Ako často upratovať? Podlahám stačí raz týždenne, umývadlá by ste mali udržiavať denne!

Je dobré si vyhradiť aspoň jeden deň v týždni, kedy sa povenujete upratovaniu komplexne (Zdroj: Freepik/freepik)

Poriadok je pre každého individuálny pojem. Jeden si pod pojmom veľké upratovanie predstaví aj utretie prachu, pre druhého nestačí ani to, keď sa obydlie leskne od podlahy ku stropu. Určite sa ale všetci zhodneme na tom, že poriadok a organizovaná domácnosť sú zrkadlom našich životov – uprataný dom = uprataný život.

Ako často?

Táto otázka je veľmi individuálna. Niekto upratuje, keď spozoruje, že „už to je potrebné“, iný zasa „lieta“ s čistiacimi prostriedkami každý deň. Nemajte výčitky, ak patríte k vyťaženým ľuďom, ktorí sa radia k prvému typu. Je to úplne v poriadku, nie každý má domov ako zo žurnálu.

Je dobré si vyhradiť aspoň jeden deň v týždni, kedy sa povenujete upratovaniu komplexne. Zvyčajne to u ľudí býva sobotné dopoludnie, kedy svoj domov vyčistia do top stavu. Nech už upratujete pravidelne, sporadicky, alebo máte pomoc na upratovanie, všetky možnosti sú správne!

Upratovanie kúpeľne

V kúpeľni je vlhko, čo je vhodné prostredie pre baktérie a ich množenie. Preto si zaslúži (asi) najväčšiu pozornosť. Toaletu dezinfikujte niekoľkokrát do týždňa (okrem dezinfekcie misy nezabudnite aj na dosku… postačia dezinfekčné obrúsky).

Čistá batéria udrie každému do očí, no čisté umývadlo je z hľadiska hygieny oveľa dôležitejšie. Predsa len, umývate si v ňom ruky po každom použití toalety, či po príchode domov, takže treba dbať o jeho čistotu. Uteráky perte aspoň jedenkrát do týždňa, a to minimálne na 60°C.

A čo kuchyňa?

Tiež je dôležitá! Pripravujete tu predsa svoje pokrmy, ktoré chcete (predpokladáme) pripravovať v čistom prostredí. Kuchynskú dosku umyte po každej príprave jedla (najmä ak ste spracovali mäso). Pri dezinfekcií plôch nezabudnite ani na drez – ten umývajte denne, nech sa v ňom nemnožia baktérie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Domáca cesnaková pasta urýchli varenie: Pripravíte ju bez zavárania, ale v zásobe vydrží celé mesiace!

Hubku a utierky meňte raz týždenne, utierky perte na vyššej teplote (tak ako uteráky)!

Na rade je spálňa

Okrem bežného utierania prachu, ktorý počas spánku predsa nechcete vdychovať, perte posteľnú bielizeň aspoň raz za dva týždne. Počas letných mesiacov, kedy sa oveľa viac potíme, intenzitu zvýšte. Nezabúdajte okrem obliečok hodiť aspoň raz za pár mesiacov do práčky aj samotné periny a vankúše.

Aj keď si do postele líhate osprchovaní a čistí, pot, časti kože a mikroorganizmy zachytené na tele si tak či tak do perín donesiete. Ak máte možnosť, nechajte si profesionálnou firmou z času na čas hĺbkovo vyčistiť matrace.

Čistota podlahy

Pokiaľ máte koberce, majte sa na pozore! Je to raj pre baktérie. Dvakrát do roka nezabudnite všetky koberce vytepovať (popri tepovaní môžete „prebehnúť“ aj sedačku).

Plávajúce podlahy a dlažby sú na tom o niečo lepšie. Hoci umývanie podláh zrejme nepatrí práve k obľúbeným činnostiam, raz za sedem dní z nich zmyte prach a všetky nánosy. Používajte prípravky určené na umývanie podláh, nie saponát na riad, ako to zvykne mnoho žien v rýchlosti urobiť. Nielenže ich zbavia špiny a pekne rozvoňajú miestnosť, ale zároveň podlahám dodajú aj lesk.

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame