Ako často si meníte spodnú bielizeň? Tieto zistenia vás zaručene šokujú!

Spodná bielizeň výmena

Výsledky prieskumu o spodnej bielizni vás možno prekvapia Výsledky prieskumu o spodnej bielizni vás možno prekvapia Výsledky prieskumu o spodnej bielizni vás možno prekvapia (Zdroj: GettyImages)

Je pre vás každodenná sprcha samozrejmosťou? Pravdepodobne áno, veď kto už by chcel páchnuť potom? Väčšina z nás sa určite stotožní s tvrdením, že čistota je pol života, a rovnako ako na očistu tela dbá aj na čisté oblečenie. To však nie je až takou bežnou vecou, ako by sa mohlo zdať. Najmä pokiaľ ide o kusy, ktoré bežne pohľadu iných nevystavujeme.

Predajca odevov Tommy John realizoval prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ako sú na tom Američania s návykmi v oblasti intímnej hygieny. Prieskumu sa zúčastnilo 2 000 mužov a žien, ktorí sa podelili o svoje „tajomstvo“. A veruže to bolo tajomstvo prekvapivo špinavé.

Polovica opýtaných ju nosí viac než dva dni

Aj keď zdravý rozum nám hovorí, že spodnú bielizeň by sme si mali meniť každý deň, ukázalo sa, že tento základný štandard hygieny rozhodne nie je univerzálny. Len čosi viac ako polovica respondentov priznala, že si spodnú bielizeň mení denne. Až 46 percent ľudí uviedlo, že tie isté slipy, trenírky či nohavičky nosí dva a viac dní, a 13 percent dokonca potvrdilo, že spodnú bielizeň mení až po minimálne týždennom nosení!

Čo zrejme neprekvapí, je fakt, že väčšími „neporiadnikmi“ sú muži. Pravdepodobnosť, že spodnú bielizeň budú nosiť týždeň alebo dlhšie, je u nich 2,5-krát vyššia, ako u žien.

Povesť alebo zdravie?

To, že človek siahne do bielizníka po čisté kúsky raz za dva dni, nie je podľa klinického profesora mikrobiológie Philipa M. Tierna až taký problém:Vo všeobecnosti, táto prax človeku neublíži toľko, ako by informácie o nedodržiavaní základných pravidiel hygieny mohla pošramotiť vašu povesť,“ konštatoval. A vysvetlil, že každý človek má na tele i v ňom prirodzene sa vyskytujúce mikroorganizmy, tzv. mikrobiálnu flóru, ktorá časom môže spôsobiť nepríjemný zápach oblečenia. Práve ten môže v spoločenskom styku spôsobiť problémy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte zapáchajúce topánky? Deodorizujte ich a dodajte im sviežu vôňu s týmto domácim prípravkom!

Na druhej strane, okrem zápachu vraj samotnému nositeľovi či nositeľke zo strany týchto mikroorganizmov nič nehrozí. „Vzhľadom k tomu, že sú to vaše baktérie, nijako vám neublížia, ak práve nemáte popraskanú kožu alebo nejaké ranky na pokožke,“ dodal Tierno.

10-tisíc baktérií aj po vypratí

Meniť spodnú bielizeň až vtedy, keď začne zapáchať, však určite nie je to najlepšie pravidlo. Podľa štúdie z roku 2017, o ktorej informoval časopis Good Housekeeping, aj čistá bielizeň bez prostredne po vybratí môže obsahovať až 10-tisíc živých baktérií. „V spodnej bielizni sa postupom času hromadia rôzne typy problematických mikroorganizmov a plesňových zárodkov, ktoré môžu zvýšiť náchylnosť človeka k určitým ochoreniam, napríklad kvasinkovým infekciám či infekciám močových ciest,“ uvádzajú autori štúdie.

Spodná bielizeň je skrátka problematická v tom, že dlhodobé nosenie vedenie k hromadeniu baktérií v nej. Množstvo akumulácie závisí od aktivít, ktoré nositeľ vykonáva počas dňa. Napríklad väčšie potenie v horúcom dni alebo po cvičení populáciu baktérií zvyšuje a tým rastie aj riziko podráždenia pokožky.

Ak sa raz za čas stane, že sa nám bielizeň podarí vymeniť až po dvoch dňoch, nemusí to predstavovať zásadný problém. S každodennou výmenou bielizne by však rozhodne mali rátať ľudia náchylní na rôzne infekcie. No a výmenu bielizne po troch a viacerých dňoch, to už by sme pokojne mohli označiť za hazard so zdravím.

Rok a dosť!

Ako často meniť spodnú bielizeň, je teda jasné. Otázkou však zostáva, po akej dobe by staré kúsky mali putovať definitívne do koša. Existuje nejaká univerzálna rada? Odborníci odporúčajú vyradiť starú spodnú bielizeň „z prevádzky“ a nahradiť ju novou každých šesť mesiacov až rok.

U Američanov ani toto nie je štandard. Z tisícky respondentov 46 percent uviedlo, že ten istý kus spodnej bielizne vlastní rok a dlhšie a 38 percent tvrdilo, že ani netuší, ako dlho danú spodnú bielizeň vlastní. Profesor Tiern si myslí, že na výmenu prichádza čas, keď sa materiál kvôli opakovanému praniu stane nepríjemným, alebo stratí svoju funkčnosť. A odporúča, aby sme pri praní, ak to práčka umožňuje, používali špeciálny program s využitím UV svetla, ktoré zabíja nežiaduce baktérie. Riešením je aj špeciálny dezinfekčný prostriedok do prania, ktorý ničí baktérie a vírusy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vysušiť oblečenie vnútri tak, aby nezapáchalo? Prezradíme vám naše najlepšie tipy!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame