Obľúbený syr halloumi na rôzne spôsoby: Je taký lahodný, veď skúste sami

Syr halloumi

Ako pripraviť syr halloumi? (Zdroj: GettyImages)

Syr halloumi je jedinečný pre svoju pružnú konzistenciu, lahodnú chuť a škrípavosť pod zubami. Ako jeden z mála syrov si aj po tepelnej úprave zachováva svoj tvar a nerozteká sa. Jeho pôvod je vo všetkých smeroch jasný. Patrí do cyperskej národnej kuchyne, kde sa z generácie na generáciu prenášala tradícia výroby. Zaujímavosťou je, že pri príprave syru sa vždy stretával iba spolok miestnych žien, na čele s babou syrárkou. Len ženské ruky totiž dokážu vytvoriť dokonalú konzistenciu.

Hrdý originál z Cypru

30. marec 2021 znamenal v histórii príprave syru halloumi významný moment, na ktorý Cyperčania čakali veľmi dlho. Európska únia udelila halloumi štatút chráneného označenia pôvodu (CHOP) a uznala ho za jedinečný cyperský výrobok. Znamená to, že sa môže vyrábať iba na Cypre pri dodržaní špecifických usmernení. V nich sa okrem iného definuje, že na výrobu syru musí byť použitých minimálne 51 percent kozieho alebo ovčieho mlieka.

Z ovčieho, kozieho aj kravského mlieka

V minulosti sa na výrobu halloumi používalo výhradne iba ovčie alebo kozie mlieko. Jeho pôvod sa traduje až k polokočovným beduínskym kmeňom, ktoré mali vo zvyku tento druh syra nakladať do slaného nálevu, čím mu zabezpečili dlhšiu trvácnosť. V súčasnosti, pri zvýšenom dopyte, sa na jeho výrobu začalo používať aj kravské mlieko. Zastúpenie ovčieho alebo kozieho syru by však malo mať väčšinové zastúpenie.


Mohlo by vás zaujať: Milujete syry, no strážite si líniu? Povieme vám, ktoré sú najzdravšie!


Chuť, ktorú si zapamätáte

Ak ste so syrom halloumi ešte nemali tú česť, je na čase si ho v krátkosti priblížiť. Ide o stredne tvrdý syr so slanou chuťou. Pripomína syr feta alebo mozzarellu, má mierne hubovitú ale pritom výnimočne pružnú textúru. Jeho povrch môže byť trochu pikantnejší, nie je však tvrdý. Je balený v slanom náleve. Ak by ste chceli zmierniť jeho slanosť, stačí ho prepláchnuť v studenej vode a zľahka osušiť.

Halloumi sa môže konzumovať surový (vtedy škrípe pod zubami a na pocit je gumový) alebo po tepelnej úprave, kedy sa na jeho povrchu vytvorí chrumkavá kôrka, pričom vnútro zostane krásne mäkké, na jazyku rozplývavé. Nerozteká sa, drží svoj tvar! Syr halloumi má totiž vyšší bod topenia, výborne sa preto hodí na vysmážanie a grilovanie.

Ako halloumi pripraviť?

Syr je chutný vo všetkých svojich podobách. Ako surový, vysmážaný, grilovaný, na sladko aj na slano:

  • Navrstvený v tenkých plátkoch sa hodí do ľahkých zeleninových šalátov alebo ako náhrada za mozzarellu v šaláte Caprese.
  • Nastrúhaný halloumi syr je veľmi dobrý k cestovinám s kuracím mäsom. Cestoviny ním dokonca môžeme plniť, alebo ho použiť ako menej tradičnú syrovú plnku do koláčov.
  • Hodí sa k teplému pečivu. Plátky syru halloumi stačí uložiť na opekaný krajec chleba, do bagety alebo ho použiť ako spestrenie do žemlí s mletým mäsom a zeleninou.
  • Mimoriadne obľúbený je vo svojej grilovanej podobe. Netreba pritom čakať až na ďalšiu letnú grilovaciu sezónu. Na hrubšom plátku syra halloumi sa bude pekne vynímať rebrovanie roštu alebo panvice. Po ugrilovaní perfektne ladí so sušenými paradajkami, cuketou, baklažánom, ale na prekvapenie aj s melónom, ďatľami a figami.
  • Vysmážané hranolčeky zo syru halloumi servírujeme k pečenej rybe, kuracine, alebo ich podávame s vajíčkovo-uhorkovo-paradajkovým šalátom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame