Ženy v záhrade: Ktoré prístroje si vybrať a koľko vás budú stáť?

Žena v záhrade

flickr.com/suechotoye

Ženy majú odvahu zobrať do rúk aj väčšiu techniku. Dostupná záhradná technika sa vyznačuje ľahkou ovládateľnosťou, nízkou hmotnosťou a jednoduchou údržbou. Vďaka intuitívnemu a bezpečnému ovládaniu s ňou zvládne prácu nielen žena v produktívnom veku, ale aj babička.

Ján Spišák, riaditeľ spoločnosti Sténia, ženám ale aj mužom odporúča, aby pred kúpou sa dobre informovali o používaní strojov a najmä o ich servisovaní. Stroje sa totiž kupujú na 15 a viac sezón, a teda je nesmierne dôležité mať v blízkosti servisné stredisko. Tam im môže vyškolený personál kedykoľvek poradiť, pomôcť a vymeniť súčiastky. Podčiarkol, že bezpečnosť práce so strojmi je prioritou a vždy odporúča používať ochranné pomôcky (rukavice, slúchadlá, ochranné štíty či okuliare).


Mohlo by vás zaujať: Stromy vo vašej záhradke: Bude sa im dariť aj vďaka pravidelnému orezávaniu


Benzín alebo elektrina?

Na čo by však šikovné záhradníčky nemali zabúdať a čo by mali zvážiť, je pohon strojov – motorový, elektrický aj akumulátorový. Každý variant je vhodný do iných  podmienok a intenzity používania.

  • Benzínový variant vyniká variabilitou použitia v teréne bez obmedzení dĺžkou predlžovacieho kábla. Naopak, je náročnejší na údržbu, ktorá zahŕňa napríklad dopĺňanie palivovej zmesi (pomer oleja a benzínu), čistenie filtra či výmenu sviečky. Pri benzínových variantoch ženy ocenia blízkosť servisného strediska a dostupnosť technikov.
  • Elektrické stroje sú tichšie a majú jednoduchšiu údržbu, no sú limitované elektrickým vedením. Plynulosť pohybu pri kosení štvorkolesovou kosačkou môže byť narúšaná manipuláciou s predlžovacím káblom.
  • Výhody oboch variantov – benzínového a elektrického – spájajú akumulátorové stroje. Sú tiché, takmer bezúdržbové a zároveň s maximálnou voľnosťou pohybu pri práci. Podstatné je nezabudnúť pred pracovným výkonom dobiť akumulátor

Všetko o bývaní, záhrade, stavbe nájdete na www.mojdom.sk


Záhradná technika pre ženy

Motorový vyžínač

Použitie: pri dočisťovaní alebo kosení na súkromných pozemkoch, presvetľovaní zarastených plôch alebo ťažkých udržiavacích prácach na strmých svahoch

Výhody: ľahký – hmotnosť len 4,2 kilogramu, multifunkčná rukoväť

Cena: od 159,– €

Záhradné nožnice

Použitie: pri starostlivosti o živé ploty a dreviny

Výhody: ergonomické držadlá, možnosť strihať konáre v jednom, dvoch alebo troch krokoch, nastavenie podľa priemeru strihaných konárov či stoniek

Cena:  od 240,– €

Motorové píly

Použitie: pri príprave dreva na kúrenie, na údržbu pozemkov od odumretých stromov

Výhody: univerzálne použitie, špeciálne upravený tvar píly s posunutým ťažiskom umožňuje prácu v rôznych  podmienkach

Cena: od 369,– €

Fúkače a záhradné vysávače

Použitie: odstraňovanie lístia z dvora alebo sadu

Výhody: rôzne výkonové triedy, čistenie aj od mokrého lístia, zabudované drviace zariadenia

Cena: od 249,– €


Ktoré záhradné nástroje a prístroje najčastejšie používate? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/suechotoye, flickr.com/suechotoye, Viola
Odporúčame