Na pieskovisku ide o zábavu, ale aj o zdravie: Tieto choroby ohrozujú deti počas hry

matka a deti sa hrajú na pieskovisku

Pred hrou je dobré pieskovisko skontrolovať a odstrániť nebezpečné predmety (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Na pieskovisku sa deti môžu nakaziť viacerými ochoreniami. Je preto dôležité im vysvetliť, aby hračky nevkladali do úst a po odchode z pieskoviska im dôkladne umyť ruky mydlom. Odporúča to aj farmaceutická laborantka Karin Slezáková. Pieskovisko je pre deti miestom nekonečných hier a fantazírovania. Je na rodičoch, aby dbali na bezpečnosť a prevenciu.

Hra na pieskovisku by nemala ohroziť zdravie dieťaťa

Sami to asi dobre poznáte, že aj vaše dieťa si v zápale hry naozaj neuvedomuje, že by nemalo prsty vkladať do úst alebo olizovať svoje hračky. Pre deti je to prirodzené a neuvažujú o možných rizikách.

„Dieťa by nemalo cmúľať hračky či iné predmety, ktoré ležia v pieskovisku. Ideálne je, ak dieťaťu nebudete počas hry v pieskovisku nič dávať jesť, aby si špinavými rukami neprenieslo baktériu či parazita na jedlo. Dbajte na pravidelné strihanie nechtov dieťaťa – zvyšky kontaminovaného piesku alebo hliny sa môžu držať práve za nechtami,“ uviedla.

Po odchode z pieskoviska je dôležité deťom dôkladne umyť a vydezinfikovať ruky. „Taktiež by mali rodičia deťom vysvetliť, že niektoré veci sa kamarátom nepožičiavajú, ako napríklad hrebene, zubné kefky, príbory, slamky na pitie, píšťalky alebo iné predmety, ktoré idú do úst,“ dodala odborníčka.

Deťom hrozia oveľa horšie ochorenia ako hnačka alebo zvracanie

Upozornila, že dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť viacerými ochoreniami, ktoré sa prenášajú špinavými rukami. Ide napríklad o toxoplazmózu, salmonelózu, toxokarózu, mrle či giardiózu alebo lambliózu. „Symptómy ochorení sú väčšinou hnačky a vracanie, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu organizmu,“ ozrejmila Slezáková. Dôležitá je preto rehydratácia dieťaťa. „Podávajte dieťaťu tekutiny, a to často v malých dávkach. Siahnuť môžete aj po rehydratačnom roztoku,“ radí. Ak hnačka pretrváva viac ako tri dni a pridružia sa k nej vysoké teploty alebo ochorenie neustupuje do päť dní, odborníčka odporúča vyhľadať lekára.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Datle prospejú vášmu zdraviu: Sú chutné, plné vitamínov a skvele zasýtia

Pripomenula, že deťom hrozí na pieskovisku aj nebezpečenstvo mechanickým či chemickým poškodením. „Je preto dôležité, aby ste skontrolovali, či je pieskovisko bezpečné a nenachádzajú sa tam úlomky skla. Pozor aj na ihly, ktorými sa dieťa môže nakaziť hepatitídou alebo ojedinele vírusom HIV,“ upozornila odborníčka. Odporúča vyberať na hranie pieskoviská, ktoré spĺňajú kritériá Úradu verejného zdravotníctva SR. „Informácie o pieskovisku sú dostupné na stránkach mesta alebo obce“ dodala.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame