Prekonali ste mozgovú príhodu? Skúste nasledovné zmeny, pomôžu vám pri zotavení

Dcéra so senior matkou

Pomôžte po mozgovej príhode svojmu blízkemu vytvoriť bezpečné prostredie (Zdroj: GettyImages)

Aj keď mozgová mŕtvica predstavuje jednu z najvýznamnejších príčin invalidity, mnohí pacienti dokážu pri včasnom zásahu a starostlivosti pokračovať v aktívnom živote. Prvé týždne však môžu sprevádzať rôzne problémy, ktoré súvisia predovšetkým s poškodenými časťami mozgu. Ak zasiahla mozgová príhoda aj vašu rodinu, pomôžte svojmu blízkemu vytvoriť bezpečné prostredie.

Informujte sa

V prvom rade sa informujte u ošetrujúceho lekára, ktoré centrá mozgu príhoda postihla. Zaujímajte sa tiež o všetky možnosti efektívnej liečby a následnej rehabilitácie. V závislosti od rozsahu poškodenia mozgu budete potrebovať pomoc aj od odborníkov. Psychológa, logopéda, fyzioterapeuta, či sociálneho pracovníka. Môžu vás nasmerovať a ukázať v ťažkých chvíľach riešenie a vhodné postupy. Nepodceňte situáciu, aj vaše fyzické a psychické sily majú limity.

K najčastejším následkom mozgovej príhody patrí:

– ochrnutie jednej časti tela
– tuhosť a bolestivosť svalov
– rozmazané či dvojité videnie
– problémy s rovnováhou
– udržaním moču
– ťažkosti s prehĺtaním
– prudké zmeny nálad
– poruchy reči i výslovnosti


Mohlo by vás zaujať: Rozpráva zvláštne, vyzerá ako opitý? Pri mŕtvici treba konať rýchlo, toto odporúčajú záchranári


Buďte vytrvalí

Ako rodina ste pre chorého člena silným zdrojom podpory a motivácie. Potrebuje vašu prítomnosť a vo chvíľach, keď mu dochádzajú sily aj ďalšiu dávku vytrvalosti. Mnohí pacienti totiž očakávajú rýchle zmeny a ak k nim vedie zdĺhavé úsilie, vzdávajú sa predčasne.

Rehabilitácia po mozgovej príhode musí byť pravidelná a spoločne nesmiete poľaviť. Nie je to zlomená ruka, ktorá sa zahojí sama. Po cievnej príhode môže nastať problém s rečou, chápaním, čítaním, aj s písaním. Pamätajte však, že vo vnútri sa nachádza stále ten istý človek, nedokáže sa len naplno prejaviť.

Zmeňte stravu v prospech ozdravenia mozgu

Ľuďom, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa odporúča prejsť na zdravšiu stravu. Jedlá s vysokým obsahom tuku vedú k zvýšeniu hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo má za následok hypertenziu a riziko druhej mozgovej príhody. Mnoho seniorov je citlivých aj na soľ, ktorá spôsobuje zadržiavanie tekutín a nadmerne zaťažuje kardiovaskulárny systém. Jedlá by preto mali pozostávať z chudého mäsa a rýb, spolu s množstvom zeleniny, ovocia, orechov a celozrnných výrobkov.

Podporte stravou mozgový neurotrofický faktor. Má na starosti rast nových neurónov a komunikačných ciest medzi bunkami – jav známy aj ako neuroplasticita. Prospieva konzumácia potravín ako sú sardely, sleď, makrela, losos a sardinky, čučoriedky, káva, zelený čaj, tmavá čokoláda, olivový olej či vajcia.


Mohlo by vás zaujať: Straší vás infarkt či mozgová príhoda? Doprajte si tieto potraviny


Postarajte sa o bezpečný priestor

Počas hospitalizácie pripravte izbu, ktorá bude vo všetkých ohľadoch bezpečná, no zároveň dostupná. Posteľ opatrite zábranou proti spadnutiu. Ak je prognóza horšia a pohybové postihnutie pripútalo člena rodiny k posteli, bude potrebné zaobstarať lôžko, ktoré sa dá polohovať. K posteli budete potrebovať aj toaletné nádoby (bažanta) a inkontinenčné pomôcky.

Snažte sa eliminovať šmykľavé plochy. Stoličky by mali byť výhradne pevné, bez koliesok, no za to s pevným operadlom, ideálne aj bočnými rukoväťami. Už zopár schodov vedúcich do domu, môže predstavovať veľkú prekážku, dokonca aj pri nízkej miere fyzického obmedzenia. Zvážte preto protišmykové gumové pásy na schody.

Skúste účinok zrkadlovej terapie

Zrkadlová terapia sa osvedčila, ako užitočná metóda pri snahe o obnovenie funkcie ruky, ktorá je postihnutá mozgovou príhodou. Táto technika vyžaduje položenie zrkadla na stôl tak, aby pacient v zrkadle videl zdravú končatinu. Zrkadlo smeruje kolmo k hrudníku a do zrkadla sa pozerá pacient zboku. Cvičením so zdravou rukou a pozorovaním tejto aktivity oklame vlastný mozog. Optická ilúzia, ktorú sleduje mozog, funguje ako ozdravovací proces, pri ktorom sa podporuje neuroplasticita mozgu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame