Aj krémy a šminky majú dátum spotreby: Skontrolujte obaly, inak riskujete

Drogéria, Kozmetika

Aj kozmetické výrobky majú tiež svoju životnosť (Zdroj: GettyImages)

Keď si z drogérie odnesieme nový úlovok, väčšinou ho chceme využiť do poslednej kvapky. Ak však kozmetiku nepoužívame každý deň, rýchlo sa môže stať, že sa pokazí pred tým, než z tuby vytlačíme posledné zvyšky. V tom lepšom prípade kozmetické výrobky len oslabia svoj účinok, v tom horšom spôsobujú podráždenie alebo infekcie. Ako dlho v skutočnosti vydržia?

Vlhkosť, teplo, kúpeľňa 

„Neotvorená a dobre skladovaná kozmetika môže pri izbovej teplote vydržať aj niekoľko rokov. Hodiny začnú tikať, keď produkt otvoríte. Keď sa dostane do kontaktu so vzduchom, niektoré zložky začnú oxidovať a znižovať svoju účinnosť,“ hovorí Nikita Wilson, kozmetická chemička z americkej spoločnosti Cosmetech Laboratories.

Okrem toho zakaždým, keď sa dotknete svojho krému, pleťovej vody či séra, prenášate do nich choroboplodné zárodky, ktoré potom s čistým svedomím nanášate aj na tvár. Na kazenie produktov vplýva aj teplo a vlhkosť, ktoré podporujú rast plesní a kvasiniek. To je jeden z dôvodov, prečo kúpeľňa nie je ideálnym miestom na uskladnenie kozmetiky. Oveľa lepšou voľbou je chladná a suchá zásuvka v šatníku.

Okrem zjavných prejavov, ako vysušená riasenka alebo oddelenie zložiek krému, môže byť ťažké povedať, kedy je lepšie sa s produktom rozlúčiť. Značenie kozmetických produktov je navyše nejednoznačné. Dobre si všímajte, či dátum na tube alebo tégliku označuje čas balenia alebo čas spotreby. V prípade, že ide o čas balenia, na výrobku by nemal chýbať údaj o odporúčanom čase spotreby od otvorenia výrobku – zväčša niekoľko mesiacov.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetické prípravky skrývajú možné nebezpečenstvo: Na čo si dať pozor?


Ak si nie ste istí, pomôžte si naším prehľadným manuálom, v ktorom vám poradíme, kedy si výrobok zaslúži zľutovanie a kedy ho treba nemilosrdne vyhodiť.  

Pleťové krémy

Vydržia: Krémy na akné a ďalšie voľnopredajné produkty, ktoré obsahujú liečivá, sú zvyčajne prísne regulované a dátum spotreby musia udávať na obale. Kozmetické krémy (výrobky, o ktorých sa tvrdí, že spomaľujú starnutie a podobne), by ste po otvorení nemali uchovávať dlhšie ako šesť mesiacov, ak sú vo fľašiach s pumpičkou, maximálne rok.

Prečo: Niektoré zložky, ako napríklad vitamín C, retinol a kyselina glykolová sa rozkladajú ešte rýchlejšie, ak sú ponechané na priamom slnečnom svetle alebo sú vystavené vzduchu. Niektoré účinné látky sú koncentrovanejšie, keď sa ich bázy plynutím času rozkladajú, oddeľujú alebo odparujú. Keď sa týmto spôsobom zmenia, môžu pokožku podráždiť. Skladujte kozmetiku na chladnom mieste, hľadajte produkty dodávané s pumpičkovým dávkovaním. To zabraňuje priamemu kontaktu s krémom aj prístupu vzduchu, po šiestich mesiacoch krém vymeňte za nový.

Mejkap a púder

Vydrží: Tekutý – šesť mesiacov, práškový – dva roky

Prečo: Keď opakovane namáčate štetce a prsty do tekutého podkladu, zvyšujete pravdepodobnosť rastu baktérií, a teda aj vyrážok alebo podráždenia. Oleje po otvorení stúpajú nahor a konzistencia sa zahusťuje, čo na tvári vytvára nerovnomerný povrch. Práškové zloženie predstavuje menší problém, no na druhej strane sa časom stopové množstvá vody odparia, čo spôsobí, že sa začne rozpadať. 

Špirála na riasy

Vydrží: Tri mesiace

Prečo: Odborníci sa zhodujú, že tmavé a vlhké prostredie riasenky je perfektnou živnou pôdou pre baktérie. Konzervačné látky v maskare vydržia iba tri mesiace. Po tomto období začína byť produkt práškový či kriedový a prestáva pri nanášaní pôsobiť hladko. Špirálu nikdy zbytočne „nepumpujte“ dnu a von – dostáva sa tak do nej ešte viac vzduchu, ktorý urýchľuje vysúšanie. Namiesto toho ju pomalým krúživým pohybom vytiahnite, aby ste nabrali produkt z okrajov tuby.

Očné linky a tiene

Vydržia: Tekuté očné linky – tri mesiace, krémové očné tiene – šesť mesiacov, ceruzkové očné linky a púdrové očné tiene – dva roky

Prečo: Rovnako ako v prípade maskary, aj v kelímkoch na tekuté očné linky majú baktérie tendenciu prekvitať a produkt vysychá. Ceruzkové očné linky majú dlhšiu trvanlivosť, pretože zakaždým, keď ich nastrúhate, vytvárate nový čistý povrch. Nezabudnite pravidelne prečistiť strúhadlo alkoholom. Tiene v prášku sú menej náchylné na kontamináciu, pretože im chýba voda, ak však zostarnú, začínajú sa zhlukovať a pigment je ťažšie zachytiť štetcom.  

Rúž a kontúrovacia ceruzka

Vydržia: Rúž a lesk – dva roky, kontúrka – dva roky alebo viac

Prečo: Obsah vody v rúžoch z nich robí mini zachytávače baktérií. Vekom vysychajú, na perách nepôsobia krémovo. Verzie s „dlhotrvácnym efektom“ majú zväčša ešte kratšiu životnosť, keďže často obsahujú zložky, ktoré sa odparujú rýchlejšie ako krémovejšie zloženia. Kontúrovacie ceruzky, podobne ako očné linky, môžu vydržať o niečo dlhšie, keďže pri ostrení odstraňujete starý povrch.

Lak na nechty

Vydrží: Jeden až dva roky

Prečo: Keď lak zostarne, jeho konzistencia sa mení na lepkavú a vláčnu. Zloženie je obzvlášť citlivé na teplotné extrémy a vlhkosť, preto sa vyhýbajte skladovaniu v kúpeľni.

Výrobky na vlasy

Vydržia: Jeden rok

Prečo: Vždy pevne uzatvorte viečka šampónov, kondicionérov a stylingových výrobkov. V opačnom prípade môžu dovnútra preniknúť voda a vzduch, ktoré narušia zloženie.

Parfumy a toaletné vody

Vydržia: Dva roky a potenciálne aj oveľa viac

Prečo: Toaletné vody a parfumy môžu vydržať niekoľko rokov. Samozrejme, pokiaľ sú dobre chránené pred vlhkosťou a slnečným žiarením. Práve tieto dva faktory dokážu zmeniť jednotlivé tóny vôní, čo naruší celkovú symbiózu a pôvodný parfum zrazu začne zapáchať.

Opaľovací krém

Vydrží: Šesť mesiacov

Prečo: Opaľovacie krémy majú zvyčajne dátum trvanlivosti minimálne jeden rok. Keď však otvoríte tubu, voda sa začne odparovať, čo nakoniec spôsobí, že zloženie krému bude nestále. Ak zložky opaľovacieho krému nie sú rovnomerne rozložené, môže sa stať, že v jednej dávke nanesiete priveľa a v druhej takmer žiadnu ochranu proti UV žiareniu. Tubu vždy uchovávajte mimo slnka.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP 24 skvelých kozmetických trikov, ktoré využijú aj muži!


Prírodné produkty

Prírodná kozmetika má často kratšiu trvanlivosť, keďže jej rastlinné zložky môžu byť citlivé na rast mikróbov. Hoci prírodné konzervačné látky ako éterické oleje zo škorice, pomaranča, rozmarínu a tymiánu môžu byť účinné, nikdy nebudú také silné ako syntetické látky. Pri tekutých prírodných produktoch si preto o to pozornejšie všímajte uvedený dátum spotreby.

Výnimku tvoria produkty, ktoré neobsahujú vodu, ako napríklad tuhé šampóny. Asi 100 gramový produkt vystačí na 60-80 umývaní, čo sa dá prirovnať k trom fľaškám bežného šampónu. Na to, aby sa nepokazil, je však nevyhnutné ho ihneď po použití nechať vyschnúť a dobre uzavrieť – napríklad do prenosnej nádobky na mydlo. Takto si zachová pevnosť dlhé mesiace.

Šikovné tipy na predĺženie trvanlivosti

  1. Vždy, keď je to možné, vyhnite sa priamemu kontaktu s produktom – krém nanášajte cez špachtličku, kryciu tyčinku cez vatové paličky, a podobne.
  2. Pred vložením prstov do produktu si dôkladne umyte a osušte ruky.
  3. Keď sa vám na perách objaví opar, prestaňte až do vyliečenia používať rúže a lesky, to isté platí pri infekciách očí či zapálených vyrážkach.
  4. Štetce, špongie a aplikátory pravidelne čistite jemnými prostriedkami.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame