Známe mýty o starnutí, ktorým mnohí stále veríme: Presvedčíme vás, že vrásky nič neznamenajú!

Vysmiaty senior na motorke

V zrelom a staršom veku môžeme aktívne a s úsmevom na perách prežiť desiatky rokov (Zdroj: GettyImages)

Tiež ste sa už stretli s názorom, že po päťdesiatke ide všetko dolu vodou? Takéto opakujúce sa názory iba zbytočne vzbudzujú strach z jedného z najdlhších životných období. V zrelom a staršom veku môžeme prežiť desiatky rokov. Aktívne, zvedavo a s úsmevom na perách. Pozreli sme sa na najčastejšie mýty o starnutí a našli dôvody, prečo im už viac neveriť!

1. S pribúdajúcimi rokmi každý zabúda

Väčšina ľudí si myslí, že s rastúcim vekom prichádzame o spomienky a zabúdame na dôležité termíny, či kľúče. Boja sa strašiaka s menom Alzheimer. Aj keď sa rýchlosť spracovania nových informácií môže s pribúdajúcim vekom spomaliť, ďalšie mentálne funkcie, medzi nimi najmä vyjadrovacie schopnosti, sa s pribúdajúcim vekom skutočne zlepšujú. Neurovedci z Univerzity v Alberte poukázali na to, že pre mozog ľudí vo veku 55 až 75 rokov mali najväčší prínos aktívne sociálne kontakty, spoločenské aktivity, učenie cudzieho jazyka aj používanie počítača. Mozog totiž môžete trénovať v akomkoľvek veku!


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o Alzheimerovi odhalené: Čo všetko by ste o tejto chorobe mali vedieť?


2. Vekom odchádzajú sily

Starších ľudí považujeme za slabších a krehkých. Áno, je pravda, že podiel svalov s vekom klesá. Znižuje sa aj kostná hustota a zvyšuje sa náchylnosť na zlomeniny. S telesným slabnutím má však väčší súvis naša nečinnosť ako samotné starnutie! Nedostatok pohybu a sedavý životný štýl sa pomerne rýchlo postarajú o slabú kondíciu a spolu s tým aj vyššie riziko úrazu. Zostaňte čo najdlhšie aktívni. Zvoľte si chôdzu, plávanie, tanec alebo jógu. Aktívne rozvíjajte svoju silu a možno aj vy budete vo vyššom veku vyzerať ako 74-ročná Joan MacDonald. Je žiarivým príkladom, že do formy sa môžete dostať kedykoľvek. Vidíte tie svaly?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joan MacDonald (@trainwithjoan),

3. Starší ľudia sa nedokážu prispôsobiť novým technológiám

Máte pocit, že ste sa stratili v moderných technológiách? Tak si spomeňte, ako ste sa naučili používať gramofónové platne. Neskôr kazety, videokazety, zapnúť počítač, napísať prvý e-mail, používať diskety, CD, DVD. Dokonca ste ovládli aj tlačidlový telefón. No pred týmto dotykovým máte zrazu rešpekt. Vedzte, že za svoj život ste sa prispôsobili väčšiemu množstvo komplikovanejších technológií, než dokáže dnešná mladá generácia. Ak to dotykové „čudo“ intuitívne zvláda váš päťročný vnuk, za pár dní v tom budete ako doma aj vy.


Mohlo by vás zaujať: Suchá pleť starne rýchlejšie, mejkap upcháva póry: Poznáte najčastejšie kozmetické mýty?


4. Starší ľudia nie sú tvoriví

Psychológ Dean Simonton zhrnul názor spoločnosti výstižne: „Najrozšírenejšia je predstava, že kreativita je výsadou mladých, a zároveň starnutie je synonymom úbytku kapacity na vytváranie a prijímanie inovácií.“ Najviac to cítiť pri pracovných pohovoroch, kde mladí dostanú šancu, pretože oplývajú kreativitou. Nasledujúce mená však hovoria jasnou rečou – Paul Cezanne, Charles Darwin, Pablo Picasso, Sigmund Freud, J. R. R. Tolkien. Títo páni vytvorili svoje svetové diela aj po svojich 55. narodeninách! Dokonca sa zvyšuje aj vek autorov vedeckých objavov. Ako uvádza profesor Bruce Weinberg z Univerzity v Ohiu – priemerný vek fyzikov, ktorí získali Nobelovu cenu, je 48 rokov.

5. Starí ľudia sú depresívni

Depresia si vek nevyberá. Postihuje všetky vekové kategórie – od detí cez ľudí v produktívnom veku až po seniorov. Hoci sa seniori musia vyrovnať s viacerými životnými skúškami, smutné obdobie sa môže, ale aj nemusí preklenúť do vážnejších depresívnych stavov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí depresiou približne 7 % ľudí starších ako 60 rokov. Nie je to viac, ako v iných vekových kategóriách! Najdôležitejšie je uchovať si aktívne sociálne kontakty. Mať okolo seba sieť ľudí, ktorí vás majú radi a vypočujú, je nenahraditeľným životným darom. V každom veku!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame