Žijeme v období zvýšeného stresu: Ako mu nepodľahnúť a zachovať si čistú myseľ?

vystresovaný muž

Stres vám môže pomôcť zmierniť správna životospráva (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Energetická, ekonomická, či klimatická kríza sú témy, ktoré momentálne rezonujú v celej spoločnosti. Neistota budúcnosti a spoločenské krízy na každom kroku zvyšujú mieru nášho každodenného stresu. Odborníci radia, ako sa popasovať so zvýšenou mierou stresu a ventilovať tlak z nárokov dnešného moderného sveta. Pomôcť vám môže správna životospráva a pitný režim.

Žijeme v rýchlom svete…

Poznáte to. Potrebujete dokončiť projekt, stihnúť stretnutie s klientom, vyzdvihnúť deti zo školy, ísť na nákup, navariť večeru. Koľko ešte môžete tento mesiac minúť? Znova dvíhajú ceny? Čo sa to zas vo svete deje? Tlak a rýchle tempo dnešnej spoločnosti v nás občas môže vyvolať intenzívny a nepríjemný pocit. Niekedy sa však príliš sústredíme na všetko naokolo a na seba zabúdame. Správna životospráva, vedomá a aktívna starostlivosť o naše fyzické a psychické zdravie je základným predpokladom zvládania stresu a kritických situácii.

Vymedzte si svoje hranice

„V prvom rade je podstatné vedome si vymedziť hranice, do akej miery môže moja práca, vzťahy, ale aj iné bežné situácie ovplyvniť kvalitu môjho života. Následne je už jednoduchšie priorizovať svoje psychické a fyzické zdravie pred všetkým, čo ma stresuje. Stres môžete ventilovať napríklad pravidelnou fyzickou aktivitou v podobe rôznych foriem cvičenia, behu, bicyklovania a iných, ale podceňovať by sme nemali aj obyčajnú chôdzu počas bežného pracovného dňa. K tomu môžeme zaradiť pravidelnú meditáciu, ktorá nám v pokoji pomôže upratať si myšlienky,“ odporúča výživový poradca, tréner a zakladateľ projektu wHEALTH Maroš Krivosudský.

Nenahraditeľný pomocník proti stresu

Proti stresu sa dá bojovať aj správnou životosprávou, ktorá zahŕňa pravidelné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálnych látok, dodržiavanie pitného režimu či dostatočnou relaxáciou organizmu. Najdôležitejším v tomto smere je horčík, ktorý sa nie nadarmo nazýva aj antistresovým minerálom. Podieľa sa totiž na veľkom množstve metabolických reakcií organizmu, spojených so zvládaním stresu, ako napr. prenos nervových vzruchov, ovplyvňuje svalové kontrakcie či srdcový rytmus.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako starnutie vplýva na zuby? Ktoré zmeny môžu zhoršiť stav ústnej dutiny a ako ich riešiť

„Vďaka tomu nám horčík dokáže v priebehu dňa pomôcť s lepšou koncentráciou, lepšou náladou, pomáha pri svalových kŕčoch či bolestiach hlavy. Vo večerných hodinách zas môže byť veľmi nápomocný pri zaspávaní, keďže ovplyvňuje nervové impulzy a tvorbu spánkového hormónu, melatonínu. Vďaka magnéziu sa vaše svaly uvoľnia, dôjde k relaxácii celého organizmu a váš spánok bude omnoho kvalitnejší,“ dopĺňa MUDr. Mgr. Silvia Masaryková.

Vplyv prírody a počasia na náš denný biorytmus

Aktuálne ročné obdobie, poznačené skracovaním dní, chladnejším, sychravým počasím spolu s nedostatkom slnečného žiarenia, čerstvého ovocia a zeleniny či pobytu na čerstvom vzduchu, je jedným z najnáročnejších z pohľadu nášho fyzického a psychického zdravia. Zmena času, ktorou si v týchto dňoch prechádzame tiež nepriaznivo ovplyvňuje náš biorytmus a organizmu trvá často dni až týždne, kým sa s touto zmenou vysporiada.

Všetky tieto faktory, spolu s napätím v spoločnosti, ktorému každodenne čelíme spôsobujú nadmerný stres, ktorý sa môže prejaviť únavou, vyčerpanosťou, zvýšenou nervozitou, ale aj ďalšími nepríjemnými prejavmi, ako bolesti hlavy, či svalové kŕče.

„Bojovať s týmito príznakmi nám môže pomôcť dostatočný a najmä pravidelný príjem horčíka, ideálne v malých dávkach počas celého dňa, aby ho organizmus stíhal vstrebávať,“ hovorí Masaryková.

„Výkyvy počasia, ale aj stres samotný môže mať negatívne dopady aj na náš imunitný systém, preto by sme mali podporovať na dennej báze dopĺňaním zinku a vitamínu D. Nemali by sme zabúdať ani na všetky ostatné vitamíny a minerálne látky, ktoré organizmus potrebuje na správne fungovanie a odolnosť voči vonkajším vplyvom,“ dodala.

Pravidelne, v menších dávkach

Ideálnym spôsobom, ako dopriať organizmu dostatok horčíka je jeho pravidelný príjem v malých dávkach, počas celého dňa. Pravidelné pitie minerálnych vôd s dostatočným množstvom magnézia, by preto malo byť súčasťou vášho každodenného pitného režimu. Dôležitý faktor pri výbere minerálnej vody je aj intenzita mineralizácie. Slabo a stredne mineralizované vody sú vhodné na každodenné pitie u ľudí bez rozdielu veku a zdravotného stavu, ktorí nemusia svoju spotrebu obmedzovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Gaštany nie sú len skvelou pochúťkou: Vedeli ste, že takto prospievajú nášmu zdraviu?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame