Rakovina krčka maternice: Vyšetrenie u gynekológia vie zachytiť 9 z 10-tich predrakovinových prípadov

žena držiaca sa v oblasti rozkroku

Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie, ktorého prevenciu netreba podceniť (Zdroj: Freepik/chajamp)

Mesiaca január je zameraný na zvýšenie povedomia o rakovine krčka maternice. Pri tejto príležitosti Národný onkologický inštitút (NOI) na svojej sociálnej sieti zdôraznil dôležitosť prevencie. Podľa NOI sa na Slovensku každý rok diagnostikuje rakovina krčka maternice približne 600 ženám. Preventívne vyšetrenie u gynekológa vie pritom zachytiť deväť predrakovinových prípadov z desiatich.

Jedno vyšetrenie vám môže zachrániť život

„Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že keď necítia problémy, všetko je v poriadku. Riskujú však, že sa ocitnú medzi približne 600 pacientkami, ktoré sa každoročne dozvedia, že ochoreli na rakovinu krčka maternice. Ide o druhú najčastejšiu malignitu u žien vo veku 15 až 44 rokov,“ upozornil NOI. Ochorenie je však ľahko diagnostikovateľné a v skorom štádiu efektívne liečiteľné.

Čím dlhšie čakáte, tým viac sa to zhoršuje

Najčastejšie rakovinu krčka maternice zapríčiňuje dlhodobá infekcia HPV vírusom. „Ak sa zanedbá prevencia, infekcia HPV pretrváva a za desať a viac rokov môže dokonca vyústiť až do rakoviny krčka maternice,“ vysvetlil NOI.

Nebojte sa navštíviť lekára

Ženy od veku 23 rokov, ktoré vôbec nenavštevujú gynekológa, dostávajú od minulého leta pozvánku od svojej zdravotnej poisťovne. Deje sa to v rámci onkologického skríningového programu. „Ak žena nemá svojho gynekológa, kontakt jej vie poskytnúť zdravotná poisťovňa alebo si sama môže vyhľadať gynekologickú ambulanciu na webovej stránke samospráv,“ dodal na záver NOI.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame