Úzkostné stavy a depresie v dôsledku vojny na Ukrajine: Takto si ochránite psychické i fyzické zdravie

úzkostné stavy a depresie

Úzkostné stavy a depresie zažíva čoraz viac ľudí (Zdroj: PR článok)

Svet prežíva po mnohých dekádach jedno z najsmutnejších období v histórii. Len pred niekoľkými dňami spustilo Rusko rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, čo vyústilo do vojnového konfliktu medzi oboma štátmi. Úzkostné stavy, strach, depresie, zdesenie či beznádej sú, žiaľ, aktuálnym scenárom posledných dní, a to nielen u vojnových utečencov, ale tiež u ľudí, ktorí celú situáciu denne sledujú z médií.

Je ťažké si predstaviť stav, kedy si zo dňa na deň musíte pobaliť celý svoj život do jedného kufra a zobrať nohy na plecia. Žiaľ, aj toto je realita posledných dní, kedy sú mnohí ukrajinskí civilisti so svojimi rodinami nahromadení vo vlakoch a v autách, aby utiekli pred skazou, ktorá na nich z každej strany útočí. Hovoríme predovšetkým o stratách na životoch a majetku. Ťažoba aktuálnej situácie je silná a odoberá energiu nielen tým, ktorých sa dianie priamo dotýka, ale tiež tým, ktorí situáciu monitorujú „takpovediac“ z diaľky.

Úzkostné stavy a depresie

Každý pociťuje určitý stupeň úzkosti z toho, čo sa vo svete deje, keďže aktuálne okolnosti značne nalomili psychické a duševné zdravie u väčšiny ľudí. Vojna so sebou nesie mnoho faktorov, ktoré veľakrát zostávajú nevypovedané. Ide o traumatické príbehy a negatívne emócie, ktoré sa hromadia v ľudskom tele v dôsledku stresu a obáv. Áno, vojna môže mať obrovské množstvo účinkov na človeka či už duševných alebo fyzických. Môžeme sa, preto stretnúť s rôznymi prejavmi od prežívania traumatických epizód až po úzkostné poruchy a depresie, ktoré sa prejavujú u každého jednotlivca individuálne.

Dnes, keď je svet svedkom katastrofálnej situácie, poďme sa spoločne pozrieť na fakty, aby sme pochopili, aké sú psychologické dopady vojny na ľudí.

Neistota môže zvýšiť úzkosť. Stresujúca udalosť má vo všeobecnosti začiatok a koniec, čo môže ľuďom pomôcť ľahšie zvládnuť ich reakcie na ňu. Oproti tomu niektoré zo súčasných stresových situácií nesú viac neistoty, keďže momentálne nevieme vyhodnotiť, ako sa aktuálna situácia medzi Ruskom a Ukrajinou vyvinie.

Vplyv vojny na psychické a duševné zdravie

  1. Poruchy úzkosti,
  2. Posttraumatická stresová porucha (PTSD), depresia,
  3. Disociatívne poruchy (odpútanie sa od vonkajšieho sveta, depersonalizácia a derealizácia, katatónia),
  4. Poruchy správania (najmä agresivita, asociálne a násilné kriminálne správanie),
  5. Zvýšená konzumácia alkoholu a návykových látok.

Ako sa, teda môžeme chrániť pred stresom, úzkosťou a celkovou dysfunkciou, keď sa zdá, že negatívne správy sú momentálne všade okolo nás? Úzkosť je normálna ľudská reakcia. Sledovanie správ sa však stáva problémom, ak vám sťažuje robiť to, čo potrebujete a neviete si užívať každodenný život. Rôzni ľudia reagujú na správy odlišne, ale vo všeobecnosti, znakom toho, že je toho už trochu priveľa, je, ak sa nemôžete zastaviť alebo sa od aktuálnych správ odtiahnuť. Problémom môže byť aj to, ak niekto trávi veľa času posadnutosťou alebo premýšľaním o negatívnych správach mimo obrazovky až do takej miery, že to naruší jeho pracovný, alebo rodinný život.

depresia
Pociťovať úzkosť je vo vypätých situáciách normálne (Zdroj: PR článok)

Keď sa nahromadia stresory, prevencia je dôležitá

Kumulatívny efekt sa udeje najmä vtedy, ak sa v nás nahromadia prevažne negatívne správy. Je jasné, že to, čo práve zažívame, je bezprecedentné – toto všetko sa deje naraz – dlhotrvajúca pandémia, politické nepokoje a v neposlednom rade vojna. Faktom zostáva, že dlhodobé vystavenie stresorom vo všeobecnosti zhoršuje úzkosť. Hoci účinky chronického stresu sa u jednotlivých ľudí líšia, mnohí majú pocity depresie, úzkosti, poruchy spánku a únavy. Je, preto nanajvýš vhodné týmto stavom predchádzať. Jednou z možností sú aj výživové doplnky, ktoré sú výbornou prevenciou aj v súčasnej situácii.

Antistres balík vám pomôže prekonať náročné obdobia a vyrovnať sa so stresom v súvislosti s aktuálnou situáciou. Je vytvorený zo 4 produktov, ktoré sa výborné hodia, ako prevencia a pomoc v stresových obdobiach. Tryptofan B+ podporí kvalitný spánok a dobrú náladu, B-complex Extra prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Okrem toho sa v balíku nachádza najúčinnejšia forma horčíka – Magnézium chelát na zmiernenie stresu a rozpustné tablety AcidoFit na očistenie organizmu od nadmerných kyselín.

Tryptofan B+Unikátne zloženie vám podporí kvalitný spánok a dobrú náladu. Okrem esenciálnej aminokyseliny L-tryptofán obsahuje aj vitamín B6 a B3, vďaka ktorým sa môže meniť na serotonín (hormón šťastia) a melatonín (hormón spánku). Tryptofan B+ je jediný výrobok svojho druhu na Slovensku s vylepšeným a účinným zložením.

B-complex ExtraUnikátny komplex vitamínov skupiny B vo vegánskej verzii. Obsahuje vysokú dávku všetkých B vitamínov s extra dávkou vitamínu B6 a B12. Prispieva k zníženiu vyčerpania, únavy a zabezpečuje správnu funkciu psychiky. B-complex extra je navyše obohatený o vitamíny C a E.

Magnézium chelátMagnézium chelát je najlepšia a najúčinnejšia forma horčíka na trhu. Má vysokú vstrebateľnosť a využiteľnosť, vďaka čomu pomáha ľuďom pociťujúcim častú únavu, stres či vyčerpanie. Je obohatený o vitamín B6 a je vhodný aj pre vegánov.

AcidoFit Tento vitamínovo-minerálny nápoj podporuje detoxikáciu, dostatočnú hydratáciu a odkyslenie organizmu. Je vhodný aj pre vegánov. AcidoFit prispieva k acidobázickej rovnováhe organizmu, normálnej funkcii svalov a dopĺňa všetky potrebné minerály do organizmu. Je plný vitamínov.

Zdroj: PR článok
Odporúčame