Stratili ste chuť do práce? Nie ste v tom sami, riešením môže byť pauza

Foto: Gettyimages

Je veľmi dôležité, aby pre vás malo povolanie zmysel. Avšak opakujúce sa úlohy, činnosť nezodpovedajúca našim očakávaniam či nedostatok uznania zo strany nadriadených nás môžu rýchlo zbaviť elánu. Ako chuť znovu nájsť?

Práca by nás mala baviť

Dôležité je sa so svojou prácou stotožniť. Podľa filozofa Charlesa Pepina môže byť človek šťastný, keď vie zmerať výsledok toho, čo robí. „Vo veľkých podnikoch, kde výtvor prechádza 15 stupňami kontroly, to nie je možné. Keď sa vo svojej práci nenájdeme, nemôžeme v nej nájsť uspokojenie. A tým pádom nezískavame ani reálne uznanie od nadriadených alebo kolegov,“ hovorí.

Mnohí z nás však zostávajú v zamestnaní len preto, lebo ide o akýsi spoločenský status. Ak ide o existenčný príjem pre vašu rodinu, plnenie si profesného sna alebo iný vážny dôvod, vytrvať má zmysel. Avšak, keď pracujete len preto, že musíte, nebaví vás to a nemáte cieľ, bude vás činnosť obmedzovať.

Je v poriadku dať výpoveď

Človek môže svoje povolanie milovať, ale zároveň z práce odísť. Závisí to od mnohých faktorov. Či už od prostredia v ktorom pracujeme, finančného ohodnotenia alebo podmienok. V nedávnej štúdii francúzskeho štatistického úradu Dares autori porovnávali, aké zamestnanie vykonávalo 13 900 ľudí v roku 2010 a v roku 2015. Ukázalo sa, že 22 percent sledovaných osôb počas tejto doby zamestnanie zmenilo. Pričom ľudia túžili predovšetkým po zlepšení pracovných podmienok.

Ako sa rozhodnúť?

Je dôležité, aby sa ľudia stali autormi a aktérmi toho, čo podnikajú. Spokojnosť neznamená myslieť na výkon, ale na výsledky. Ako si môžete byť istí tým, že ste sa vydali správnym smerom?

  • Pre zamestnancov, ktorí stratili zmysel práce je podstatné, aby objavili svoje vlastné schopnosti.
  • Je dobré vytvoriť si profil profesionálneho a osobného života, aby ste zistili, či máte upevniť svoje postavenie v podniku, alebo odísť inam.
  • Často stačí nevyhnutná prestávka, ktorá umožní pozrieť sa na prácu z iného uhla.

Máte pocit, že ste obklopení idiotmi? Táto príručka vás naučí, ako s nimi vychádzať

Zdroj: ČTK
Odporúčame