Užívanie liekov si vyžaduje disciplínu a pravidelnosť. Aj tým najpoctivejším sa však stane, že liek zabudnú užiť, alebo ho užijú v inom čase, ako by mali. To môže mať časom negatívny dopad (v niektorých prípadoch až fatálny) na naše zdravie. Rešpektovať myšlienku chronofarmakológie (teda odporúčaný čas užívania liekov) je veľmi zásadné!
Na ktoré lieky sa zabúda najčastejšie?
Podľa štatistík sú to práve dôležité liečivá, ako napríklad lieky na cukrovku, ktoré dopomáhajú regulovaniu cukru krvi na správnej úrovni, lieky na krvný tlak, riedenie krvi, antikoncepciu, či antibiotiká, ktorých užívanie berú pacienti často na ľahkú váhu.
Ak si náhodou neskôr spomeniete, že ste liek neužili, nie je vhodné ho kombinovať s inými liečivami, ktoré máte predpísané, alebo ktoré užívate svojvoľne. Niekoľkohodinová medzera medzi užitím liekov môže znížiť riziko vzájomných negatívnych reakcií, a tiež celkového účinku liečiva.

Najčastejšie chyby pri užívaní liekov
Dodržujte lekárom odporúčané časy – ak vám lekár (alebo lekárnik) odporučí liek užívať nalačno, určite to má svoj dôvod. Napríklad lieky na liečbu zápalov si vyžadujú pokojný režim a užívanie po jedle, vzhľadom na to, že by mohli dráždiť sliznicu žalúdka, čo by mohlo viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.
Častou chybou je aj to, že ľudia nevedomky zapíjajú lieky nevhodnými nápojmi. Nemyslíme tým alkohol, no ani mlieko, džúsy (najmä citrusové), káva alebo čaj nie sú tou vhodnou alternatívou. Grapefruitový džús môže spôsobiť nežiadúce účinky pri väčšine liekov. Mlieko a mliečne výrobky a neodporúčajú pri užívaní antibiotík, z dôvodu zlého vstrebávania liečiv.
„Káva a čaj obsahujú xantíny, ktoré podporujú vznik istých látok v tele, ktoré zas ovplyvňujú účinok aktívnej látky liečiva. Napríklad môžu zvýšiť hladinu liečiv, s čím je spojené zvýšené riziko krvácavých stavov. Môžu zvýšiť toxicitu niektorých antipsychotík či znížiť účinok hypnotík a iných liečiv pôsobiacich na centrálnu nervovú sústavu,“ vysvetľuje zložité procesy prebiehajúce v tele farmaceutka.

5 tipov ako nezabúdať na pravidelnosť v užívaní liekov:
- Základom je rutina – skladujte lieky napríklad v skrinke s kávou. Ráno, pokiaľ si pripravíte svoj obľúbený životabudič, užijete svoju dávku liekov bez toho, aby ste na niektoré z nich zabudli.
- Používajte upozornenia na telefóne – nastavte si budík alebo pripomienku. Prípadne si nainštalujte aplikáciu, v ktorej tak môžete sledovať lieky, ktoré máte v daný deň užiť.
- Urobte si zoznam liekov – Zaznamenajte si všetky lieky, ktoré máte predpísané a kedy ich máte užívať.
- Skontrolujte si zásoby liekov – Uistite sa, že máte dostatok liekov na obdobie užívania a ak potrebujete doplniť zásoby, urobte to včas.
- Povedzte si o pomoc – ak vám robí problém dodržiavanie užívania, poproste niekoho z rodiny. Príbuzní vám tak pomôžu s organizáciou a pripomienkovaním doby užitia lieku.
Zdieľať na