Zdravá desiata pre dospelých: Čo by nemalo chýbať na vašom pracovnom stole?

Žena

thinkstockphotos.com

Myslíte si, že desiata je len pre deti?. Nie je to celkom tak. Aj dospelí potrebujú toto jedlo, a to nie iba na zasýtenie, ale tiež na príjem dôležitých látok pre správne fungovanie organizmu. Ktoré pokrmy sú tento účel priam ideálne?

Desiata by mala byť zdravá a jednoduchá, aby odvrátila pocit hladu a aby hladina cukru v krvi zostala v rovnováhe. Mala by obsahovať dostatok proteínov, sacharidov a zdravých tukov. Sacharidy rýchlo zdvihnú energiu, tá vás zaplaví aj kvôli proteínom a vďaka zdravým tukom budete dostatočne dlho zasýtení.

Banán

Veľmi jednoduchá a rýchla desiata, ktorú len hodíte do tašky a môžete ísť do práce. Jeden stredne veľký banán má asi 89 kcal.Výborne zasýti a okrem toho obsahuje horčík, ktorý znižuje tlak. Nachádza sa v nich aj tryptofán, ktorý zas upokojuje a zlepšuje náladu. Banán je teda ideálnou desiatou pre tých, ktorí trávia veľa času v stresujúcom prostredí a majú stále naponáhlo.

Černice a mandle

Čo môže byť jednoduchšie ako zobrať si z domu túto dvojicu a vyraziť na cesty? Len 30g mandlí obsahuje cca 6g proteínu, 3,5 g vlákniny, 12 vitamínov a minerálov a 13 g zdravých tukov. Černice tiež obsahujú vlákninu, vitamín C a kyselinu listovú.


Mohlo by vás zaujímať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Hummus so surovou zeleninou

Hummus, pomerne známa nátierka vyrobená z cíceru alebo fazule. Pre jej typickú chuť sa do nej pridáva olivový olej, citrónová šťava, soľ, cesnak a tahini – sezamová pasta. Na trhu existuje veľa rôznych druhov, už si len treba vybrať. Hummus obsahuje približne 170 kcal v 100 g. Je skvelým zdrojom vlákniny, vitamínov skupiny B a niekoľkých druhov minerálov. Môžete si v ňom namáčať nakrájané kúsky mrkvy, cherry paradajok či uhoriek.

Jablko s orechovým maslom

Ďalšou rýchlou a najmä jednoduchou variáciou sú kúsky jablka namáčané v orechovom masle. Je na vás či obľubujete mandľové, vlašské alebo kešu, všetky orechové maslá obsahujú zdravé tuky. Pripraviť si ho môžete jednoducho aj sami doma – stačí poriadne rozmixovať orechy s trochou oleja.Takto pripravené maslo skladujte v chladničke. Ideálna je jeho kombinácia je práve so sladkým jablkom plným vlákniny. Keďže sú však orechové maslá dosť kalorické, nepreháňajte so s nimi. Úplne stačí jedna veľká lyžica. Telo takáto desiata nezaťaží, ale nabudí.


Mohlo by vás zaujímať: Hriech, ktorý stojí za to: Mňam, megaútok na vaše chuťové poháriky


Biely grécky či smotanový jogurt

Ochutené jogurty môžu obsahovať viac ako 20g pridaných cukrov. Preto radšej voľte biely hustý jogurt bez príchute. Sladkosť mu dodáte bobuľovitým ovocím ako sú maliny, čučoriedky alebo ríbezle, ktoré sú plné antioxidantov. Antioxidanty chránia bunky pred poškodením a slúžia ako prevencia pri vzniku chronických ochorení. Ak vám je jogurt aj napriek tomu málo sladký dochuťte ho medom.

Horká čokoláda

Ak máte radi čokoládu, dajte si namiesto mliečnej alebo bielej horkú. Vyberte si najmenej 70 percentnú, ktorá je veľmi výživná. Nájdeme v nej vlákninu, železo, magnézium, meď, mangán, draslík, fosfor, zinok a selén. Horká čokoláda je zdrojom antioxidantov, znižuje krvný tlak a zlepšuje funkciu mozgu.


Akú desiatu si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame