Viete, ako sa správne starať o svoj chrup? Slovenskí zubári rozbiehajú najväčšiu preventívnu akciu

Úsmev zubárky

Naučte sa ako sa správne starať o chrup, no predovšetkým navštevujte preventívne prehliadky (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Začína sa deviaty ročník najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia na Slovensku známa pod menom Spolu za zdravý a krásny úsmev. Organizuje ju Slovenský spolok študentov zubného lekárstva. Akcia sa začne v Bratislave, následne budúci zubári vycestujú do ďalších 18 slovenských miest.

Hlavnou myšlienkou projektu je zvýšiť povedomie verejnosti o význame dodržiavania ústnej hygieny. Ide najmä o prevenciu vzniku zubného kazu či zápalu ďasien. Neliečený zubný kaz okrem nepríjemnej bolesti spôsobuje v pokročilejších štádiách infekciu okolitých tkanív, odkiaľ sa šíri do celého tela a pacienti s ťažkým zápalom ďasien majú napríklad väčšie riziko vzniku srdcového infarktu či mozgovej príhody.

Úlohou putovnej preventívnej akcie po celom Slovensku je naučiť ľudí za pomoci inštruktáže s klasickou  zubnou kefkou, medzizubnou kefkou, elektrickou sonickou kefkou či takzvanou single kefkou správnu techniku čistenia zubov. Inštruktáž správnej techniky čistenia zubov sa realizuje najmä na modeli umelého chrupu a v exteriéri. Akcia sa končí 12. septembra v Košiciach, ktorý je vyhlásený za Európsky deň ústneho zdravia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame