Kúsok od Slovenska zažijete dovolenku ako pri mori: Čím nás prekvapil Moravský Jadran?

Vranovská priehrada

Vranovská priehrada ponúka pláž a množstvo voľnočasových aktivít (Zdroj: Archiv ZnojmoRegion)

Za vysnívanou dovolenkou na pláži nemusíte cestovať dlhé hodiny v aute či v lietadle. Kúpanie s množstvom voľnočasových aktivít v objatí očarujúcej prírody totiž ponúka aj Vranovská priehrada, ktorú sme osobne navštívili a preskúmali. Ako to u našich českých susedov býva zvykom, v okolí sme našli hneď niekoľko zaujímavých možností na výlet, dobré jedlo, lahodné víno či remeselné pivo. A môžeme skonštatovať, že aktívny oddych v Znojemskom regióne rozhodne stojí za to.

Vodná nádrž Vranov uspokojí aj tých najnáročnejších dovolenkárov

Vranovská priehrada sa rozprestiera na rieke Dyje a dosahuje úctyhodnú dĺžku – takmer 30 km. Nápad na výstavbu tohto veľkolepého vodného diela skrsol v hlave študenta architektúry ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Syn miestneho staviteľa Schmidta podal svoj návrh so skupinou spolužiakov už v roku 1903, no z dôvodu chýbajúcich finančných prostriedkov sa s výstavbou začalo až o takmer tri desaťročia neskôr.

Priehrada bola vybudovaná metódou liateho betónu v rekordne krátkom čase – za 3,5 roka. Dnes slúži na prevádzku elektrárne aj lodnej dopravy, ako významná zásobáreň pitnej vody a zohráva tiež nezastupiteľnú úlohu vyhľadávanej rekreačnej oblasti. Vodná nádrž Vranov totiž patrí k tým najteplejším a najčistejším v Čechách, vďaka čomu si vyslúžila prezývku „Moravský Jadran“. Jej výnimočnú atmosféru umocňujú okolité lesy Národného parku Podyjí v tesnom susedstve.

Vranovská priehrada
Vďaka požičovni športových potrieb sa na Vranovskej priehrade nudiť nebudete (Zdroj: Archiv ZnojmoRegion)

V areáli Vranovskej pláže si príde na svoje naozaj každý. Už samotné možnosti ubytovania sú totiž veľmi široké – od penziónov, cez množstvo chatiek a mobilheimov, až po vlastný stan či karavan. Pre deti nechýbajú animačné programy, herňa, vonkajšie ihriská, tobogan, šmýkačka rovno do vody a dokonca ani bábkové divadlo. Vyšantiť sa však môžu aj pri vodnom futbale alebo v lanovom parku. Miestna požičovňa športových potrieb sa zase postará o to, že nedostatkom pohybu nebudú trpieť malí ani veľkí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete vedieť, ako vznikne našľahaný karamelový krém z polevy? Trvá to iba pár minút

Medzi pozoruhodné architektonické diela vodnej nádrže Vranov patrí nielen samotná hrádza s výškou 60 metrov, ale tiež biely visutý most ponad Švajčiarsku zátoku. Vďaka podobnosti so slávnym mostom v San Franciscu je prezývaný vranovský Golden Gate. Dokončený bol v roku 1993 a záťažové testy prebiehali tak, že naň postupne vyšlo až 12 nákladných áut Tatra. Dnes takisto ponúka poriadny kus adrenalínu, keďže tu môžete absolvovať netypický skok na lane a hojdanie – takzvaný „big swing“ alebo Kienova hojdačka.

Vranovská priehrada
Dominantou Vranovskej priehrady je unikátny visutý most (Zdroj: Archiv ZnojmoRegion)

Nezabudnuteľný zážitok si z Vranovskej priehrady môžete odniesť aj vďaka plavbe na výletnej lodi. V súčasnosti premávajú tri – Poseidon, Viktória a Valentína. Počas našej návštevy síce pršalo a pofukoval studený vietor, no i tak sa nám naskytli krásne výhľady. Nádrž sa totiž tiahne romantickými meandrami a lemujú ju početné chatky, lesné porasty aj pozoruhodné skalné útvary. Zaujímavosťou je, že cena nehnuteľností v tejto lokalite cez pandémiu koronavírusu, podobne ako u nás, narástla do astronomických výšok.

Vranovská priehrada
Plavba výletnou loďou na Vranovskej priehrade je neopakovateľným zážitkom (Zdroj: Archiv ZnojmoRegion)

Keďže Vranovská priehrada tento rok oslavuje okrúhle 90. narodeniny, nezabudnite si pri jej návšteve zaobstarať špeciálny Vranovský turistický pas. Prichystané sú mimoriadne exkurzie aj do miest, na ktoré sa verejnosť bežne nedostane, prednášky, bohatý hudobný a kultúrny program, športové akcie, gastronomické zážitky či atrakcie pre rodiny s deťmi. V rámci nich môžete zbierať pečiatky a súťažiť o lákavé ceny ako let teplovzdušným balónom.

Hrad Bítov a jeho unikátna zbierka vypchatých psov

Ak sa necháte zlákať na spomínaný výlet loďou, jednou zo zastávok je romantický hrad Bítov. Približne 10-minútová prechádzka k nemu vedie od nádrže po spevnenej ceste, preto zvoľte radšej uzavretú obuv a pripravte sa na to, že prejazd s kočíkom či invalidným vozíkom nebude úplne najpohodlnejší. Samozrejme, doraziť môžete aj autom, autobusom či na bicykli. Od parkoviska vedie 600 metrov dlhá asfaltová cesta, za odmenu sa však môžete pokochať jedinečnými výmaľbami a rozsiahlou zoologickou zbierkou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vodiči, pozor na mokré cesty či veľké mláky: Ako ovládnuť auto v šmyku?
Hrad Bítov
Hrad Bítov je zariadený historickým nábytkom (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

V interiéri Bítova nás privítal historický nábytok, veľké množstvo trofejí a maľby na stenách, ktoré sú na nerozoznanie od štukovej výzdoby, dreveného či kamenného obkladu.

Hrad Bítov
Jedinečné výmaľby na Hrade Bítov sú na nerozoznanie od dreveného obkladu (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Posledným súkromným majiteľom hradu bol barón Jiří Haas ml., ktorý patril medzi veľkých milovníkov zvierat a žien. Bítov za svojho života premenil na obrovskú zoologickú záhradu. Úplne najviac však zbožňoval spoločnosť štvornohých chlpáčov. A to až do takej miery, že sa s nimi nedokázal rozlúčiť ani po ich smrti. Niektorým sa ušlo čestné miesto na cintoríne, no tie, ktoré mu najviac prirástli k srdcu, barón nechal vypchať. Vďaka tomu vznikla najväčšia zbierka vypchatých psov na svete.

Hrad Bítov
Na hrade Bítov sa nachádza najväčšia zbierka vypchatých psov na svete (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Hasičský pivovar uhasí smäd a zaženie aj hlad

Máte radi nepasterizované pivo? Priamo v Bítove nájdete malý rodinný pivovar, ktorý manželia Tesařoví vybudovali v priestoroch bývalej hasičskej zbrojnice. Ich nefiltrovaný mok Tesák sme si vychutnali v pivnici, kde majú návštevníci možnosť sledovať celý proces výroby. V prípade, že šoférujete, v ponuke je aj pivná limonáda s bylinkami z ich vlastnej záhradky. A ak popri výletoch či pití piva vyhladnete, miestnu českú kuchyňu môžete ochutnať v reštaurácii, ktorá je spolu s penziónom súčasťou objektu.

Pivo Tesák
Nepasterizované a nefiltrované pivo Tesák z rodinného pivovaru (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Nedávno obnovený zámok Uherčice nám krásou vyrazil dych

Kúsok západne od Bítova sa nachádza na prvý pohľad nenápadný zámok Uherčice, ktorý by ste rozhodne nemali obísť. Sympatická kastelánka nás privítala na hlavnom nádvorí a viedla nás cez južné krídlo. Jeho chodbu lemovali fotografie zdevastovaného zámku z obdobia pred rekonštrukciou, ktoré dotvárali výnimočnú atmosféru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o Kanárskych ostrovoch: Skutočne ukrývajú bájnu Atlantídu?
Zámok Uherčice
Hlavné nádvorie zámku Uherčice nás privítalo krásnym schodiskom aj arkádami (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Sotva sme vstúpili do východného krídla po pamiatkovej obnove, akoby sme sa ocitli v celkom inom svete. Za bohato zdobenou jedálňou nasledovali rovnako pompézne izby a salóny. Vrcholným dielom talianskych štukatérov je nepochybne Anjelská chodba, no zahanbiť sa nenechala ani veľkolepá banketná sála.

Zámok Uherčice
Takto vyzerá majstrovské dielo talianskych štukatérov na zámku Uherčice (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)
Zámok Uherčice
Pompézna banketná sála na zámku Uherčice (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Jedinečná LAHOtéka poteší všetky chuťové poháriky

Keď už sa vyberiete na dovolenku na Vranovskú priehradu, za zastávku stojí vinárstvo Lahofer v dedinke Dobšice neďaleko Znojma. Už pri príchode nás očarilo prostredie okolitých vinohradov a výnimočná budova sídla, v ktorej prebieha výroba aj degustácie. Má unikátny tvar vlny, nápadne pripomínajúci typickú moravskú pivnicu. Tento architektonický skvost bol navrhnutý tak, aby vonku slúžil ako amfiteáter s vyhliadkovou terasou pre najrôznejšie kultúrne a spoločenské udalosti.

Vinárstvo Lahofer
Sídlo vinárstva Lahofer je pôsobivým architektonickým dielom (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

LAHOtéku už od vstupných dverí zdobí expresívne umelecké dielo českého výtvarníka Patrika Hábla. Filozofiou vinárstva Lahofer je silný odkaz na tradície a lokálnosť. Lahodný mok totiž vyrába výhradne z hroznových bobúľ dozretých na 430 hektároch vlastných viníc v regióne Znojmo. Vďaka tomu z produkcie Lahofer uzrie svetlo sveta každoročne až 800 tisíc fliaš prívlastkového vína.

Vinárstvo Lahofer
Interiér vinárstva Lahofer zdobí dielo českého výtvarníka (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Keďže sme zavítali na návštevu ako skupina, mali sme možnosť degustácie aj s trojchodovým obedom. Ten v kuchyni pripravujú špeciálne len pre vopred objednaných hostí. Napriek tomu v nás gastronomická úroveň služieb zanechala ten najlepší dojem. Sezónna špargľová polievka chutila presne tak, ako bola naservírovaná – v štýle gurmánov. Ocenili sme však aj ostatné chody a starostlivosť someliéra, ktorý nám podával vína podľa typu jedla na tanieri.

Neprekvapilo nás, že sme na tomto mieste opakovane začuli slovenčinu ani to, že v čase našej návštevy sem zavítal plný autobus turistov z Ázie. Tento priestor je zároveň obľúbenou zastávkou pre cyklistov, ktorí si to sem často namieria priamo z Vranovskej priehrady.

Vinárstvo Lahofer
Degustácia vín spolu s obedom je vo vinárstve Lahofer výnimočným zážitkom (Zdroj: Plnielanu.sk/Emily)

Chystáte sa tento rok navštíviť región Znojmo?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame