Unavené, opuchnuté či boľavé nohy? Tieto domáce kúpele vám zaručene uľavia

Kúpele nôh

Po náročnom dni vždy skvele padne kúpeľ nôh (Zdroj: GettyImages)

Kúpeľ nôh dobre padne po náročnom dni v práci aj v záhrade. Aby ste si ho mohli dopriať, nemusíte chodiť do wellness centra či iného profesionálneho zariadenia. Stačí si zaobstarať vhodné prísady a veľmi jednoducho si ho pripraviť aj doma.

Správne zvolený kúpeľ nôh zbaví bolesti, opuchu, kŕčov, ale tiež zápalu či plesne a žltých škvŕn na nechtoch. S kúpeľom nôh nešliapnete vedľa ani v prípade, ak nepociťujete žiadne zdravotné problémy, len potrebujete zrelaxovať a naladiť sa na spánok. Ponúkame vám tip na 5 kúpeľov, pri ktorých pookrejú nielen vaše nohy, ale uvoľní sa aj telo a upokojí duša.

1. Kúpeľ na pomoc opuchnutým nohám

Pri opuchu nôh je potrebné zlepšiť krvný obeh v končatinách. Na to výborne poslúži rozdielna teplota vody. Zoberte si dve nádoby, jednu naplňte do polovice teplou (nie horúcou!) vodou, druhú studenou. Chodidlá si najskôr na 10 minút namočte do teplej vody a potom na ďalších 10 minút do studenej. Záverečný kúpeľ by mal byť opäť teplý a stačiť bude 3 – 5 minút.

Proti opuchnutým nohám vám pomôže aj octový kúpeľ. Stačí zmiešať vlažnú vodu a ocot v pomere 2:1 a nohy si máčať po dobu 10 – 15 minút. Pre zmiernenie octového zápachu môžete do kúpeľa pridať pár kvapiek esenciálneho oleja.


Mohlo by vás zaujať: Proti mykóze aj únave či nádche: Dožičte si kúpele nôh na rôzne spôsoby


2. Kúpeľ dokáže upokojiť aj kožu

Ak vás pokožka na nohách svrbí, pálí, alebo sa vám na nej objavuje podráždenie vo forme vyrážok, doprajte si detoxikačný upokojujúci kúpeľ. Pripravíte ho z dvoch šálok peroxidu vodíka a jednej polievkovej lyžice mletého zázvoru. Obe ingrediencie dajte do vaničky s teplou vodou a nohy si v nej máčajte maximálne pol hodiny. Kúpeľ zmierňuje príznaky alergií.

3. Citrusový kúpeľ vás zbaví zápachu

Celý deň v topánkach dá nohám poriadne zabrať. Problémom potom môže byť potenie a zápach nôh. Úľavu vám zaručene prinesie aromatický citrusový kúpeľ, ktorý okrem zmiernenia potenia a odstránenia zápachu tlmí aj bolesť chodidiel. Do teplej vody si pridajte citrón, limetku a pomaranč, ktoré predtým ošúpete a nakrájate na menšie kúsky. Potom pridajte 5 kvapiek mätového alebo čajovníkového oleja a 3 lyžice jedlej sódy. Nohy si máčajte pol hodiny.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa nepríjemného potenia nôh: Pomôžu domáce kúpele i zmena obuvi


4. Kúpeľ s epsomskou soľou bojuje so zápalmi

Epsomská soľ má blahodarné účinky na zdravie. Ide o prírodnú formu soli horčíka, ktorá zmierňuje opuch nôh a svalové kŕče, no pôsobí aj na bolesť hlavy či problematickú pokožku. Relaxačný kúpeľ na nohy navyše eliminuje zápal a odstraňuje únavu. Do teplej vody pridajte 2 – 3 polievkové lyžice epsomskej soli a nohy si v nej namáčajte 10 až 15 minút. Soľ môže vysušovať pokožku, preto po kúpeli použite hydratačný krém.

Kúpeľ si možno urobiť aj tak, že vo vode rozpustíme jednu šálku epsomskej soli a k tomu šálku morskej soli a dve šálky sódy bikarbóny. Nakoniec pridáme aj lyžicu jablčného octu.

5. Levanduľový kúpeľ proti bolesti

Levanduľa je nielen vynikajúca rastlinka, ktorá má široké využitie nielen v aromaterapii či v kuchyni, ale aj v liečiteľstve. Známe sú jej účinky pri migréne, reume, vykĺbeninách, vyvrtnutiach, natiahnutých svaloch či zápaloch nervov. Kúpeľom na nohy uľavíte bolesti svalov a kĺbov – zároveň upokojíte svoju myseľ po náročnom a stresujúcom dni. Do teplej vody pridajte 2 lyžice jedlej sódy, 1/2 šálky epsomskej soli a 6 kvapiek levanduľového oleja. Nohy si v tejto zmesi namáčajte 15 až 30 minút.

Hoci majú kúpele nôh skutočne blahodarné účinky na organizmus a dokážu pomôcť pri rôznych ťažkostiach, nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Poradiť o ich využití by sa mali najmä ľudia trpiaci chorobami srdca, nízkym krvným tlakom, dýchacími problémami, cukrovkou a alergiou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame