Vyskúšajte brezový cukor: Prírodné sladidlo vhodné aj pre diabetikov

Brezový cukor

Xylitol je vhodný na dochucovanie aj pre diabetikov (Zdroj: GettyImages)

Ak potrebujete znížiť svoj kalorický príjem, zrejme hľadáte vhodné sladidlo, s ktorým by ste si mohli dopriať svoje obľúbené jedlá a nápoje o niečo zdravšie. Brezový cukor je na tento účel skvelou alternatívou.

Prírodný cukor a jeho vlastnosti

Xylitol, známy tiež pod názvom brezový alebo drevný cukor,  je druh prírodného cukru. Prirodzene sa vyskytuje v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, ale aj v našom tele. Základnou surovinou na jeho výrobu je brezová šťava alebo stvol kukurice, ktoré xylitol v hojnej miere obsahujú. Je to prirodzene sladká látka, ktorá má rovnakú sladivosť ako cukor repný či trstinový, no obsahuje oproti nim oveľa menej kalórií.

Toto sladidlo tak môže slúžiť ako zdravšia náhrada klasického cukru. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode, chuťou a konzistenciou je veľmi podobné bielemu cukru. Na náš organizmus má však celkom odlišné účinky. Jeho pozitívny vplyv na zdravie potvrdzuje mnoho štúdií, vedeckých testov, ako aj stúpajúci počet pozitívnych spotrebiteľských ohlasov.

Pozitívne účinky brezového cukru

  1. Rovnako sladký, ale menej kalorický: V porovnaní s bežným cukrom má približne o 40 percent menej kalórií. Jedlá a nápoje s prídavkom brezového cukru sú teda rovnako sladké, ale obsahujú menšie množstvo energie. Ocenia to najmä osoby, ktoré držia redukčnú diétu. Tento cukor sa pomaly trávi, čím navodzuje pocit sýtosti.
  2. Má nízky glykemický index: Glykemický index sa pohybuje okolo hodnoty 7, čiže xylitol sa pomalšie vstrebáva a len veľmi málo ovplyvňuje hladinu cukru v kvi. Pre spracovanie tohto typu cukru telom nie je potrebný inzulín. Vďaka tomu je vhodný aj pre diabetikov, ženy, ktoré trpia tehotenskou cukrovkou, ale aj pre tehotné ženy a deti.
  3. Prospieva zubom: Vyše 35-ročné pravidelné klinické testy potvrdzujú, že xylitol je pre zuby najlepším sladidlom. Znižuje výskyt zubného kazu až o 80 percent. Zabraňuje vzniku kyseliny v zubnom povlaku, čím pomáha zamedzovať vzniku kazu. Podporuje remineralizáciu zubnej skloviny a pomáha pri pocite sucha v ústach.
  4. Podporuje trávenie: Zistilo sa, že xylitol zvyšuje počet dobrých baktérií v čreve, čím podporuje proces trávenia. Okrem toho pomáha bojovať proti kvasinkám.

Mohlo by vás zaujať: Obmedzte cukor a schudnite: Stačí dodržať niekoľko pravidiel


Toto sladidlo má aj svoje nevýhody

Hoci je brezový cukor menej kalorický a vhodný na sladenie aj počas redukčnej diéty, nemali by ste to s ním preháňať. Pri príjme cca 1 g na 1 kg hmotnosti denne by vo všeobecnosti nemal vyvolať žiadne vedľajšie účinky. Pri nadmernej konzumácii však môže spôsobiť nafukovanie alebo hnačku. Nie je vhodný pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva a osoby na FODMAP diéte. Pre zvieratá je xylitol toxický, pretože majú iný metabolizmus ako ľudia.

Pôvodne sa xylitol získaval z kôry brezy. Dnes sa často vyrába použitím kukurice. Problém spočíva v tom, že kukurica býva často geneticky modifikovaná. Naopak, drevná surovina je zárukou, že nie je geneticky modifikovaný. Nevýhodou je aj fakt, že tento druh cukru je výrazne drahší ako kryštálový cukor (okolo 8 eur/1 kg).

Kde ho kúpiť a ako ho používať?

Xylitol možno kúpiť v rôznych e-shopoch na internete, v predajniach so zdravou výživou alebo v lekárňach. Môžete si ním osladiť kávu, čaj, použiť ho na varenie, pečenie, zaváranie alebo prípravu dezertov.

Vďaka jeho pozitívnym účinkom na ústnu dutinu ho nájdete na trhu aj v podobe žuvačiek, cukríkov, zubnej pasty či ústnej vody. Nehodí sa však na prípravu kysnutého cesta, lebo neposkytuje živnú pôdu pre kvasinky. Inak ho bez obáv môžete používať ako bežný cukor.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame