Datle prospejú vášmu zdraviu: Sú chutné, plné vitamínov a skvele zasýtia

Datle

Datle v sebe ukrývajú množstvo prospešných látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Datle patria medzi sladké druhy ovocia, ktorému sa v poslednom období dostáva čoraz väčšej pozornosti. Zvyčajne sa konzumujú v sušenej podobe, môžete však siahnuť aj po čerstvej verzii. Obmedzovať sa pritom nemusíte. Dnes ich už nájdete celoročne na pultoch väčšiny obchodov.

V článku sa dočítate:

1. O pôvode datlí

2. Datle ako zdroj vitamínov, minerálov a energie

3. Prečo by ste mali datle zaradiť do svojho jedálnička

4. Kto môže datle konzumovať

5. V akej forme je datle najlepšie konzumovať

6. Ako si správne vybrať datle

7. Ako správne skladovať datle

8. Tipy na konzumáciu datlí

 

Odkiaľ datle vlastne pochádzajú?

Datle (nazývané aj Khajur) majú svoju dlhoročnú históriu, ktorá siaha až do obdobia niekoľko tisíc rokov dozadu. Sladké tmavé plody vyrastajú na datľovej palme, ktorej domovom sú teplé tropické oblasti. Odnepamäti boli považované za luxusné a exotické ovocie, ktoré sa spájalo predovšetkým so stravou bohatých ľudí.

O ich skutočnom pôvode sa však stále vedú rôzne polemiky. Kým niektorí hovoria o území dnešného Iraku, iní tvrdia, že Egypťania vyrábali víno z datlí už oveľa skôr. Isté však je, že datle sa vďaka obchodnému rozmachu postupne dostali do kuchýň po celom svete a stali sa veľmi vyhľadávanou surovinou v oblasti zdravia a výživy.

Datle sú zdrojom vitamínov, minerálov a energie

Datle obsahujú najrôznejšie vitamíny a živiny, kvôli čomu si vyslúžili pomenovanie „chlieb života“. Sú bohaté na vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík, zinok, vitamíny B, vitamín A1 (retinol) či vitamín C. Ich pravidelná konzumácia tak dokáže nahradiť užívanie rôznych vitamínových doplnkov.

Keďže sú zároveň aj zdrojom prírodných cukrov, čiže glukózy, sacharózy a fruktózy, dokážu vám dodať energiu kedykoľvek počas dňa. Často sa dokonca považujú za prirodzenú a zdravšiu náhradu cukru, nakoľko neobsahujú prázdne kalórie. Z toho dôvodu sú vhodné aj pre diabetikov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte všetky zdravotné benefity pomarančov? Obsahujú dôležitý prvok a môžete vďaka nim vyzerať mladšie!
Datle sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. (Zdroj: Freepik)

Pre vysoký obsah železa sú datle vrelo odporúčané ľuďom, ktorí trpia jeho nedostatkom – anémiou. Tá spôsobuje nepríjemné pocity spojené s únavou, dýchavičnosťou či bolesťou v oblasti hrudníka. Tieto sladké plody v sebe tiež ukrývajú salicyláty, teda látky, ktoré dokážu nahradiť napríklad aspirín.

Prečo by ste mali datle zaradiť do svojho jedálnička?

Pomáhajú pri regulácii hladiny cholesterolu

Datle neobsahujú cholesterol a nemajú v sebe takmer žiadny tuk. Štúdia ukázala, že ak sa ich rozhodnete začleniť v menších množstvách do vašej každodennej stravy, môžu prispievať k znižovaniu cholesterolu. Tým zabraňujú rozvoju aterosklerózy, teda kôrnateniu tepien.

Prispievajú k regenerácii a rastu svalov

Datle sú bohatým zdrojom bielkovín. Prispievajú k tomu, aby sa telo udržiavalo v kondícii, a zároveň pomáhajú pri tvorbe svalovej hmoty. Aj preto bývajú často súčasťou každodenného jedálnička športovcov.

Zlepšujú zdravie kostí

Datle sú bohaté na selén, mangán, meď a horčík. Práve tieto látky sú potrebné na to, aby ste mali zdravé kosti. Zároveň napomáhajú prevencii rôznych chorôb, predovšetkým osteoporózy.

Posilňujú nervový systém

Datle sú bohaté na draslík, a zároveň obsahujú minimálne množstvo sodíka. Táto kombinácia prispieva k zdraviu nervového systému. Okrem toho, že draslík pomáha znižovať cholesterol, je dôležitým prvkom pre zdravé srdce a reguláciu krvného tlaku. Datle pridajte do svojho jedálnička aj vtedy, ak prežívate stresové obdobie, pociťujete psychické vyčerpanie alebo vás trápi nespavosť. O zlepšenie stavu sa postarajú vitamíny B a aminokyselina taurín, ktorá má antidepresívne účinky.

Podporujú trávenie

Pre vysoký obsah vlákniny sú datle výbornou pomôckou pre ľudí, ktorí trpia zápchou. Ak chcete podporiť váš tráviaci systém, stačí, ak pár kusov datlí namočíte do vody a budete ich denne aspoň po troche konzumovať. Sušená verzia je vhodná aj ako pomoc pre tých, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Aminokyselina tryptofán totiž prispieva k znižovaniu hladiny serotonínu, čo môže pozitívne vplývať na nežiaduce účinky tohto ochorenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Väčšina z nás nemá dosť jedného vitamínu: Patrí medzi najdôležitejšie, nájdete ho v rybách či kokose

Prispievajú k zdravšej pleti

Vitamíny C a D zlepšujú pružnosť pokožky a prispievajú k tomu, aby bola stále hladká. Ak trpíte kožnými problémami, začlenenie datlí do vašej stravy vám môže z dlhodobejšieho hľadiska výrazne pomôcť. Datle sú tiež vhodnou surovinou v boji proti starnutiu a dokážu zabrániť hromadeniu melanínu vo vašom tele.

Bojujú proti voľným radikálom

Datle sú bohaté na antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, časticami atakujúcimi dôležité štruktúry ľudského organizmu. Táto skutočnosť potom často vedie k rôznym závažným ochoreniam. Práve prítomnosť flavonoidov, karotenoidov a fenolových kyselín robí z datlí účinnú ochranu pred rôznymi typmi rakoviny, kardiovaskulárnymi ochoreniami a očnými chorobami.

Pre koho sú datle vhodné?

Datle pôsobia vďaka svojej nutričnej hodnote ako multivitamíny a majú málo kalórií, preto sú úplne bezpečné pre dospelých aj deti. Pre vysoký obsah železa je ich pravidelná konzumácia odporúčaná najmä mladistvým. Do jedálnička by si ich mali zaradiť aj tehotné ženy a čerstvé mamičky. Datle totiž podporujú tvorbu mlieka a pomáhajú ľahšie znášať prípadnú popôrodnú depresiu.

V akej forme je datle najlepšie konzumovať?

Či už sa rozhodnete siahnuť po sušených datliach alebo uprednostníte čerstvé ovocie, obe alternatívy sú nutrične veľmi bohaté. Jediný rozdiel predstavuje obsah vlákniny. Čerstvé datle jej majú o niečo menej než tie sušené.

Ako si datle správne vybrať?

Ak kupujete čerstvé datle, vyberte si tie, ktoré majú hladkú, lesklú kožu a vyzerajú plnšie. V obchode radšej nechajte datle, ktoré sú popraskané, obité, vysušené, zošúverené alebo kyslo zapáchajúce. Tiež si neberte tie, ktoré majú na koži kryštáliky cukru. Ich lepkavý povrch je skvelým lapačom prachu a nečistôt, preto pri kúpe dbajte aj na kvalitné balenie. V každom prípade, je vhodné, aby ste ich pred samotnou konzumáciu ešte umyli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Každú piatu ženu postihuje ochorenie maternice, ktoré pozná málokto: S vekom jeho výskyt rastie
Sušené datle môžu mať rôznu podobu. (Zdroj: Freepik)

K dispozícii sú datle s kôstkou alebo bez. Je len na vás, ktoré uprednostníte. V prípade, že kupujete sušenú verziu, dajte si záležať na kvalitnej značke.

Miesto skladovania nepodceňujte

Ak chcete, aby vám čerstvé datle vydržali čo najdlhšie, skladujte ich v chladničke, a to v dôkladne uzavretých a tesniacich nádobách. Takto vám vydržia až osem mesiacov. Ak sa ich rozhodnete uchovávať v kuchynskej skrinke, čerstvé ostanú asi mesiac.

Vyhnite sa ich skladovaniu v blízkosti surovín, ktoré majú silnejšiu arómu, ako napríklad cesnak. Datle majú tendenciu napáchnuť týmito vôňami. Sušené datle môžete uchovávať v chladničke až po dobu jedného roka.

Tipy na konzumáciu datlí

Najčastejšie sa odporúča konzumovať datle úplne samotné. Môžu byť kvalitnými a chutnými raňajkami, vyváženou desiatou, ale mnohí si ich pridávajú ku cereáliám alebo do kaše. Sušené datle môžu byť zároveň chutnou prísadou do uvarenej ryže, ovocných kompótov, koláčov, sušienok, chleba, šalátov či mliečnych polievok.

Ak milujete sladkosti, ale chceli by ste ich aspoň trochu obmedziť, vyskúšajte ich nahradiť práve datlami. Pomôžu vám aj v boji s prejedaním a sú ľahko stráviteľné. V obchodoch môžete tiež natrafiť na datlový sirup, ktorý je výbornou náhradou cukru do čaju alebo kávy.

Ak máte chuť na niečo osviežujúce, vhoďte datle (bez kôstok) do mixéra spolu s jogurtom alebo mliekom. Takto si vytvoríte jednoduchý kokteil, do ktorého už nemusíte pridávať žiadny cukor. Datle mu totiž dodajú požadovanú sladkosť.

Máte radi datle?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, food.ndtv.com, tarladalal.com
Odporúčame