Zelený zákal: Jeho nástup ťažko spoznáte a môže sa skončiť aj slepotou, na toto si dávajte pozor!

zelený zákal

Zelený zákal sa často objaví nenápadne (Zdroj: gettyimages)

Zelený zákal, inak nazývaný aj glaukóm, môže vyústiť do čiastočnej straty zraku – v krajných prípadoch až do úplnej slepoty. Deje sa tak najmä v prípade neskorej diagnostiky či dlhodobého neliečenia. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) preto v rámci podujatia s názvom Svetový týždeň glaukómu zdôrazňuje potrebu prevencie pred týmto ochorením, pri ktorom si často ani neuvedomíme, že ním trpíme.

Nástup ochorenia často nespoznáte

Glaukóm je ochorenie, ktoré postihuje zrakový nerv, v ktorom sa postupne poškodzujú vlákna, čím dochádza k jeho celkovému odumieraniu a následnej strate zraku. „V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa skladá zrakový nerv, dochádza k poruchám v zornom poli pacienta,“ uvádza ÚNSS.

V prípade, že človek trpí začínajúcim zeleným zákalom, poruchy videnia častokrát nemusí z dlhodobého hľadiska vôbec spozorovať. Pacient v tomto prípade často zistí, že horšie vidí, až keď si náhodne prekryje lepšie vidiace oko. Prejavuje sa aj rôznymi druhmi výpadkov zorného poľa či zhoršeným videním v miestnostiach, kde je šero, prípadne vtedy, ak sa na predmety pozeráte zblízka.

Postihuje najmä starších ľudí 

K týmto príznakom sa môže pridružiť aj porucha periférneho videnia a strate ostrosti zraku. Zelený zákal vzniká najmä kvôli jeho najrizikovejšiemu faktoru, ktorým je zvýšený vnútroočný tlak. Zapríčiňujú ho aj iné rizikové faktory, napríklad genetika či poberanie rôznych kortikosteroidových liekov. „Preto je dôležité jeho sledovanie. V prípade, že sa potvrdí, lekár pacientovi odporučí vhodnú liečbu – najčastejšie formou očných kvapiek,“ vysvetľuje ÚNSS.

Výskyt ochorenia môžu podľa ÚNSS podporiť tiež ďalšie faktory, s ktorými sú spojené iné zdravotné riziká, napríklad cukrovka, vysoký tlak, cievne ochorenia či nezdravý životný štýl. Zvýšené riziko majú hlavne ľudia nad 65 rokov či ľudia s poškodeným zrakom. Nezriedka však postihuje aj ľudí, ktorí ho majú v rodinnej anamnéze či dokonca novorodencov do veku jedného roka, ktorí s glaukómom môžu prísť na svet v podobe vrodenej vady.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame