Stromy vo vašej záhradke: Bude sa im dariť aj vďaka pravidelnému orezávaniu

Orezávanie stromov

flickr.com/gaymay

Mať krásne a na plody bohaté stromy v záhrade je snom každého záhradkára. Ako to docieliť? Orezávanie drevín je presne to, čo stromy potrebujú. To jarné už nestihnete, no aspoň sa v predstihu môžete pripraviť na rezanie stromov počas leta.

Pre správny rast je nevyhnutnosťou poskytnúť stromu dostatok svetla a vzduchu. To mu dodáte aj prerezaním. Správnym prerezaním ovplyvníte to, koľko úrody strom urodí, koľko vetiev bude mať a akým smerom budú smerovať. Pod palcom tak máte celý rast stromu.

Aby bol tvar dokonalý

Na toto je vhodný takzvaný výchovný rez. Ovplyvňujete tak tvar koruny stromu. Základom je vybrať z niekoľkých hlavných vetiev, povedzme že päť. Od nich sa budú odvíjať ostatné vetvy. Tieto výhonky budú hlavnou kostrou stromu, ostatné sa odstránia. Aj tie hlavné zrezávame, aby sme posilnili ich silu. Všetky výhonky by mali mať púčiky v približne rovnakej úrovni. Vyššie tak režeme viac, nižšie menej. Dlhším bude len stredný konár, ktorý bude oporou.

Keď má strom prvé rôčky za sebou

Spočiatku sa vykonáva len výchovný rez, potom nastupuje aj udržovací rez. Ním ovplyvňujeme pomer medzi rastom stromu a úrodnosťou. Spočiatku má strom tendenciu vyháňať malé konáriky všetkými smermi, tie pravidelne odstraňujeme, ide o takzvaný presvetľujúci rez. Ak máte možnosť, odstráňte skôr viacej malých, ako jeden veľký konár. Malé sa jednoduchšie hoja.


Mohlo by vás zaujímať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Keď je strom už starý

To sa prejavuje zníženou kvalitou urodených plodov, rovnako aj náchylnosťou ku škodcom. Ide o veľký zásah do života starého stromu a preto je vhodné dodatočné prihnojenie. Treba rezať citlivo a nie naraz. To je zmladzovací rez. Ide vlastne o skrátenie konárov na ich konci do staršieho než dvojročného dreva. S rezaním čakajte až na vypučanie pukov, rovnako nechajte na strome aj niekoľko výhonkov, ktoré by ste v opačnom prípade orezávali. Na ne príde čas neskôr. Ak by ste ich odstránili, strom by mohol aj vyschnúť. Dopredu si zistite, ktorú drevinu máte pod akým uhlom rezať. Napríklad jabloni svedčia väčšie uhly, taká slivka má zas iný tvar koruny a vyžaduje si znova iný uhol rezu.

Čím sa pri rezaní riadiť?

Nezabúdajte že:

  • strom je úrodnejší, ak sú hlavné vetvy skôr vo vodorovnej ako vo zvislej polohe. Takáto vetva aj pomalšie rastie, čo je výhodou. Myslite na to aj pri rezaní, prípadne môžete hlavné vetvy dokonca aj priviazať.
  • voľte šetrný rez. Ak odrežete vetvičku nad hlavným konárom vo výške niekoľkých centimetrov a vznikne vám akýsi pahyľ, pre strom to nebude dobré. Rana sa bude ťažko hojiť a vetva môže uschnúť.
  • ak sa rozhodnete pre zmladzovací rez, dajte stromu dostatok času. Ideálom sú 2-3 roky, kedy budete rezať postupne.
  • neželané výhonky odstráňte. Ide hlavne o takzvané „vlky“, nežiadúce výhonky rastúce kolmo na os konára.
  • ošetrujte stromu rany. Vhodný je špeciálny štepársky vosk, ktorý urýchľuje hojenie a chráni ranu stromu pred škodcami. Jeho použitie je nutné hlavne pri väčších priemeroch konárov, dobré je použiť ho na všetky priemery.
  • strihajte pravidelne. Nechcete mať v záhradke predsa ozrutný strom na pol pozemku. Malý a úrodný stromček je presne to, čo chcete.
  • neodstraňujte všetky výhonky. Napríklad jabloň rodí na dvojročných výhonkoch. Preto pri strihaní neodstraňujte všetky jedno a dvojročné vetvy, inak bude vašou úrodou len hromada lístia.

Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Pravidelné orezávanie reguluje rast stromu, jeho úrodnosť aj výsledný vzhľad. Svoju záhradu si tak doladíte presne podľa vašich predstáv. Na trhu nájdete mnoho kníh a informácií o rezaní stromov. Každý druh si vyžaduje iný postup, spomenúť všetky by bolo nemožné. Ak to myslíte so záhradkárčením vážne, mali by ste sa v tejto oblasti aj vzdelávať. Tak vám budú vašu záhradu a úrodu z nej závidieť všetci na okolí.


Venujete sa pravidelnému orezávaniu stromkov vo vašej záhradke? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/gaymay, flickr.com/gaymay, David
Odporúčame