Žltačka je na vzostupe: Ohrozuje nás všade, nie je len problémom hygieny

Umývanie rúk

pixabay.com

Choroba špinavých rúk nie je problémom len v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Hepatitídou sú ohrození aj ľudia, ktorí majú pocit, že ich hygiena je dostatočná. Aktuálne je na Slovensku hepatitída typu A na vzostupe. Viete, ako sa chrániť pred nakazením týmto vírusom?

Žltačka je na vzostupe

Pred šírením žltačky typu A sa treba dôkladne chrániť. Na jej vírus možno totiž natrafiť kdekoľvek – v autobuse, na kľučkách dverí, rukovätiach nákupných košíkov či pri podávaní rúk. Upozorňujú na to hygienici v čase, keď je žltačka na vzostupe.

Najúčinnejšou ochranou je očkovanie. Myslieť by na to mali najmä rizikové skupiny ľudí. „Prevenciou je tiež časté a dôkladné umývanie rúk a dodržiavanie zásad osobnej hygieny,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Napriek tomu, že často na žltačku ochorejú deti, je problémom dospelých ľudí i seniorov.

Hygienici registrujú tento rok do polovice novembra vyše 600 ochorení na žltačku typu A. Najviac chorých je v Bratislavskom kraji, zaznamenali tam viac ako 200 chorých. Najnižšia chorobnosť je v Žilinskom kraji.


Mohlo by vás zaujímať: Tichí zabijaci: Na ktoré choroby takmer bez príznakov si dať pozor?


Vírus sa nemusí prejaviť roky

Žltačka typu A je infekčné ochorenie, prejavuje sa únavou, slabosťou, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, zvracaním, hnačkou, bolesťami brucha, tmavým močom a svetlou stolicou. Postupne dochádza k ožltnutiu kože a očí. Ochorenie však môže prebehnúť aj bez týchto príznakov.

Hepatitída typu A má podľa hygienikov zväčša ľahký priebeh a končí úplným uzdravením. Chorí sú obyčajne izolovaní v nemocnici na infekčnom oddelení. Ochorenie neprechádza do chronicity. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou, kontaminovanou vodou a potravinami či priamym kontaktom s infikovanou osobou. Nebezpečenstvo hepatitídy tkvie v tom, že vírus môže byť v tele prítomný aj niekoľko rokov, kým sa vôbec prejavia nejaké príznaky.

Hepatitídami typu B, C a D je možné sa nakaziť transfúziou kontaminovanej krvi, pohlavným stykom alebo pri pôrode. Medzi ďalšie príčiny jej vzniku patrí i nadmerná konzumácia alkoholu a autoimunitné ochorenia.  Na Slovensku prevláda výskyt hepatitíd A, B a C, zatiaľ čo hepatitída D zistená nebola a hepatitída typu E je charakteristická najmä pre tropické krajiny.


Mohlo by vás zaujímať: Umývate si ruky pričasto? Prestaňte, prehnaná čistotnosť ohrozuje naše zdravie


 

Na umývanie rúk nezabúdajte

Na umývanie rúk netreba zabúdať po každom návrate domov zvonku, pred a po návšteve nemocnice či lekára, po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy. Treba na to myslieť aj pred, počas a po príprave jedla a pred každou jeho konzumáciou. „Takisto po použití toalety, pred manipuláciou s bábätkom, po výmene znečistenej plienky, po manipulácii so zvieratami a ich krmivom a tiež odpadom a odpadkovým košom,“ vysvetlil Mikas.


Máte vlastné skúsenosti so žltačkou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR
Odporúčame