Konzumácia spracovaných potravín: Aké choroby spôsobujú a prečo by ste ich mali úplne vylúčiť?

Patria spracované potraviny do vášho jedálnička? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com

Konzumácia veľkého množstva vysoko spracovaných potravín či napríklad hotových jedál kúpených v obchode, je podľa dvoch veľkých štúdií spojená so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, rakoviny čriev a predčasnej smrti.

Výskum ponúka viac dôvodov, prečo obmedziť príjem ultraspracovaných potravín a namiesto toho konzumovať viac nespracovaných alebo minimálne spracovaných potravín, aby sa znížilo riziko úmrtia, chorôb a poškodeného zdravia. Zistenia boli publikované v akademickom žurnále BMJ.

Zvyšujú riziko rakoviny

Už teraz sa hromadia dôkazy, ktoré naznačujú, že konzumácia spracovaných potravín je spojená s vyšším rizikom niekoľkých chronických ochorení. Niekoľko štúdií však hodnotilo súvislosť medzi spracovanými potravinami a rizikom rakoviny čriev.

Vysokospracované potraviny zahŕňajú produkty ako balené pečivo a pochutiny, šumivé nápoje, sladké cereálie a hotové alebo tepelne upravené výrobky, ktoré často obsahujú vysoké množstvo pridaného cukru, tuku a soli, no chýbajú im vitamíny a vláknina.

Prvá štúdia naznačuje, že konzumácia takýchto potravín u niektorých podskupín je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Druhá štúdia zistila súvislosť so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení a úmrtí.

Vedci navrhujú zmeniť zloženie potravín

Zistenia posilňujú dôležitosť preformulovania stravovacích smerníc na celom svete takým spôsobom, že by sa mala dávať väčšia pozornosť výrobe týchto potravín, ktoré by mali podliehať odporúčania od odborníkov a obsahovať viac živín.

V prvej štúdii výskumníci skúmali súvislosť medzi konzumáciou spracovaných potravín a rizikom kolorektálneho karcinómu u dospelých v USA. Ich zistenia boli založené na 46 341 mužoch a 159 907 ženách, ktorých príjem potravy bol hodnotený každé štyri roky pomocou podrobných dotazníkov.

Potraviny boli zoskupené podľa stupňa spracovania a miera kolorektálneho karcinómu bola meraná počas obdobia troch desaťročí, pričom sa zohľadnili zdravotné faktory a faktory životného štýlu.

Viac náchylní na ochorenia sú muži 

Výsledky ukazujú, že v porovnaní s mužmi v najnižšej pätine konzumácie ultraspracovaných potravín mali muži v najvyššej pätine konzumácie o 29 % vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zaujímavosťou je, že toto prepojenie zostalo významné aj vtedy, keď účastníci výskumu upravili kvalitu stravy a životný štýl.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Toto ochorenie vás môže stáť zrak! Počuli ste o vekom podmienenej degenerácii makuly?

Nebola však pozorovaná žiadna súvislosť medzi celkovou konzumáciou spracovaných potravín a rizikom kolorektálneho karcinómu u žien.

Avšak konkrétne zvýšená konzumácia mäsa, hydiny alebo hotových výrobkov na báze morských plodov a nápojov sladených cukrom u mužov – a hotových alebo tepelne upravených jedál u žien – však bola spojená so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Podobné potraviny zvyšujú aj riziko úmrtnosti

Druhá štúdia bola založená na 22 895 dospelých Talianoch. Hodnotilo sa množstvo aj kvalita skonzumovaných potravín a nápojov a merali sa úmrtia počas 14-ročného obdobia, pričom sa zohľadnili základné zdravotné stavy.

Výsledky ukázali, že ľudia s najmenej zdravou stravou v porovnaní s tými, ktorí sa stravovali najzdravšie, mali o 19 % vyššie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny a o 32 % vyššie riziko úmrtia na srdcové choroby.

Riziká boli podobné, keď sa porovnávali dve najvyššie a najnižšie kategórie príjmu spracovaných potravín. Z výsledkov sa zistilo, že existuje o 19 % a 27 % vyššie riziko v rámci úmrtnosti na všetky spomínané príčiny a úmrtnosť na choroby kardiovaskulárneho systému.

Môžu to spôsobovať aj iné fenomény 

Riziko nadmernej úmrtnosti spojeného so zlou stravou bolo vysvetlené práve tým, že ľudia vo výskume konzumovali viac spracovaných potravín. Ich konzumácia zostala spojená s úmrtnosťou aj po započítaní nízkej nutričnej kvality stravy do výsledkov. Obe štúdie sú pozorovacie, takže neurčujú príčinu toho, prečo sa tieto choroby objavujú.

Vedci však tvrdia, že niektoré riziká môžu byť spôsobené aj inými mätúcimi faktormi. Napriek tomu obe štúdie použili spoľahlivé ukazovatele kvality stravy a zohľadnili dobre známe rizikové faktory. Zistenia podporujú ďalší výskum spájajúci vysoko spracované potraviny s podlomeným zdravím.

Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame