Kľúčom k dlhému životu je aj zdravá strava: Poradíme vám ako nahradiť mastné jedlá, aby ste nepocítili zmenu

nezdravý životný štýl

Kľúčom k dlhému životu je zdravá strava (Zdroj: Freepik/Marcus Aurelius)

Dlhší a zdravší život môže začať práve stravou, ktorú si do jedálnička vyberiete. Nedávna štúdia odhalila, že by ste si mohli predĺžiť život až o 13 rokov, ak by ste jedli málo červeného a spracovaného mäsa a viac ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov a orechov.

Pokiaľ ste už zvyknutý na určitý životný štýl, môže byť pomerne náročné prejsť na zdravú stravu bez toho, aby vám chýbali cukry alebo tuky. Preto sme si pre vás pripravili päť šikovných tipov, s ktorými oklamete svoju myseľ a ani nepocítite, že ste svoj jedálniček zmenili.

Nahraďte biely cukor medom

Pokiaľ si na raňajky radi doprajete cereálie alebo sladký džem, skúste ich nahradiť ovsenými vločkami a medom. Existuje veľa výhod zníženia cukru z prvého jedla dňa. Vaša hladina cukru v krvi zostáva na úrovni, vaša energia a kreativita zostáva vysoká a udáva tón dňa. Prehodnotenie raňajok je účinný prístup k zmene návykov, pretože je to jedlo, ktoré má väčšina ľudí každý deň.

Používajte rúru alebo teplovzdušnú fritézu

Kto by si nepochutnal na vyprážanom rezni? Na toto jedlo však zvyčajne používame veľké množstvo oleja, ktoré nášmu telu nerobí dobre. Vyskúšajte namiesto toho robiť zeleninu v trojobale v rúre. Chrumkavý rezník si zase môžete pripraviť v teplovzdušnej fritéze.

Slnečnicový olej vymeňte za zdravšiu náhradu

Zloženie olejov a obsah pre človeka prospešných látok je závislý od spôsobu akým bol olej získaný. Čím šetrnejšia technológia bola použitá, tým je v oleji viac zachovaných prírodných zložiek, ktoré prospievajú zdraviu. Viac o tom, aký olej zvoliť pri príprave jedla sa dočítate TU.

Zdravé tuky môžete doplniť orechmi

Máte mlsný jazýček a neviete ako ho zahnať? Maškrtenie orechov vášmu mozgu prospieva. Obsahujú totiž dôležitý antioxidant – vitamín E. Podľa zverejnenej štúdie vitamín E udržuje mozog v lepšej kondícii, predovšetkým v súvislosti s rizikami, ktoré sa spájajú so starnutím.

Neupínajte sa len na jedlo

Samotné jedlo nezaručí dlhší a zdravší život. Každodenné cvičenie je kľúčové – a nemusí to byť v posilňovni. Štúdie ukazujú na fakt, že jednoduchý pohyb každý deň tak často, ako len môžete, napríklad prechádzky v prírode, môže zlepšiť zdravie a znížiť stres. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvnia vašu dlhovekosť, patrí zvládanie stresu, osemhodinový kvalitný spánok a blízke a láskyplné vzťahy.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame