Ako starnutie vplýva na zuby? Ktoré zmeny môžu zhoršiť stav ústnej dutiny a ako ich riešiť

Staršia pani so zubnou kefkou

Starnutie ovplyvňuje aj zdravie zubov (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

S pribúdajúcim vekom klesá v tele schopnosť obnovovať tkanivá, čo ovplyvňuje skoro celý náš organizmus. Ústna dutina nie je výnimkou, a preto si zuby od stredného veku vyžadujú špeciálnu starostlivosť, aby zostali zdravé. Pozrite sa, ktoré zmeny v tele súvisia so zdravím ústnej dutiny aj ako sa o ňu správne starať.

Opotrebovanie zubov

„Zuby sú chránené sklovinou, tvrdým, ochranným povlakom, no tá sa môže poškodením postupne opotrebovať.“ povedala pre theguardian.com Amanda Sheehan, klinická a vzdelávacia pomocná špecialistka pre TePe, značku produktov pre zdravý chrup.

„Keď sa tak stane, zostane dentín (zubovina) odkrytý. Dentín je prirodzene žltej farby a preto sa môže zdať, že vaše zuby strácajú belosť. Zuby tiež môžu byť menej odolnými pred zafarbením, takže musíte byť obozretnejší voči konzumácii čaju, kávy alebo iných sýto farebných jedál a nápojov.“

To však nie je všetko. „S vekom si okrem toho môžete všimnúť ústup ďasien, odkrývajúci koreňové povrchy zubov.“ tvrdí Sheehan. „Vďaka tomu baktérie ľahšie vytvoria zubný povlak, ktorý spôsobí krvácanie, opuchnutie alebo bolestivosť ďasien, čiže ochorenie známe ako zápal ozubice.“

Ako predísť opotrebovaniu zubov?

Dávajte si pozor na konzumáciu bublinkových nápojov a ovocných štiav, pretože tie obsahujú kyseliny, ktoré spôsobujú opotrebovanie skloviny.

Zubná kefka dokáže vyčistiť iba 60 % zubného povrchu. Preto si nezabúdajte vyčistiť zuby aj medzizubnou kefkou, vďaka ktorej dosiahnete aj na ťažko prístupné miesta medzi jednotlivými zubami a predídete rozmnožovaniu škodlivých baktérií. Zdravé potom zostanú aj vaše ďasná.

Muž si čistí zuby medzizubnou kefkou
Na dôkladné vyčistenie zubov použite medzizubnú kefku (Zdroj: Freepik/User7920588)

Hormonálne zmeny

Perimenopauza (obdobie pred menopauzou) a menopauza spôsobujú v ženskom tele množstvo zmien. Hormonálne výkyvy môžu dokonca zvýšiť riziko dentálnych problémov a ochorení ďasien. Pokles estrogénu totiž znižuje množstvo slín v ústnej dutine.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stavte na silu prírody! Máme pre vás babičkine recepty na sirupy proti kašľu

„Neprehliadajte to, pretože sliny majú ochrannú schopnosť.“ vysvetľuje Sheehan. „Prečisťujú zuby, vyplachujú baktérie spôsobujúce zubný kaz a pomáhajú neutralizovať hladinu kyseliny v ústach. Nedostatok slín vedie k suchosti v ústnej dutine, ktorá zvyšuje riziko kazov.“

Nízka hladina estrogénu často spôsobuje rednutie kostí a keď postihne čeľusť, môže viesť k ustupovaniu ďasien. Zuby zostanú odkryté a preto sa zvýši riziko vzniku zubného kazu.

Čo robiť, ak máte sucho v ústach?

Ak pociťujete sucho v ústach, musíte dbať na dostatočný pitný režim. Aby ste podporili tvorbu slín, dajte si žuvačku bez cukru. Nezabudnite si tiež umývať zuby pred spaním. „Dbajte na čistenie zubov pred spaním, pretože množstvo slín počas noci prirodzene klesá.“ ozrejmuje Sheehan.

Na posilnenie kostí zvýšte príjem kalcia a vitamínu D. S vašim lekárom sa tiež môžete dohodnúť na hormonálnej substitučnej terapii, ktorá zmierni príznaky menopauzy.

Stres a škrípanie zubov

Ľudia majú v strednom veku na ramenách množstvo zodpovednosti a povinností, či už súvisia s prácou alebo s rodinou. Stres tak môže byť jednou z príčin škrípania zubov (bruxizmu), ktoré nastáva počas noci alebo aj cez deň. „Škrípanie spôsobuje množstvo problémov, vrátane opotrebovania a precitlivenosti zubov alebo straty zubnej skloviny.“ hovorí Sheehan.

Ak si myslíte, že škrípete zubami, porozprávajte sa o tom so svojím zubárom, ktorý vám môže odporučiť špeciálny nočný chránič. Pokiaľ by však škrípanie neprestávalo, musíte vyriešiť príčiny vášho stresu a úzkosti. Na zníženie stresu je prospešné napríklad pravidelné cvičenie, dychové cvičenia alebo meditácia.

Zubár drží chránič na zuby
Ak trpíte bruxizmom, zubár vám môže poskytnúť chránič na zuby (Zdroj: Freepik/Amilciar Gualdron)

Reflux a pálenie záhy

Reflux, čiže návrat žalúdočnej kyseliny do pažeráka, pričom sa podráždi sliznica, je veľmi nepríjemná porucha trávenia. Spôsobujú ju napríklad nárast hmotnosti, nezdravá strava alebo priveľa stresu. Keď kyselina prenikne do úst, môže zasiahnuť aj zuby, čo povedie k strate skloviny bohatej na fluorid. Tým sa zvýši riziko poškodenia zubov a zubného kazu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Za lámavé nechty môžu rôzne choroby aj zlá výživa: Zistite, ako sa o ne starať aj kedy treba vyhľadať lekára

Na pálenie záhy sa najčastejšie užívajú lieky, no treba myslieť aj na možné poškodenie zubov. Zubár vám odporučí špeciálnu zubnú pastu na ochranu a posilnenie zubnej skloviny.

Mali by ste sa však vyhýbať potravinám a nápojom, ktoré reflux zhoršujú, napríklad ovocným šťavám, pikantným jedlám, alkoholu, sýteným limonádam alebo tučným jedlám. „Možno budete mať potrebu siahnuť častejšie po zubnej kefke, no neumývajte si zuby hneď po refluxe ani 30 minút po jedle, pretože riskujete poškodenie skloviny, ktorá bola predtým oslabená kyselinou.“ vysvetľuje Sheehan. Ochrániť zubnú sklovinu vám pomôže aj vyplachovanie úst vodou alebo ústnou vodou s fluoridom.

Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame