež k správnej činnosti mozgu a nervov, funkcii svalov vrátane srdcového. Briti dokonca zistili, že jedno vrecko kvasenej kapusty denne pôsobí priaznivo na mužskú potenciu. No a nemenej dôležitá je jej cena. Tento lacný liek by mal na vlastnej koži vyskúšať každý.

Ľahko, rýchlo, jednoducho – spravte si kvasenú kapustu doma

Aby sme si vyrobili doma kvasenú kapustu, nepotrebujeme ani sud, ani pivnicu. Natlačením pokrájanej kapusty do zaváraninových pohárov získame kvalitnú kvasenú kapustu zhruba za tri týždne. Tento rozpis je na 20 kg kapusty, ale samozrejme množstvo si možno upraviť podľa potreby. Ako na to?

  • Do väčšej nádoby, napr. detskej vaničky, nastrúhame kapustu zbavenú vrchných listov.
  • Pridáme 0,5 kg soli, 1 balíček rasce a 1balíček celého čierneho korenia.
  • Cibuľu pridať možno, ale nie je treba. Poriadne premiešame a necháme 3-6 hodín uležať, aby kapusta pustila šťavu.
  • Potom natlačíme do 7 dcl pohárov, zalejeme šťavou a zaviečkujeme. Poháre naukladáme do nádoby, môže byť aj plech na pečenie. Necháme asi 3 týždne kvasiť. Viečka sa najprv vydujú, môže vytiecť trocha šťavy, ale keď viečka opäť klesnú, môžeme konzumovať, alebo odniesť na tmavé a chladné miesto. Vydrží až do nasledujúcej úrody.

Tiež by vás mohlo zaujať: Chrumkavá reďkovka pre zdravie: Čo všetko sa v nej skrýva?


Aj cez kožu

Šťava z kapustných listov zmierňuje zápaly, pôsobí dezinfekčne a odvádza škodlivé látky cez kožu. Prekvapivo dobre pôsobí na podliatiny, opuchy a rany. Čerstvé listy z bielej kapusty treba rozvaľkať, kým nezačnú púšťať šťavu. Potom listy priložte na postihnuté miesto a zafixujte látkou. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu, ale najviac dvanásť hodín. Treba opakovať do vyliečenia, alebo aspoň týždeň. Kapustné zábaly prinesú úľavu i dojčiacim matkám pri zápale prsníkov. V tomto prípade sa však zábaly robia niekoľko razy za deň a ponechávajú sa 20 minút. Po pár dňoch príde zlepšenie stavu.

Zdroj: sita, sxc.hu, Janka
Odporúčame