Zlatá žila je delikátny problém: Vyriešte ho pomocou prírody!

Hemoroidy

thinkstockphotos.com

Hemoroidy je pomerne častým a neraz bolestivým problémom. „Zlatá žila“ dokáže človeka potrápiť nielen fyzicky, ale neraz spôsobuje stres – či už pri samotnom vyprázdňovaní alebo napríklad v sexuálnej oblasti. Ako sa jej môžete účinne zbaviť?

Hemoroidy sú žily v konečníku, ktoré sú v každom ľudskom tele. Sú dôležité pri udržaní a vyprázdňovaní čriev, sú pružné a fungujú ako vodotesný uzáver. Keď sa však zväčšia, môžu sa zapáliť a príde k vytvoreniu krvnej zrazeniny. Vtedy nastáva problém. Cievy sa rozširujú, hromadí sa v nich krv a tvoria sa uzly.  Hemoroidy môžu byť vnútorné alebo vonkajšie. Vnútorné sa tvoria na stene konečníka v blízkosti análneho otvoru a môžu vystúpiť aj mimo neho. Vonkajšie sa objavujú menej často, tvoria sa pod kožou v okolí análneho otvoru a ak sa nezapália nebývajú bolestivé. Hemoroidy (najmä v začiatočných štádiách) môžete skúsiť vyliečiť aj pomocou overených domácich receptov.

Mastička z rebríčka obyčajného

Od hemoroidov vám dokáže pomôcť masť z rebríčka obyčajného. Pripravte si 180 g čistej masti, 30 g čerstvých kvetov rebríčka a 30 g listov ostružiny malinovej. Masť rozpáľte v hrnci, nasypte posekané kvety rebríčka a posekané listy ostružiny malinovej.  Celú zmes nechajte vzkypieť, premiešajte a odstavte. Hrniec prikryte a masť nechajte cez noc vychladnúť.  Na ďalší deň masť zohrejte, aby bola tekutá a preceďte cez ľanové plátno. Bylinky v plátne dobre pretlačte a masť nalejte do uzatvárateľnej nádoby. Hemoroidy potom natierajte mastičkou niekoľkokrát denne.

Sedací kúpeľ s kapsičkou pastierskou…

Pri problémoch s hemoroidmi môžete staviť aj na sedací kúpeľ a kapsičku pastiersku. Stačí vám 100 g sušenej kapsičky zaliatej horúcou vodou. Kúpeľ nechajte 5 minút odstáť, sceďte a odvar nalejte do vane s vodou. Aby bol sedací kúpeľ účinný, musíte mať obličky pod vodou. Nezabudnite, že horúca voda zhoršuje zápal, takže ju skúste mať vlažnú, určite nie horúcu.  Kúpeľ má trvať aspoň 20 minúť a netreba sa po ňom utierať. Stačí ak sa zabalíte do županu alebo osušky a na hodinku si ľahnete do postele.


Mohlo by vás zaujať: Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?


…či dubovou kôrou

Pomáha aj sedací kúpeľ s dubovou kôrou. Stačí štvrťhodinku povariť 3 lyžice nasekanej kôry v 3 dcl vody. Odvar preceďte a zmiešajte s vodou tak, aby bol výsledok vlažný.  Vydržte v sedacom kúpeli opäť približne 20 minút a opakujte ho aspoň 2 krát týždenne. Pozor, lebo dubová kôra môže farbiť, vyberte si na kúpeľ napríklad tmavý lavór a pod.

Zemiakové čípky

Ruská ľudová medicína často využíva proti hemoroidom zemiaky. Na jednoduchý domáci recept budete potrebovať iba zemiak a mrazničku. Zemiak musí byť výbornej kvality, nesmie byť zelený, nahnitý, naklíčený alebo s kazom. Vyrežte z neho dlhšiu paličku, ktorá bude tenká, ale nie až tak aby sa zlomila. Jeden koniec by mal zaoblený. Paličku vložte do mrazničky a počkajte kým kompletne zamrzne. Zmrazený zemiakový čípok potom opatrne zaveďte do konečníka tak, aby väščia časť ostala vonku a dal sa vytiahnuť. Čípok nechajte vo vnútri asi 30 sekúnd a vyberte. Postup opakujte 4 dni a potom nechávajte čípok vo vnútri 60 sekúnd. Zlepšenie by mali prísť už po jednom týždni.


Mohlo by vás zaujať: Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?


Čaj z prasličky

Blahodárne účinky pri problémoch s hemoroidmi má aj praslička roľná, ktorá pomôže hlavne pri krvácajúcich hemoroidoch. Na jednu šálku čaju použite 2-3 lyžičky sušenej prasličky, zalejte vodou, nechajte odstáť asi minútu a preceďte. Denne môžete vypiť 2 – 3 šálky prasličkového čaju.

Ako sa vyhnúť hemoroidom?

V rámci prevencie by ste mali zvýšiť príjem tekutín, aby sa obsah čriev rozhýbal. Ideálne je piť vodu alebo čerstvé šťavy. Najviac pomáha šťava zo sliviek. Pohyb stolice a čriev zlepší aj strava bohatá na vlákninu, takže v prípade hemoroidov by ste mali dopriať čerstvé ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo.

Vyhýbať by ste sa mali dlhému sedeniu. Pokiaľ máte sedavé zamestnanie je dobré spraviť si prestávku a na pár minút sa poprechádzať, alebo aspoň chvíľu postáť. Pomôže aj pohyb a fyzická aktivita, čím zrýchlite metabolizmus a znížite riziko vzniku hnačky a zápchy. Ak trpíte krvácaním z konečníka, je vhodné navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať o závažnejšie ochorenie ako sú hemoroidy, ktoré bude nutné riešiť spoločne s lekárom.


Aké skúsenosti s hemoroidmi máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame