Ako zvládnuť hovoriť o zložitých problémoch ako je sex, peniaze či iné témy? Háklivé konverzácie sa dajú ľahko odložiť – ale vyhýbanie sa im veci len sťaží. Často sú o niečom, čo by mohlo uľahčiť alebo zlepšiť život, ale skutočnosť, že výmena názorov môže byť pre jednu alebo obe strany trápna alebo ťažká, tvorí veľkú bariéru.
Nie ste v tom sami
Zapamätajte si niekoľko základných pravidiel, ktoré by mohli veci uľahčiť. Nie je to len o vás – aj ten druhý môže byť nervózny, neistý, defenzívny, vystrašený alebo nešťastný. Vyberte správny okamih. Ak je to niekto, koho poznáte, zamyslite sa nad jeho štýlom komunikácie. Vždy je lepšie viesť zložitý rozhovor osobne, nie virtuálne.
Ak sa uchýlite k textovej správe, aby ste nadviazali konverzáciu alebo aby ste si neskôr vyjasnili problémy, buďte veľmi opatrní s formuláciou daných viet – skúste byť čo najnestrannejší. Skôr ako stlačíte tlačidlo odoslať, prečítajte si e-mail a predstavte si, ako by ste sa cítili, keby ste ho dostali vy.
Zdržte sa výčitiek a hnevu
Pri samotnom rozhovore sa uistite, že ste v správnej nálade a buďte pripravení čeliť kritike či nečakaným témam. Ak druhá osoba prinesie do konverzácie neočakávané faktory, zastavte na chvíľu rozhovor. Nakoniec vždy dodajte otázku, čo bude ďalej. Nech je to akokoľvek neuspokojivé, odolajte pokušeniu vyťahovať toxické témy či veci z minulosti.
Rozhodne danému človeku nehovorte veci ako „nechcem ťa už nikdy vidieť“, „nebudem sa s tebou už nikdy o tomto rozprávať“ a podobne. Počastovať človeka urážkami zaručene spôsobí, že už tak ťažká situácia bude ešte viac toxická. Vo všeobecnosti platí, že čím zložitejšia je konverzácia, tým viac musíte trénovať jej priebeh.
Prinášame niekoľko životných situácií, v ktorej sa ocitol (alebo ocitne) aspoň raz za život každý z nás. Ako sa možno počas nich vhodne zachovať?
Žiadosť o zvýšenie platu
Chcete to urobiť, ale máte strach. Opýtajte sa sami seba prečo sa bojíte. Ak sa bojíte hovoriť so svojím šéfom, kľúčovým prvkom je zistiť, čo vlastne chcete a ísť do rozhovoru s presvedčením, že za to stojíte. Aká je pridaná hodnota, ktorú prinášate vašej firme? Prevzali ste na seba viac zodpovednosti, naučili ste sa nové zručnosti?
Rozhodujúcim faktorom je hovoriť o hodnote, ktorú prinášate. Premýšľajte o tom nasledovne: Ak skončíte v danej práci, váš zamestnávateľ pravdepodobne vynaloží viac na to, aby vás nahradil. Takže zvýšený plat, ktorý požadujete, predstavuje ešte dobrú čiastku v porovnaní s tou, ktorú firma minie na nábor a školenie niekoho nového.
Ak vám povedia, že nemajú žiadne peniaze navyše, zamyslite sa nad tým celkovo. Skúste si namiesto toho navrhnúť aspoň nejaké benefity, napríklad home office pár dní v týždni alebo profesionálnejšie školenia na účet firmy.
Sťažovanie sa v reštaurácii
Každá reštaurácia, v ktorej sa oplatí jesť, je rada za spätnú väzbu. Ak sa vám však niečo nepáči, povedzte to hneď. Ľudia majú tendenciu zjesť polovicu – ak nie celú porciu – a potom sa sťažovať. Mandy Yin, šéfkuchárka a majiteľka jednej z reštaurácií v Londýne, hovorí: „Buďte zmierliví, nikdy nie agresívni. Pamätajte, že obsluhujúci sú tiež ľudia.“
„Nehovorte len o tom, aké je niečo zlé. Dajte aj zamestnancom príležitosť vysvetliť, prečo je niečo také, aké je. Ak vám niečo nechutí a nie je to podľa vášho vkusu, reštaurácia sa pokúsi priniesť vám alternatívu. Rovnako je to aj s vínom. Ak si objednáte pohár a hneď si uvedomíte, že vám nechutí, nahradia vám ho v každej dobrej reštaurácii,“ dodáva.
Rozhovor so susedmi o probléme
„Nepodceňujte hodnotu priateľských susedov,“ hovorí mediátorka a doktorka Tracy Townerová, ktorá tvrdí, že niektoré z jej najťažších mediácií zahŕňali práve susedské spory. „Zľahčite to a naznačte problém bez kritiky,“ hovorí Towner. Ďalším trikom je napodobňovať správanie, ktoré chcete u svojich susedov docieliť – zvyčajne sa stane, že po vás budú opakovať.
Pri ťažších problémoch – hluk neskoro v noci, štekot psa, bezohľadné parkovanie – si konverzáciu vopred nacvičte. Dobrý trik je opäť obrátiť problém na seba. Neobviňujte sa, buďte pokorní.
Oslovte suseda v zmysle: „Neboli sme minulú noc príliš hluční?“ takéto otázky často vedú k odpovedi ako: „Vôbec nie. Dúfam, že ani ty nepočuješ hluk u nás.“ Ak sa tak stane, je na čase naznačiť problém: „No, niekedy to počujeme, predsa steny sú v týchto domoch také tenké.“
Rozprávať sa s partnerom o sexe
Terapeutka pre sex a vzťahy, Ammanda Major radí, aby ste k vzťahu pristupovali ako k tímovej hre. Hlavne sa neobviňujte navzájom. Namiesto: „Už s tebou nechcem spávať.“ skúste: „Vždy som sa s tebou rád miloval a myslím si, že náš sexuálny život by bol lepší, keby sme spoločne našili spôsob, ako si ho užiť viac.“
Posledná vec, ktorú pri takomto rozhovore chcete robiť, je obviňovať alebo hanbiť sa. Vyberte si na to správu chvíľu. „Nehovorte o tom, keď ste v posteli, keď ste nahnevaní alebo naštvaní jeden na druhého,“ hovorí Major. Buďte zvedaví. Čo by si váš partner/ka prial/a? Ako sa cíti? Toto je rozhovor, ktorý by ste mali brať osobne.
Pripomínať niekomu, že vám dlhuje peniaze
Marc Hekster, psychologický konzultant zo Summit Clinic, radí – peniaze v prvom rade nepožičiavajte, alebo áno, no požičiavajte ich s vedomím, že ich možno nedostanete späť. Najjednoduchšou vecou je založiť si PayPal účet, prípadne disponovať internet bankingom a skontrolovať, či aj človek, ktorý si od vás požičia, má takýto účet tiež, pretože je potom ľahšie od neho dostať peniaze.
E-mail alebo textová správa môžu byť dobré pre začatie konverzácie na túto tému – týmto spôsobom človeku môžete pripomenúť informácie, ktoré potrebuje. Skúste niečo v štýle: „Len som chcel skontrolovať, či máľ moje bankové údaje/číslo mobilného telefónu, aby si mi mohol poslať naspäť moje peniaze.“
Pokúste sa prísť na to, prečo ste nedostali zaplatené včas, no nikoho neobťažujte alebo v ňom nevyvolávajte pocit viny, ak to nie je skutočne potrebné. Možno má daný človek ťažkosti alebo len zabudol – v takom prípade im nebude vadiť apel z vašej strany.
Požiadať niekoho, aby upratal po svojom psovi
Toto je naozaj zložité, pretože nemá zmysel viesť nejakú záludnú konverzáciu, pokiaľ vopred neviete, že môžete dosiahnuť požadovaný výsledok. Veď naozaj, prečo by niekto, kto už ignoroval rozšírené spoločenské konvencie a všetky značky v parku, upratal po svojom psovi len preto, že ho pekne poprosíte?
Ak venčíte vlastného psa, mohli by ste zveličiť skutočnosť, že po svojom psovi upratujete. Ak niečo poviete, urobte to čo najmenej emóciami. Skúste sa opýtať, či sa danému človeku náhodou neminuli vrecká na psí trus – ak venčíte vlastného psa, môžete im ponúknuť jedno zo svojich. Ak to nepomôže, ospravedlňte sa vopred a skúste: „Je mi ľúto, že to musím povedať, a viem, že je to neuveriteľne trápne, ale tento park využívajú na hranie aj deti a nemôžem si nevšimnúť, že ste neupratali po svojom psovi.“
Odmietnutie pozvania
Nespoliehajte sa na zložitý, spletitý príbeh o tom, prečo nezvládnete prísť. Radšej zvoľte niečo, čo by bolo jednoduché a vo všeobecnosti pravdivé. To je jeden zo scenárov, kde malé klamstvo nemusí dopadnúť zle. Všetci máme zaneprázdnený život a ľudia chápu, že nemôžete robiť naraz všetko.
Úprimnosť je však v tomto smere najlepšia. Ak vás napríklad volajú na stanovačku, pokúste sa slušne a taktne odmietnuť, ideálne aj pravdivo – prípadne navrhnite iný program. Povedzte napríklad: „Je to krásny nápad, ale nikdy som nemal rád kempovanie a nemyslím si, že by som si to chcel zopakovať. Existuje ešte niečo iné, čo by sme mohli zorganizovať?“
Zdieľať na
Zdieľaní