Je súčasťou našich životov: Stresu sa úplne nezbavíte, ale vieme, ako ho môžete využiť vo svoj prospech!

Každý, kto si zaumieni zatočiť so stresom to dokáže! (Zdroj: Freepik/freepik)

Klišé, ktoré na nás kričí z titulkov takmer každého článku – „Zbavte sa stresu, je škodlivý!“ vnímame už otrepane. Stres je súčasťou života, formuje naše myslenie a vnímanie informácií, ale aj to, akým spôsobom reaguje vaše telo. K stresu treba pristupovať inak, než je zaužívané. Odhoďte pocit, že stres je strašiak, ktorého sa treba zbaviť. Ak zmeníte svoj spôsob myslenia, veci sa vyriešia prakticky samy.

Skreslené predstavy o strese

Hrozivé štatistiky z (často) pofidérnych zdrojov o tom, ako stres zabíja. Informácie, ktoré sú nám z médií prezentované na dennej báze. Mnoho z tých, ktorí túto ideológiu prezentujú, si ani neuvedomuje, že prispieva u väčšiny ľudí k väčšiemu stresu.

Nikdy však nie je neskoro, a preto je čas na veľkú zmenu. Pozrite sa na prehľad dobrých správ k tejto téme, čím zmeníte svoje vnímanie a aj to, ako o strese začnete uvažovať inak než doposiaľ.

Chronický stres treba riešiť!

Áno, dlhodobo neriešený a chronický stres je skôr na škodu, pretože vpláva nielen na psychické zdravie, ale aj na to fyzické. Takúto situáciu je potrebné riešiť. Mnohí z nás nie sú informovaní o tom, ako na to. Preto by malo byť v spoločnosti dôležité hovoriť o tom, aké má človek so stresom možnosti.

Stresu ako takého sa nadobro zbaviť nedá. Stresová reakcia sa v našich organizmoch vyvíja vždy ako odpoveď na (potencionálne) nebezpečenstvo. Už aj pravekí ľudia zažívali tento pocit, no zvýšená hladina stresu bola jedným z faktorov, ktorý im zvyšoval šance na prežitie.

Samotný stres nie je problém

Stres je jedným z faktorov, ktorý ovplyvnil, a stále ovplyvňuje, posun ľudstva napred. Je to prirodzená súčasť našich životov. Nervový systém reaguje na výzvy, ktoré musí zdolať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
S optimizmom to nepreháňajte: Kedy môže byť pozitivita toxická a ako sa jej vyvarovať?

Dávka stresu zvyšuje našu pohotovosť, dáva nám popud ku konaniu činov, zostruje naše vnímanie a zmysly… Problémom teda nie je samotný stres, ale to, ako ho prežívame, a ako naň reagujeme.

Je potrebné zmeniť vnímanie

Problémom môže byť najmä vnímanie stresu jedincom. Je dôležité položiť si otázku, či sa vaša reakcia na stres zmení, pokiaľ zmeníte spôsob, akým si ho vpúšťate do života.

Je známe, že ľudia, ktorí majú pozitívne informácie o strese dosahujú lepší výkon v práci, a tiež majú iný spôsob myslenia v tejto téme. To sa, samozrejme, odráža aj na ich fyziologických reakciách – boli u nich namerané nižšie hodnoty kortizolu (stresového hormónu), či absentovali problémy s nespavosťou a búšením srdca.

Reakcie tela

Búšenie srdca, potenie, nesústredenosť… Len zopár z príznakov, ktoré vám pripomenú, že niečo nie je v poriadku. Vaše telo sa vám snaží pripomenúť dôležitosť situácie, ale nie je dobré tomu naplno prepadnúť.

Postarajte sa o zachovanie chladnej hlavy, ostatné už zabezpečí vaše telo – dodá vám energiu, motiváciu a dávku sústredenia na to, aby ste situáciu vyriešili.

Kontakt s okolím

Vyvoláva vo vás stres potrebu byť v blízkosti niekoho z rodiny či priateľov? Ste úzkostlivým, citlivým človekom? Stres nás často ovláda do takej miery, že nás núti spojiť sa s osobami, pri ktorých sa cítime bezpečne. Mozog si vyžaduje ochranu, podporu a obranu od tých, ktorých milujeme. Ak je to možné, pokúste sa mu vyhovieť, a uľaví sa vám!

Rada na záver

Je dobré povedať, že spôsob myslenia nedokážete zmeniť zo dňa na deň. Často ale ide o nevedomé reakcie a malé krôčiky, ktoré neovplyvňujete. Hoci to bude vyžadovať obrovskú dávku trpezlivosti a tréningu, nič nie je nemožné. Každý, kto si zaumieni zatočiť so stresom to dokáže!

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Ak neviete udržať svoju chuť na sladké pod kontrolou, siahnite po tomto bestselleri!

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Plní Elánu
Odporúčame