Máte na tričku alebo obruse mastné škvrny? S našimi trikmi ich hravo odstránite!

žena zo zašpinenou blúzkou

S našimi radami ľahko odstránite mastné škvrny (Zdroj: Freepik/galynaromaniv87)

Stačí chvíľa nepozornosti a mastné jedlo ušpiní váš krásny obrus alebo obľúbené tričko. Takáto nehoda sa často stáva aj pri varení. S pomocou našich rád všetko ľahko vyperiete!

Mastné a olejové škvrny je však najlepšie odstrániť čo najskôr, aby sa nestihli príliš vstrebať do látky. Špinavý kus odevu či prestierania by ste potom zachránili len ťažko.

Potrebujete

  • papierové utierky
  • čistiaci prostriedok na riad
  • horúcu vodu
  • staršiu zubnú kefku
  • sódu bikarbónu

Postup

Pomocou papierovej utierky alebo servítky nasajte z čerstvo vzniknutého fľaku čo najviac mastnoty. Zatlačte ju len zľahka, aby ste mastnotu nevtlačili hlbšie do vlákien látky. Vďaka tomu pôjde škvrna ľahšie vyprať. Tento krok môžete pri už zaschnutej škvrne vynechať.

Na škvrnu nakvapkajte prostriedok na riad (Zdroj: Freepik/galynaromaniv87)

Látku umiestnite na rovný povrch a pokvapkajte miesto znečistenia čistiacim prostriedkom na riad. Kus látky pošúchajte o seba pomocou rúk alebo ho vyčistite zubnou kefkou. Takto z vlákien uvoľníte mastnotu a olej.

Pokiaľ by bola škvrna zažratejšia a nechcela povoliť, nasypte na ňu sódu bikarbónu. Spolu s čistiacim prostriedkom ju trochu votrite zubnou kefkou do látky. Sódu nechajte trochu zaschnúť, aby tak vznikla pasta pokrývajúca šmuhu.

Pri silnom znečistení pomôže sóda bikarbóna (Zdroj: Freepik/alexanruiz)

Po približne hodine môžete odev alebo obrus opláchnuť v teplej vode. Následne textil namočte ešte na hodinu do teplej vody.

Textil nechajte odmočiť a vyperte ho (Zdroj: Freepik/bowonpat)

Neskôr stačí látku oprať v práčke na najvyššej teplote, ktorú znesie. Ak by šmuha nezmizla, zopakujte predchádzajúci postup.

Tip: Pred finálnym praním v práčke votrite na škvrnu prací gél a nechajte ho pôsobiť 15 – 30 minút.

Ak je zašpinený textil vyrobený zo syntetickej látky, ktorá sa nemôže prať v práčke na vysokej teplote, môžete ho po ošetrení sódou bikarbónou vyprať inak. Stačí, keď špinavú časť natiahnete nad misku a priamo cez fľak prelejete prúd horúcej vody. Ďalej odev či prestieranie operte ako obyčajne.

Zdroj: plnielanu.sk, grove.co, thespruce.com
Odporúčame