Aj štvornohým chlpáčom je v mrazoch zima: Doprajte im starostlivosť, aby nenachladli

Oblečenie nie je vecou módy (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Vaši štvornohí miláčikovia si zaslúžia extra dávku pozornosti nielen v zime. V chladnom a mrazivom počasí by ste sa však o nich mali zaujímať o čosi viac. Aj o tých, ktorí prebývajú na dvore. Nízka teplota vzduchu môže ohroziť vášho psa bez toho, aby ste si to uvedomili. Viete, ako sa o neho treba počas chladných dní starať?

Krátke prechádzky

Tento bod sa týka najmä psíkov, ktorí sú zvyknutí na teplo domova. Teplota vonku je často nižšia aj o desiatky stupňov, čo môže byť problém. Jednoducho sa môže totiž stať, že psík prechladne a ochorie.

Samozrejme, zvieratá treba venčiť. V tomto prípade však musíte trochu upraviť stratégiu prechádzok. Kým v lete sú príjemné dlhé prechádzky, v zime by ste ich mali eliminovať na minimum. Odporúča sa skôr absolvovať krátke a intenzívne venčenie – dbajte na to, aby psík nezastavoval či aby si nesadal. Je fajn, ak máte možnosť ísť na ranné a večerné pochôdzky mimo času, kedy je mráz najsilnejší.

Oblečenie nie je vecou módy

Ostražití by mali byť najmä majitelia malých a stredných plemien, dupľom tých krátkosrstých. Oplatí sa investovať do oblečenia pre psov. Zahoďte predsudky, že ide o prežitok a vec štýlu. Pri spomenutých plemenách často dochádza k tomu, že majú problém s termoreguláciou a môžu sa ľahko podchladiť.

Ak váš psík neznesie celotelový oblečok, skúste mu zaobstarať aspoň taký odev, ktorý mu zakryje chrbát a bedrá. Tieto oblasti sú najviac náchylné a môže sa ľahko stať, že vášmu miláčikovi prechladnú priedušky alebo močové cesty.

Pozor na sneh!

Máte doma aj vy objaviteľa, ktorý si rád pochutí na všetkom, čo nezje jeho? V tom prípade dávajte pozor aj na to, aby váš psík nejedol sneh. V malom množstve je nebezpečenstvo zanedbateľné, no pokiaľ ho pes skonzumuje veľa, môže to prispieť k podchladeniu organizmu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Aj najvernejší priateľ človeka má svoje nálady – zvládnite ich podľa psieho kouča!

Navyše, ak pes zje nečistoty či posypovú soľ spolu so snehom, môže si „zavariť“ na poriadne zdravotné problémy. Pozor by ste mali dávať najmä v prípade snehu okolo chodníkov a ciest, kde môže byť pod bielou prikrývkou ukrytý aj nebezpečný predmet, ktorý by vášmu psovi mohol poraniť zuby a papuľu.

Labky v centre pozornosti

Psie labky dostávajú v zime zabrať. Môže za to najmä spomínaná posypová soľ, ktorá môže labky nepekne podráždiť. Dbajte na to, aby ste ich po každej prechádzke dokonale očistili vlažnou vodou. Následne ich ošetrite tenkou vrstvou prírodnej vazelíny, kokosového oleja alebo špeciálneho balzamu na psie labky.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame