Cukrovka nevyčíňa len u ľudí: Takto spozorujete ochorenie u zvierat, na čo si treba dávať pozor?

Ako teda zistiť, že vášho miláčika niečo trápi? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Diabetes je nepríjemné ochorenie, ktoré trápi najmä ľudí. Vedeli ste však, že ochorením môžu trpieť aj zvieratá? Najčastejšie sa vyskytuje u psov a mačiek. Neliečené ochorenie môže narobiť neplechu, tak ako u ľudí. Ako teda zistiť, že vášho miláčika niečo trápi? Ak spozorujete príznaky, mali by ste zájsť k veterinárovi. Dnes už existuje liečba, s ktorou bude váš miláčik viesť plnohodnotný život.

Stanovenie diagnózy

Lekár zanalyzuje moč, urobí krvné testy a stanoví hyperglykémiu alebo hypoglykémiu. Základom je, aby bola zvieratku určená správna diagnóza. To dokáže, samozrejme, len veterinár. Ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, nebojte sa objednať zvieratko na vyšetrenie:

  • má nadmerný smäd a močenie
  • zviera málo je, prípadne je veľa a chudne
  • trpí obezitou
  • má slabé zadné labky (mačky)
  • zakalené oči (psy)
  • zvýšená únava
  • časté zvracanie

Postup liečby

Je to podobné ako u človeka – ide o doživotné podávanie liekov a inzulínu. Zvieratám sa inzulín aplikuje väčšinou dva krát za deň pomocou maličkých striekačiek alebo pier do kožúška. Dávkovanie nastavuje veterinár, preto je na začiatku liečby podstatné, aby ste zvieratku kontrolovali hladinu krvného cukru častejšie. Cielenou liečbou dokážete svojmu miláčikovi predĺžiť život. Pri neliečení by mohlo, podobne ako človek, zomrieť.

Úprava životného štýlu

Samozrejme, vy ste ten, kto má dbať na správnu životosprávu vášho chlpáča. Okrem podávania liekov a inzulínu je dobré nezanedbať dostatok pohybu, pravidelné podávanie potreby (ideálne každý deň v rovnakú hodinu) a sledovať príjem vody spolu s výdajom moču, nárast alebo pokles telesnej hmotnosti a hladinu cukru v krvi.

Hypoglykémia ako u človeka

Nepodceňte zníženú hladinu cukru v krvi! Ak pozorujete nekontrolovateľný hlad, zvýšenú únavu či svalové kŕče, majte sa na pozore. Neriešený stav by mohol viesť, podobne ako u človeka, k strate vedomia. Nedostatočné zásobenie mozgu glukózou by mohlo spôsobiť vášmu psíkovi alebo mačičke rad vážnych zdravotných komplikácii. Ako rýchlu prvú pomoc podajte zvieraťu med alebo roztok z cukru a vody. Následne okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj štvornohým chlpáčom je v mrazoch zima: Doprajte im starostlivosť, aby nenachladli

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame