10 najznámejších exotických koreninových zmesí: Viete, čo obsahujú?

Kopy korenín na trhu

Viete, čo obsahujú známe zmesi korenín? (Zdroj:Pixabay/VisionPics)

Máte radi chuť exotických jedál? Ich pestrosť dotvárajú najmä rôzne koreninové zmesi, ktoré sú pre danú krajinu charakteristické. Prečítajte si, z ktorých korenín sa skladajú najznámejšie svetové zmesi a možno vás inšpirujeme na ich domácu prípravu.

Baharat – zmes korenia, ktorá sa používa na Blízkom východe, v tureckej a gréckej kuchyni. Medzi jej typické zložky patrí nové a čierne korenie, semená kardamónu, škorica cassia, klinček, semená koriandra a rasce, muškátový oriešok, kurkuma, šafran, zázvor, sušené červené chilli papričky alebo paprika. Veľakrát sa jednotlivé zložky zmesi dajú len ťažko presne určiť, pretože sa líšia podľa toho, kde sa vyrába.

Berbere – ide o kľúčovú ingredienciu v etiópskej a eritrejskej kuchyni. Jej základné zložky obvykle zahŕňajú čili papričku, cesnak, zázvor, bazalku, kardamón, rutu, ajwain (ligurčekové semeno), či radhuni (chutí ako zeler), nigellu (čierna rasca) a senovku grécku. Toto korenie plné chutí a tepla ale neznesú všetci, kvôli jeho ostrosti. Každý etiópsky kuchár si mieša svoju vlastnú verziu zmesi.

Šičimi tógaraši – Pôvod tejto koreninovej zmesi siaha minimálne do 17. storočia, keď ju miestni predajcovia byliniek vyrábali v dovtedy menej známej rybárskej dedine Edo. Doslovný preklad znamená papričky so siedmimi príchuťami. Obsahuje sedem prísad, ktorými sú hrubo mletá červená paprika, mleté sanshō („japonské korenie“), pražená pomarančová kôra, čierne a biele sezamové semeno, konopné semeno, zázvor, nori alebo aonori (morské riasy) a makové semeno.

Korenie šičimi tógaraši v miske
Japonské korenie šičimi tógaraši (Zdroj:mccormick.com)

Chmeli suneli – Tradičná gruzínska zmes korenín zvyčajne obsahuje mleté koriandrové semeno, zelerové semeno, sušenú bazalku, kôpor, petržlenovú vňať, senovku grécku, bobkový list, mätu a nechtík lekársky.

Provensálske korenie –Hlavnými zložkami tejto zmesi sú rozmarín, bazalka, tymian a ďalej sa do nej môžu pridať aj ďalšie bylinky, napríklad levanduľa alebo majorán. Pochádza z juhovýchodnej oblasti Francúzska a často sa používa na dochutenie bežných jedál.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Bezlepkové medovníky podľa tohto postupu chutia ako klasické

Garam masala – Ide o zmes mletého korenia, ktorá pochádza z indického subkontinentu. Typická indická verzia garam masala obsahuje fenikel, čierne a biele korenie, klinček, kôru škorice alebo cassie, muškátový orech, čierne a zelené kardamónové struky, kari list, rascu, či koriander.

Ingrediencie na zmes garam masala
Garam masala obsahuje rôzne druhy korenín (Zdroj:Pixabay/Veganamente)

Prášok piatich korení – Táto zmes piatich alebo viacerých korení sa používa takmer vo všetkých odvetviach čínskej kuchyne, ale jej verzie nájdeme aj v iných ázijských kuchyniach. Hoci existuje veľa variantov, najbežnejší je mix anízu, klinčekov, čínskej škorice, sichuanského korenia a semien fenikla. Ďalšie recepty môžu obsahovať semená anízu, koreň zázvoru, muškátový oriešok, kurkumu, struky Amomum villosum (patrí do rodiny zázvoru), kardamón, sladké drievko, mandarínkovú kôru alebo galangal.

Ras el hanout – Marocká zmes korenín, ktorá v doslovnom preklade znamená „vedúci obchodu“, čiže prináša kombináciu najlepších korení, ktoré predajca môže ponúknuť. Medzi bežne používané suroviny patrí kardamón, rasca, klinček, škorica, muškátový oriešok, nové korenie, sušený zázvor, chilli papričky, koriandrové semienko, korenie, sladká a štipľavá paprika, senovka grécka a sušená kurkuma.

Korenie ras el hanout
Zaujímavé chute kombinuje aj ras el hanout (Zdroj:food.com)

Harissa – Severoafrická (tuniská a líbyjská) feferónková čili pasta, ktorú tvoria červené papriky, papriky Baklouti, korenie a bylinky, ako napr. cesnaková pasta, rasca, koriander a olivový olej

Kari korenie- Známa koreninová zmes z indického subkontinentu, ktorá obsahuje koriander, kurkumu, rascu, senovku grécku a papriku, no môže obsahovať tiež ďalšie prísady ako napríklad zázvor, cesnak, asafoetidu (feruľa čertova), feniklové semeno, rascu, škoricu, klinček, horčičné semeno, zelený kardamóm, čierny kardamóm, muškátový orech, bielu kurkumu, kari list, dlhú papriku a čierne korenie.


Zdroj: plnielanu.sk, zdravopedia.sk, zahradkar.pluska.sk
Odporúčame