Keď sa povie Znojmo, možno vám ako prvé napadnú nakladané uhorky. My sme sa však na vlastnej koži presvedčili, že v tomto kráľovskom meste a v celom okolitom regióne si prídu na svoje najmä milovníci vína, kulinárskych špecialít aj remeselného piva. Našli sme tiež tipy na zaujímavé ubytovanie a miesta, odkiaľ sa vám nebude chcieť odísť. Znojemsko rozhodne stojí za viac než len víkendovú návštevu.
Znojmo už v 9. storočí patrilo k najpevnejším hradiskám Veľkomoravskej ríše a vďaka svojej strategickej polohe neustále prekvitalo. Dnes sa radí medzi vyhľadávané turistické lokality, k čomu prispieva úrodnosť tunajších vinohradov, blízkosť Národného parku Podyjí, množstvo kultúrnych pamiatok a tiež špičkové služby v oblasti gastronómie. My sme v regióne Znojmo strávili tri dni nabité bohatým programom, z ktorého sme si odniesli neopakovateľné zážitky. Ktoré miesta na juhu Moravy vám odporúčame navštíviť?
Rotunda sv. Kataríny si potrpí na dobré počasie
V historickom centre Znojma sa nachádza jedna z najcennejších románskych pamiatok v Čechách, ktorá vznikla už na sklonku 11. storočia. Stavba bola pôvodne zasvätená Zvestovaniu Panny Márie a návštevníkov očarí predovšetkým vnútornou výmaľbou. Tá okrem Mariánskeho cyklu zobrazuje tiež členov dynastie Přemyslovcov.
Dnes sa vstup do rotundy podriaďuje prísnym kritériám klimatických podmienok. Tie vo vnútri neustále kontrolujú senzory teploty, vlhkosti aj svetla a pokiaľ je napríklad daždivo, románska pamiatka sa pre verejnosť uzavrie. Samotná prehliadka trvá len 15 minút a nesmie sa počas nej hovoriť. Ak by sa vám pritrafila smola na počasie ako nám, unikátne fresky si môžete pozrieť a odfotiť vďaka makete v areáli Znojemského hradu.
Vinársky dom ukrýva čarovnú terasu aj podzemné chodby
Priamo na Masarykovom námestí v srdci Znojma nájdete meštiansky dom z obdobia ranej renesancie. Za jeho múrmi sídli rodinné Vinárstvo Nešetřil, kde sa snúbia degustačné zážitky s tými gastronomickými. K dispozícii je tiež ubytovanie a nachádza sa tu dokonca aj mikropivovar Jonatán. Dvojchodová večera potešila naše oči spolu s chuťovými pohárikmi. Po nej sme sa cez terasu s atmosférou hradieb presunuli do pivníc, ktoré majú viacero úrovní.
Ako nám prezradil samotný majiteľ, Vlastimil Nešetřil, víno tu vyrábajú v antikorových tankoch, dubových aj agátových sudoch a dokonca tiež v gruzínskych hlinených amforách. Tie sú zakopané až po samotné hrdlo, takže sme v zámkovej dlažbe mohli vidieť len ich veká. Technológia stará 8 tisíc rokov je rovnako zaujímavá ako labyrint podzemných chodieb, do ktorých sme neskôr zostúpili. Okrem rozmanitých druhov vín sme mali možnosť ochutnať portské priamo zo suda a súkromných zásob nášho sprievodcu.
Jedinečný pivovar so zmyslom pre humor
Ak patríte k nadšencom remeselného piva, na svoje si prídete v najnovšom a najmodernejšom pivovare kúsok od centra Znojma. Zakladateľ Beerhouse-u Old Cock, pán Stanislav Hahn, tu spolu so svojím tímom varí pivo podľa starých receptúr, s láskou a humorom v srdci. Jeho priezvisko totiž v nemčine znamená „kohút“, ibaže táto značka piva už bola zaregistrovaná. Rozhodol sa preto pre anglický názov „cock“, ktorý má okrem kohúta aj druhý, vulgárny význam. To však Hahnovi vonkoncom neprekáža a vtipne sa vynašiel aj v prípade názvov jednotlivých druhov pív.
Okrem klasických ležiakov nájdete v ponuke napríklad slabšiu verziu pre cyklistov – Brzdu 8 °. Naopak, medzi silnejšie verzie remeselného zlatého moku patrí 16-ka Kaša. Nám najviac chutil tmavý ležiak Koks 12 °. V rámci ochutnávky sme mali možnosť nahliadnuť aj do zákulisia výroby a pozreli sme si, ako prebieha samotné fľaškovanie.
Znojmáček a jeho zážitková jazda poteší malých aj veľkých
Čerešničkou na torte nášho spoznávania kráľovského mesta sa stala vyhliadková jazda elektrobusom po historickom centre. Sympatický sprievodca a vodič v jednej osobe, Lukáš David, nám zábavným spôsobom priblížil Znojmo a jeho dominanty. Niekoľkokrát sme so Znojmáčkom zastavili, aby sme sa pokochali a dozvedeli sa o jednotlivých pamätihodnostiach trochu viac.
Súčasťou večerného zážitku bola aj ochutnávka regionálnych špecialít. Nechýbalo biele víno, čerstvé pečivo, syr, údeniny, paštéta ani povestné uhorky a dobrá nálada spolu s nádhernými výhľadmi. Plusové body udeľujeme aj za ekologické a vkusné servírovanie. Počas našej jazdy sa zotmelo, vďaka čomu sme si v závere mohli vychutnať atmosféru mesta aj s nočnými osvetlením.
Oddych, víno aj dizajnové vychytávky pod jednou strechou
Ak si potrpíte na výnimočné ubytovanie, v Znojme je stávkou na istotu 4-hviezdičkový Wine & Wellness Premium Hotel. Na každého hosťa čaká dizajnovo riešená kúpeľňa, ktorej sklenené dvere zároveň slúžia ako vstup do sprchového kúta. Ten od izby oddeľuje sklenená priečka, takže pri sprchovaní máte neustále prehľad o dianí v miestnosti. V prípade, že si predsa len želáte súkromie, sprchový kút sa dá zakryť tak, že posuniete dvere vstavanej skrine.
Po dni plnom výnimočných zážitkov sme zrelaxovali myseľ a načerpali sily v krytom bazéne aj vo vírivke. Súčasťou wellness je takisto saunový svet či vyhrievaná lavica. Pohár vína pred spaním si môžete dopriať nielen v bare pri recepcii, ale tiež v malebnej vínnej pivnici z oranžovo-červených tehál.
Kam za vínom v okolí Znojma?
V obci Vrbovec môžete objavovať tradície vinárstva prostredníctvom náučného chodníka Po stopách Hroznovej kozy, ktorý je dlhý približne 5 kilometrov. Vďaka odpočívadlám, rozhľadni a mnohým hrám je tento výlet vhodný aj pre deti. Tie sa zabavia pri lúštení tajničiek či počúvaní piesní a legiend o Hroznovej koze. Spomínaná obec však slávnosťami žije po celý rok, kedy usporadúva napríklad Otvorené pivnice alebo Vrbovecké vinobranie.
Len kúsok odtiaľ sa nachádza malý vínny hrádok Lampelberg, ktorý bol postavený v roku 1860 na najvyššom pahorku okolitých viníc. Prirodzene sa tak z tohto miesta návštevníkom naskytá krásny výhľad. A ten je ideálne spojiť s ochutnávkou vín. Tá naša prebiehala pod taktovkou šarmantného someliéra z vinárstva Lahofer, Jaroslava Chaloupeckého ml., ktorý sa nám napriek nepriazni počasia postaral o výbornú náladu, zaujímavý výklad a predovšetkým lahodné vzorky vín.
V obci Havraníky sme neobišli vinárstvo roku 2023 s názvom THAYA. Už pri príchode od parkoviska nás zaujali apartmány, ktoré pripomínali vínne pivničky alebo domčeky ako vystrihnuté z rozprávky o hobitoch. Po trojchodovej večeri sme sa presunuli na strešnú terasu, kde pofukoval príjemný vietor a užívali sme si okolitú panorámu. Z fliaš vystavených na recepcii nám do očí udreli najmä „Pozdravy z Národného parku Podyjí“, ktoré symbolizujú jednotlivé zvieratká na etiketách.
Unikátny vodný mlyn poteší najmä nadšencov techniky a strojov
V tesnej blízkosti južných českých hraníc sa nachádza dedinka Slup, v ktorej nájdete renesančnú stavbu so štyrmi funkčnými vodnými kolesami.
Prvá zmienka o mlynárovi v tejto lokalite pochádza ešte z roku 1512. A hoci sa pôvodné zariadenie mlyna nezachovalo, tešiť sa môžete na jedinečné technické vybavenie, ktoré je súčasťou expozície s príznačným názvom Vývoj mlynárstva.
Vodný mlyn v súčasnosti patrí pod správu Technického múzea v Brne a pýši sa titulom Národná kultúrna pamiatka. Počas prehliadky so sprievodkyňou sme vďaka funkčným exponátom mali možnosť vidieť, ako kedysi prebiehal celý proces mletia obilia.
Čo vás naučia vyrábať v Želeticiach?
Len pár kilometrov severne od Znojma neobíďte obec Želetice, v ktorej manželia Marcela a Karel Davidoví vdýchli život tradičnej manufaktúre papiera. Vo vidieckom domčeku s typickou modro-bielou fasádou totiž už viac než dve desaťročia prevádzkujú rodinnú Ručnú papiereň Stará škola. Prehliadka vás nadchne už len preto, že si počas nej na vlastnej koži vyskúšate vyrobiť kus papiera metódou známou viac než dve tisícročia.
V úvode sme sa čo-to dozvedeli o histórií a materiáloch, ktoré sa v minulosti zhostili funkcie dnešného papiera alebo slúžili na jeho výrobu. Potom už len stačilo vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce v dielni. Vďaka sušičke a lisu si každý z nás vyrobil svoj vlastný originál v priebehu niekoľkých minút. Neobišli sme ani podnikovú predajňu, kde sme našli hotové handmade výrobky – od zápisníkov, cez blahoželania, až po škatuľky so sypaným čajom.
Kláštor Rosa Coeli vábi aj filmárov
Pri spoznávaní okolia Znojma sme si urobili zastávku medzi múrmi očarujúcej zrúcaniny kláštora premonštrátiek Rosa Coeli. Nachádza sa v meste Dolní Kounice a založil ho ešte v roku 1181 moravský veľmož Vilém. Týmto spôsobom mal odčiniť krivdy a pustošenie, ktoré napáchal svojimi vojenskými výpravami v oblasti Rakúska.
V súčasnosti medzi najväčšie dominanty stavby patrí zrúcanina kostola Panny Márie, rajský dvor, krížová chodba a pútavé klenby. Počas prehliadky sme u návštevníkov, ktorí si spolu s nami užívali výnimočnú atmosféru tohto miesta, započuli aj slovenčinu. A vôbec sa tomu nečudujeme – z Bratislavy sem zvládnete cestu autom už za 1,5 hodiny. Stavba s nádychom nostalgie dokonca pritiahla množstvo filmových štábov. Nakrúcali sa tu scény do filmov či rozprávok, relácie, ale aj viaceré videoklipy.
Najväčšie múzeum hudobných a zábavných prístrojov
Ak milujete zábavu, hudbu, retro, Marilyn Monroe či jedinečné autá, z múzea Terra technica na hraničnom prechode Chvalovice-Hatě sa vám nebude chcieť odísť. Čaká tu na vás cez 3500 neuveriteľných exponátov vyšperkovaných do posledného detailu. Medzi najväčšie lákadlá patria jukeboxy, videohry, gramofóny, ale aj hviezdy strieborného plátna s ich limuzínami. Bonusom je, že niektoré vystavené automaty sa dajú aj vyskúšať, vďaka čomu návštevníci dokážu ešte viac nasať atmosféru minulých desaťročí.
Súčasťou obrovského múzea je takisto štýlová reštaurácia, v ktorej si môžete pochutnať napríklad na hamburgeri. Zaujímavosťou je, že pri viacerých stoloch, ako aj na toaletách, nájdete funkčný jukebox. Hudba podľa vášho výberu vás tak môže sprevádzať takmer na každom kroku.
Na tomto mieste dokážete stráviť nielen celý deň, ale pokojne i víkend. Nákupno-zábavný areál Excalibur City obrovských rozmerov totiž uspokojí nároky rodín s deťmi aj návštevníkov milujúcich výpredaje. V celom koncepte nechýba napríklad farma so zvieratami či viaceré možnosti ubytovania.
Znojemský región ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí preskúmať a v neposlednom rade i ochutnať. V prípade, že sa tu rozhodne stráviť letnú dovolenku, nezabudnite navštíviť aj Vranovskú priehradu, ktorú domáci prezývajú Moravský Jadran.
Zdieľať na
Zdieľaní