Vedeli ste, že mykóza môže potrápiť aj mužov: Pozor na nasledovné príznaky „tam dole“!

Balanitída

Príčin, ktoré stoja za vznikom balanitídy, je viac (Zdroj: GettyImages)

Počuli ste už o balanitíde? Pod týmto názvom sa skrýva zápal penisu, ktorý sa prejavuje podobne ako u žien mykóza. Postihuje každého dvadsiateho muža a jej spúšťačom môže byť nedostatočná ale aj prehnaná hygiena.

Balanitída je v podstate zápal žaluďa penisu. Najčastejšie ju spôsobuje kvasinková infekcia, ochorenie však môže mať aj bakteriálny či vírusový charakter. Keďže vlhká a teplá oblasť za predkožkou je ideálnym miestom pre rast kvasiniek a baktérií, ohrození sú predovšetkým neobrezaní muži.

Ako sa prejavuje?

Príznaky balanitídy sa môžu rozvíjať postupne, alebo sa môžu objaviť náhle a z plného zdravia. Ide najmä o bolesť a podráždenie žaluďa, jeho sčervenanie, opuch penisu, biely zapáchajúci výtok, bolestivé močenie, krvácanie či popraskanú predkožku. Neliečená balanitída môže prerásť do balanopostitídy, kedy sa k zápalu žaluďa pridá aj zápal predkožky.

Dlhodobý zápal však môže viesť až k zjazveniu tkaniva v otvore penisu, ktorého následkom často bývajú problémy s močením, zadržiavanie moču alebo spätné prúdenie moču smerom do močového mechúra.

Prečo balanitída vzniká?

Príčin, ktoré stoja za vznikom balanitídy, je viac. Tou najbežnejšou je premnoženie kvasinky Candida albicans, k ďalším patria baktérie a vírusy, ktoré sú príčinou vzniku sexuálne prenosných chorôb (chlamýdie, herpes, syfilis). Balanitída sa môže objaviť aj vtedy, keď penis citlivo zareaguje na nejaké chemické látky.

Podráždiť ho môže napríklad kondóm, lubrikant, prášok na pranie, aviváž, ale aj obyčajný sprchový gél. Cukrovka tiež môže mať svoj podiel na vzniku tohto ochorenia. Diabetes totiž vo všeobecnosti zvyšuje riziko vzniku infekcií a ak je glukóza, ktorá vytvára ideálne prostredie pre rast a rozmnožovanie baktérií prítomná v moči, časť z nej môže zostať na predkožke a vyvolať zápal.


Mohlo by vás zaujať: Vaginálna mykóza je postrachom leta: Ako sa jej vyhnúť oblúkom a užiť si teplé dni?


Alfou a omegou je hygiena

V rámci prevencie hrá primárnu úlohu dôsledná hygiena v oblasti genitálií. Vhodné je používať teplú vodu a jemné neparfumované mydlo a po osprchovaní oblasť pod predkožkou poriadne vysušiť. Takýto postup by ste mali dodržiavať aj po močení, pretože zachytený moč pod predkožkou tvorí ideálnu živnú pôdu pre baktérie.

Pod pojmom „dôkladná hygiena“ však nemáme na mysli hygienu prehnanú. Tá totiž môže byť rovnako nebezpečná, ako hygiena nedostatočná. Pri príliš častom sprchovaní zbavujete pokožku jej prirodzenej vláčnosti. Zvyšky mydla sa navyše môžu zachytiť v oblasti predkožky a spôsobiť tam nežiaduce podráždenie.

Liečba býva jednoduchá

Balanitída môže potrápiť mužov akéhokoľvek veku, najčastejšie ňou však trpia muži po štyridsiatke. Ak vás už toto ochorenie postihlo, nevešajte hlavu. Liečba je pomerne jednoduchá a pritom účinná.

Krémy s protiplesňovými účinkami: Ak máte balanitídu spôsobenú kvasinkovou infekciou, zabrať môžu aj voľno predajné krémy s účinnou látkou klotrimazol. Krém vám pomôže zmierniť svrbenie a zastaviť zápal.

Antibiotiká: Ak je príčinou zápalu žaluďa bakteriálna infekcia, lekár vám predpíše antibiotiká. Či ide o bakteriálnu infekciu a ktorá konkrétna baktéria ju spôsobila, vie odhaliť len kultivačné vyšetrenie. Voľba antibiotika bude závisieť práve od druhu baktérie.

Stop dráždivým látkam: Prestaňte na určitý čas používať parfumované mydlá a krémy, vyhnite sa všetkému, čo by vám mohlo spôsobiť podráždenie. Obmedzte príjem cukru a snažte sa svoju imunitu posilniť stravou s dostatkom vitamínov a minerálnych látok.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame