Aj váš domáci miláčik sa neustále škriabe? Zbystrite pozornosť, nemusia za tým byť len blchy

Pes, ktorý sa škriabe

Jack Russell (Zdroj: Freepik/malshakov)

Ak ste spozorovali, že sa vaše zvieratko v poslednom čase neustále škriabe, je nepokojné a jeho srsť je redšia, nemusí ísť len o napadnutie blchami. Veterinárna doktorka Kirsten Ronngrenová prezradila pre stránku Mirror.com tri hlavné príčiny nadmerného svrbenia u zvierat.

Ako podotkla, z času na čas je škriabanie normálne, hlavne ak sa srsť zvieraťa podráždi po kontakte s nežiaducou látkou, alebo má len mierne príznaky alergie, tak ako mávajú ľudia sennú nádchu. Niektoré zvieratá však mávajú pretrvávajúce problémy a viditeľné príznaky.

Tri najčastejšie príčiny alergii u zvierat

Blchy – Okrem toho, že blchy všeobecne spôsobujú svrbenie, bývajú aj príčinou alergickej reakcie. Zviera má vtedy alergiu na molekuly blších slín a jeho imunitný systém vyvolá po uhryznutí závažnú reakciu. Medzi príznaky patrí prehnané lízanie, hryzenie a škrabanie srsti do takej miery, že začne vypadávať a vzniknú bolestivé, zapálené ranky. Ak má zviera alergiu, je nevyhnutné ho pravidelne chrániť pred parazitmi.

Strava – Dr. Ronngrenová tvrdí, že majitelia zvierat považujú za hlavný zdroj alergii obilniny. „Malý počet zvierat je naozaj citlivých na obilie a kukuricu, veľká väčšina psov, alergických na jedlo, je ale citlivá na zdroje bielkovín. To znamená, že stimulom imunitného systému je druh bielkoviny v ich strave, napríklad kuracie, morčacie, bravčové mäso, zverina, ryby, atď.“ Najlepšie je podľa nej určiť tento alergén tak, že zviera dostáva v strave iba proteín, ktorý predtým zvieraťu podávaný nebol. Výsledky sa dostavia do 8 týždňov a odporúča ho vykonať pod dozorom veterinára.

Prostredie – Svrbenie môžu zvieratám spôsobiť aj peľ, trávy, plesne a odumreté bunky iných zvierat. Preto je dôležité sa miestam s výskytom alergénu vyhýbať, alebo jeho výskytu predchádzať pravidelným čistením domácnosti.Zdroj: plnielanu.sk, mirror.co.uk
Odporúčame