5 tipov na návštevu jedinečných múzeí : Tieto určite nadchnú malých aj veľkých!

Múzeum starých áut

Spoznajte historické autá v múzeu pri Piešťanoch (Zdroj:Facebook/PiestanyTV)

Múzeá nemusia byť len o umení, histórii a strohom výklade. Príkladom môžu byť nasledujúce slovenské múzeá, ktoré ponúkajú netradičné exponáty  a okrem poučenia aj zabavia. Ak hľadáte dobré tipy na výlet, určite sa začítajte do nášho článku a možno vás navnadíme na ich návštevu.

Classic Car Museum v Moravanoch nad Váhom

Milovníkov historických vozidiel poteší súkromné múzeum pri Piešťanoch, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku.  Bývalý motoristický pretekár, dnes podnikateľ, zberateľ historických áut a renovátor Ján Horňák, začal s renováciou veteránov už v roku 2000. Dnes vlastní múzeum, kde nájdete historické autá aj bicykle, z ktorých väčšina pochádza z jeho zbierky. Vidieť môžete autá ako zo starých amerických filmov, napríklad Packard Twelve, autá, v akých jazdili mafiáni v časoch Al Caponeho, ale aj jediný pojazdný Ford svojho druhu na svete. Všetky vozidlá sú funkčné a zapožičiavajú sa tiež na svadby, vzácne návštevy, či filmovanie.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň

Prehliadku hradu Modrý Kameň nezabudnite doplniť o návštevu originálneho múzea, ktoré je zamerané na históriu bábkového divadla a hračiek. Môžete si tu poprezerať napríklad najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska z roku 1500 pred naším letopočtom, krásne tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, ale aj viaceré televízne hviezdy – Drobčeka z Matelka či Kuka z relácie od Kuka do Kuka.

Múzeum bábkarstva
V múzeu bábkarstva uvidíte krásne bábky (Zdroj:VKU-mapy.sk)

Múzeum gýča v Kremnici

Kremnické múzeum gýča je jediným múzeum svojho druhu v Európskej únii. Založila ho skupina penzistov a v júli 2018 tam bolo vystavených takmer 1500 kusov „gýča“. Hoci dodnes nie je známa presná definícia toho, kedy je vec považovaná za gýč, ak máte doma nejaký predmet, ktorý zaň považujete, prineste ho a získate vstup do múzea zadarmo. V tomto múzeu sa nemusíte báť exponáty fotografovať, máte to doslova prikázané.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

V Liptovskom Mikuláši si toho môžu turisti pozrieť naozaj veľa. Jednou z možností je aj návšteva Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Ide o jediné celoslovenské špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Rozprestiera sa až na štyroch poschodiach, takže sa pripravte, že budete  mať čo obdivovať celé hodiny. Samozrejmosťou je množstvo zaujímavých informácii zo sveta prírody a jaskýň. Návštevníci však určite ocenia najmä veľké množstvo interaktívnych prvkov, ktoré umocňujú atmosféru múzea.

Múzeum jaskyniarstva
Odhaľte tajomstvá prírody v múzeu jaskyniarstva (Zdroj:smopaj.sk)

Múzeum gitár v Sobranciach

Toto múzeum nie je nadarmo považované za slovenský unikát. V zbierke sa nachádza viac ako 1000 exponátov a pre návštevníkov je sprístupnených 200 gitár a ďalších hudobných nástrojov. Špecializáciou múzea je zmapovanie kompletného vývoja a výroby elektrofonických gitár v Československu po 2. Svetovej vojne. Galéria nástrojov sa neustále rozširuje, no k najcennejším exponátom patria elektrofonické kontrabasy, havajské gitary a gitary Grazioso ocenené zlatou medailou na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli. Tieto nástroje boli preukázateľne používané osobnosťami hudobnej scény a v rukách ich mali The Beatles, Led Zeppelin, či Eric Clapton. Múzeum veľmi zaujalo tiež mnohých známych hudobníkov, napríklad Petra Jandu, Maťa Ďurindu či Petra Kaplana, a preto múzeu darovali svoje vlastné nástroje.


Zdroj: plnielanu.sk, hnonline.sk, slovander.sk, gitarovemuzeum.sk
Odporúčame