Zdravé tuky vám pomôžu zbaviť sa tých prebytočných: Viete, kde ich nájdete?

Losos

pexels.com

Ak sa kvôli chudnutiu tukom úplne vyhýbate, robíte chybu. Okrem nezdravých existujú totižt aj zdravé, ktoré by mali byť súčasťou každého správne vyváženého jedálnička. Určite ich však nehľadajte v klobáse či slanine.

Tuky sú esenciálne

Tuky sú hlavným zdrojom energie. To však nie je jediný dôvod, prečo sú pre ľudské telo tak dôležité. Okrem toho tvoria obal nervov a sú potrebné pri tvorbe bunkových membrán či substancií podobných hormónom. Rovnako zlepšujú zrážanie krvi pohyb svalov. Pre organizmus sú teda veľmi potrebné a priam nenahraditeľné.

Zdravé aj nezdravé

Tuky sa delia na zdravénezdravé. Nezdravé tuky sú nasýtené tuky, ktorým by ste sa mali skutočne vyhýbať, pretože zvyšujú hladinu zlého cholesterolu a upchávajú cievy. No na druhej strane, dobré tuky, ku ktorým patria mononenasýtené, polynenasýtené a omega-3 a -6 mastné kyseliny, sú veľmi potrebné. Pomáhajú znížiť hladinu zlého cholesterolu, zvýšiť hladinu toho dobrého a takisto pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny a centrálny nervový systém.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás smútok a ste bez nálady? Vyškrtnite zo stravy nezdravé tuky!


Nezdravým sa vyhýbajte

Nasýtené, teda nezdravé tuky nájdete v potravinách, ktoré konzumujete úplne bežne. Ide o pekárenské výrobky, slaninu, klobásu, kokosový olej ale aj červené mäso. Ak tieto potraviny jete príliš často, dodávate telu nezdravé tuky, čo sa môže odraziť na vysokej hladine nezdravého cholesterolu a upchávaniu ciev. Jedzte ich teda pomenej alebo ich nahraďte úplne.

Kde nájdete tie zdravé?

Pravidelná konzumácia zdravých tukov prispieva k rozpúšťaniu vitamínov A, D, E a K, ale aj k rozpúšťaniu antioxidantu lykopén, ktorý obsahujú najmä rajčiny a melóny. Tento antioxidant je veľmi dôležitý najmä pre starších ľudí, pretože spomaľuje starnutie a prospieva k mladšiemu vzhľadu pleti. Rovnako zlepšuje aj zrak.


Mohlo by vás zaujímať: Tuky musia mať miesto aj na vašom tanieri: Zistite ktoré a v akom množstve


Zdravé tuky hľadajte v:

  • rybách
  • rastlinných olejoch
  • orechoch a semienkach
  • vajíčkach
  • avokáde
  • arašidovom masle

Ryby dvakrát týždenne

To, že sú ryby veľmi zdravé určite viete. Už dlho sa hovorí o tom, že stredomorská strava vedie k dlhšiemu životu. Jedným z dôvodov je práve konzumácia rýb, ktoré sú v týchto zemepisných šírkach na tanieri takmer každý deň.

Losos, sardinky či tuniak by mali byť teda na stole minimálne dvakrát do týždňa. Obsahujú mnoho zdravých tukov, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu srdca, nervovej sústavy ale udržiavajú aj silné zuby, kosti a nechty.


Mohlo by vás zaujímať: Späť do formy! 5 perfektných tipov na zvýšenie testosterónu


Rastlinné oleje sú tiež dobrá voľba

Zdravé tuky nájdete aj v rastlinných olejoch. Najlepší je olivový, no vhodný je aj ľanový, sezamový či tekvicový. Týchto olejov existuje nespočetné množstvo, pričom každý má iné výhody. Všetky však spája jedno: obsahujú zdravé tuky. Stačí si teda vybrať taký, ktorý vám chutí a ktorý oceníte aj pre jeho liečivé účinky.

Pozor však na ich správne skladovanie. Nepatria do chladničky a ani na miesto, kam praží slnko. A nezabudnite ani na to, že tepelnou úpravou strácajú svoje účinky. Ideálne sú teda do studených šalátov.

Orechy a semienka sú prospešné

Orechy a semienka patria tiež do zdravého jedálnička. Či preferujete lieskové alebo mandle, je úplne jedno. V každom druhu orechov aj semienok nájdete zdravé tuky, i keď vo vlašských ich je najviac. A hoci prospievajú zdraviu srdca, nezabúdajte, že ani so zdravými tukmi to netreba preháňať. Stačí vám preto hrsť orechov denne.


Ktoré potraviny obsahujúce zdravé tuky najčastejšie konzumujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Lenka
Odporúčame