Nádherná ozdoba vášho domova: S našimi tipmi vám bude zornica prekvitať

Zornica

wikipedia.org//Raulbot

Zornica (Hippeastrum) je obľúbená cibuľovitá interiérová rastlina, ktorá na jar kvitne veľkými dekoratívnymi kvetmi. Existuje mnoho farebných odrôd, najčastejšie sú biele, ružové a červené. Vyšľachtené sú rôzne varianty líšiace sa nielen farbou, ale i tvarom okvetných lístkov. Kvetný puk vyrastá na dutom stvole pred olistením, kvetov môže byť na jednej stonke viacero. Aby ste mali z nádherných kvetov radosť aj na budúcu jar, prinášame vám osvedčený postup, ako sa o zornicu starať. Dôležité pre rastlinu je, aby vo vegetačnom období nabrala dostatok živín a pred ďalšou sezónou potrebuje cibuľa oddych.

V marci to začína

Pestovanie zornice začína zvyčajne tak, že ste ju dostali rozkvitnutú ako darček, alebo ste si kúpili kvitnúcu rastlinu. Ak ste sa stali majiteľom cibule, tá by mala byť dostatočne veľká (podľa odrody obvod asi 16-20 cm), nepoškodená. Či vykvitne, závisí od predchádzajúcej starostlivosti. Cibuľu zasaďte do stredne ťažkej výživnej pôdy, polovica cibule by mala trčať nad povrchom. Ak je cibuľa menšia (dcérske cibule), je pravdepodobné, že kvitnúť bude až po 2-3 rokoch, keď narastie do potrebnej veľkosti. Dajte jej šancu a starajte sa o ňu rovnako ako o kvitnúce rastliny. Po manipulácii s cibuľami zornice si starostlivo umyte ruky, obsahuje totiž toxické látky, ktoré vám môžu spôsobiť tráviace ťažkosti.


Mohlo by vás zaujať: Rastlinka menom rodinné šťastie: Nájde si miesto aj vo vašom príbytku?


Čo robiť po odkvitnutí?

Ak vás veľké žiarivé kvety zornice už potešili a začínajú vädnúť, odstrihnite celú kvetnú stonku, aby rastlinu zbytočne nevysiľovala, listy však ponechajte bez zásahu. Zornica má rada slnečné miesto, preto ju umiestnite na okno s južnou alebo západnou orientáciou.

Zálievku vyžaduje strednú, v závislosti od svetelných a teplotných podmienok dbajte, aby pôda úplne nevyschla. Príliš vlhký substrát môže spôsobiť hnitie cibule, alebo jej napadnutie plesňou. Vodu nelejte priamo na cibuľu ani do listov.

V letných mesiacoch môžete zornicu vyniesť na balkón alebo do záhrady na svetlé miesto, kde bude mať dobré podmienky na načerpanie živín. Dobré olistenie podporuje metabolizmus rastliny, preto ju chráňte pred letnými búrkami a krupobitím, ktoré by ich mohli poškodiť.

Príprava na zimný spánok

S príchodom chladnejších nocí koncom leta premiestnite zornicu znovu na okno, riziko poškodenia cibule je najmä pri ranných mrazoch. Listy postupne s príchodom jesene začínajú žltnúť a schnúť, rastlinu polievajte teda menej ešte aj počas októbra. Začiatkom novembra ju prestaňte polievať úplne a celý kvetináč premiestnite do miestnosti, kde nemrzne, ale zároveň nie je ani príliš vlhká. Cibule sú totiž háklivé na napadnutie plesňami. Zoschnuté listy odstrihnite. V tomto období môžete rastlinu presadiť, aby mala na jar dostatok živín, oddeliť menšie dcérske cibule a zasadiť ich samostatne. Materská rastlina môže vytvoriť počas vegetačného obdobia až päť dcérskych cibuliek. Na jeseň je aj vhodný čas na výmenu vlastných cibuliek za iné farebné odrody od iných pestovateľov.


Mohlo by vás zaujať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Obdobie pokoja

Až do konca februára ponechajte oddychujúce zornice v chladnej miestnosti, kde teplota neklesne pod bod mrazu a nevystúpi nad 15 stupňov. Miesto by nemalo byť príliš svetlé.

Nový štart

S prichádzajúcou jarou začnite zornicu prebúdzať. Mierne ju polejte raz za 2-3 dni, až začne cibuľa pučať, premiestnite ju na okno, po vyrastení stonky asi na 8-10 cm zálievku zvýšte. Používajte odstátu vodu. Prvý začne pučať kvetný stvol, ktorý rastom predčí listy. Vyvíja sa na ňom kvetný puk a po dosiahnutí dĺžky 30-80 cm začne rozvíjať jeden alebo viacero 10-15 cm veľkých kvetov. Na jednej stonke ich môže byť až šesť. Ak pestujete viacero zorníc, môžete rastliny zobúdzať postupne s odstupom 10-14 dní. Doprajete si tak dlhšie obdobie, kedy sa môžete tešiť z kvitnúcej krásy.


Máte vlastné skúsenosti s pestovaním zornice? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org//Raulbot, wikipedia.org//Raulbot, mm
Odporúčame