Zdravie vašich kostí máte vo vlastných rukách: Zastavte ich rednutie

Lakeť

thinkstockphotos.com

S rastúcim vekom dochádza k úbytku kostnej hmoty u každého človeka. Riziko vzniku osteoporózy stúpa a s ňou je spojené i väčšie nebezpečenstvo zlomenín. Osteoporóza či rednutie kostí je väčšinou nezvratné ochorenie. To však neznamená, že mu nemožno predchádzať alebo aspoň spomaliť úbytok kostného tkaniva. Aj malé zmeny môžu priniesť veľký úspech. Ak už máte nejaké ťažkosti, správne návyky vám ich pomôžu zmierniť a uľahčiť každodenný život.

Ohrození sme všetci

Rednutie kostí ohrozuje všetkých, no nie rovnako. Ženy s predčasnou menopauzou sú v neskoršom veku ohrozené viac, lebo žijú dlhšie s nižšou hladinou estrogénu. Podobne je to u mužov s veľmi nízkou úrovňou testosterónu. Na rednutí kostí sa môžu podieľať aj iné faktory: genetika, ďalšie ochorenia a užívanie liekov, čo sa dá len ťažko ovplyvniť.


Mohlo by vás zaujímať: Keď kosti rednú: Hýbte sa, choďte na slnko a dodajte telu vápnik


Čo môžete urobiť?

Niekedy môžu malé zmeny výrazne zlepšiť stav vašich kostí i celkové zdravie. Obrovský význam pre kosti má strava a spôsob života. Ak ste mali v detstve nedostatok vápnika, kosti na to môžu doplatiť v neskoršom veku. Minulosť nezmeníte, no dokážete ovplyvniť súčasný životný štýl.

Strava bohatá na vápnik chráni kosti celý život. Mlieko a mliečne výrobky, zelená listová zelenina, brokolica, olejnaté semienka či orechy sú dobrými zdrojmi minerálu. Ľudom nad 45 rokov, ktorí majú problém s rednutím kostí, sa odporúča 1 200 – 1 500 mg vápnika denne. Dostatočná zásoba v tele zmierňuje úbytok kostnej hmoty a je predpokladom správnej činnosti liekov proti rednutiu kostí.

Pomôžte si doplnkami

Zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov a minerálov iba stravou je niekedy problém. Lekári odporúčajú vápnik aj vo forme tabliet. Popri liekoch na osteoporózu predpisujú na doplnenie 500 – 1 000 mg denne. Môže sa užívať s jedlom alebo po ňom, ideálne však v inom čase, ako ostatné lieky.

Doplňte aj horčík a vitamíny

Horčík v strave i v doplnkoch podporuje ukladanie vápnika v kostiach a môže prispieť k spomaleniu úbytku kostnej hmoty. Zastúpený je v orechoch, strukovinách, plodoch mora a zelenej zelenine.

Kostiam prospieva aj draslík, meď, zinok, vitamín C a K. Vysoké dávky vitamínu C pomáhajú výrazne spomaliť postup artrózy kolena. Poraďte sa o užívaní multivitamínového prípravku, ktorý tieto živiny obsahuje.

Pre kosti sú vhodné i fytoestrogény – látky rastlinného pôvodu, ktoré sú napríklad v strukovinách, semenách ľanu či sezamu. Predávajú sa tiež ako výživové doplnky.


Mohlo by vás zaujímať: Začnite boj proti rednutiu kostí ešte dnes: Máme pre vás niekoľko tipov!


Chytajte slnečné lúče

Vitamín D je zásadný pre správnu absorbciu vápnika, reguluje jeho vstrebávanie z potravy. Jedzte ryby ako je losos, tuniak, sardinky, alebo tuk z rybej pečene a vajcia. Najdôležitejšiu časť vitamínu ale získate pôsobením slnečných lúčov na pokožku. Telo si vytvára dostatočnú zásobu pri 15 až 20 minútach na slnku.

Náš tip: Vitamín D zároveň podporuje silu svalov. Istá štúdia sledovala seniorov s nízkou hladinou vitamínu D a dospela k záverom, že u tých, ktorí počas 12 týždňov užívali 800 mg vitamínu D a 1 200 mg vápnika, sa o 49 % znížil počet pádov v porovnaní so skupinou, ktorá užívala iba vápnik.

Pravidelne posilňujte

Cvičenie so záťažou je účinná prevencia ochorenia. Pomáha udržať silné kosti i svaly. Odporúča sa aj pacientom, ktorí ním už trpia. Pri nich by sa malo sústrediť na výstavbu hustoty kostí a zlepšenie rovnováhy. Môžu tak lepšie predchádzať pádom a zlomeninám.

Vhodným cvičením môže byť rýchla chôdza, aerobik, posilňovanie či nenáročná turistika. Cvičiť treba aspoň pol hodinu 3- až 5-krát do týždňa. Posilňovať telo nemusíte len vo posilňovni, ale aj doma. Využite pritom váhu vlastného tela, malé činky, závažia pripevnené na končatiny či odporové pásy.


Mohlo by vás zaujímať: Myslite na svoje kosti a vyhnite sa ich rednutiu: Stačí dodržať niekoľko zásad


Skoncujte s fajčením, alkohol s rozumom

Škodlivý zlozvyk vedie k vyššej miere rednutia kostí a zvyšuje riziko zlomenín. U žien je fajčenie spojené s nižšou produkciou estrogénu. To môže viesť k predčasnej menopauze, a teda väčšiemu ohrozeniu osteoporózou.

Nadmerná konzumácia alkoholu môže zvýšť riziko rednutia kostí. Neničí len bunky obnovujúce kosti, prekáža aj tvorbe a vstrebávaniu vitamínu D.

Malý pohárik denne by nemal zdravie kostí narušiť. Istá štúdia potvrdila, že ženy, ktoré pili ekvivalent jedného pohára vína denne, mali dokonca väčšiu hustotu kostí v bedrovej oblasti ako abstinentky.

Opatrne so soľou a šumivými nápojmi

Snažte sa obmedziť soľ, ktorá znižuje absorpciu vápnika. Naučte sa pridávať do jedla bylinky a koreniny, ktoré vylepšia jeho chuť a znížia potrebu soli. Vyhýbajte sa kolovým nápojom. Obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá môže zapríčiniť vylučovanie vápnika z tela.


Máte skúsenosti s rednutím kostí? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame