Tradičná kuchynská alebo ružová: Toto je 6 zdravotných výhod himalájskej soli

himalájska a morská soľ

Himalájska ružová soľ je plná živín a zdravotných výhod, ktoré vaše telo potrebuje (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Už roky má soľ zlú povesť. Ale nie všetko je zlé, pokiaľ ide o soľ. Kým kuchynská soľ má malú nutričnú hodnotu a je vysoko rafinovaná a spracovaná, himalájska ružová soľ ponúka veľa zdravotných výhod, o ktorých si povieme v dnešnom článku.

Nabitá potrebnými minerálmi

Himalájska ružová soľ pochádza z nálezísk kamennej soli starých viac ako 250 miliónov rokov v himalájskom pohorí v Pakistane a v jeho okolí. Výrazne sa líši od bežnej kuchynskej soli a morskej soli.

Pre začiatok, táto pozoruhodná soľ obsahuje viac ako 80 základných minerálov a prvkov vrátane síranu, draslíka, horčíka, vápnika a chloridu. Himalájska ružová soľ tiež obsahuje oveľa menej sodíka ako iné tradičné stolové soli, pretože je menej rafinovaná. A tým sa zdravotné benefity nekončia. Ružová himalájska soľ dokáže neuveriteľné veci pre vás a zdravie vašej rodiny.

Himalájska ružová soľ vs. kuchynská soľ

Keď sa komerčná kuchynská soľ spracováva, je úplne zbavená svojich prirodzených živín. Vo výrobnom procese zostáva v kuchynskej soli sodík a počas sterilizácie sa pridáva bielidlo.

Okrem týchto dodatočných chemikálií je kuchynská soľ ošetrená aj protihrudkujúcim činidlom, ktoré bráni absorpcii, ak sa soľ dostane do kontaktu s vodou. Keď jete stolovú soľ, tieto látky neumožňujú, aby sa soľ prirodzene absorbovala do vášho tela, čo vedie k akumulácii a hromadeniu v tkanivách a orgánoch.

Kryštály himalájskej ružovej soli nie sú spracované rovnakým spôsobom. To je len niekoľko dôvodov, prečo je pre vás himalájska soľ lepšia ako kuchynská.

Pomôže vám vyvážiť elektrolyty

Soľ je kľúčovou zložkou pri získavaní elektrolytov (sodík, draslík, chlorid, vápnik, horčík, hydrogénuhličitan, fosfát a síran) do tela. Elektrolyty sú v podstate soli (ióny v soli), ktoré sú životne dôležité pre telo, pretože pomáhajú bunkám prenášať elektrické impulzy cez bunkové membrány a do iných buniek.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Výborná domáca vegeta s minimom soli: Na tú z obchodu už ani nepomyslíte!

Elektrolyty je možné vyvážiť konzumáciou potravín s himalájskou ružovou soľou alebo konzumáciou elektrolytového nápoja.

Hydratuje vaše telo

Keď sa potíte pri cvičení alebo ste prehriatý, strácate elektrolyty (najmä sodík a draslík). A keď ste chorý na žalúdočnú chrípku, hnačku alebo vracanie, strácate elektrolyty a potrebujete ich doplniť. S týmto vám môže pomôcť hydratujúci nápoj z elektrolytov, na výrobu ktorého vám postačí iba niekoľko ingrediencií – vrátane himalájskej ružovej soli.

Podporí vaše trávenie

a stopové prvky v himalájskej ružovej soli skutočne pomáhajú vášmu telu lepšie tráviť potravu a živiny. Navyše je to chutný a skvelý spôsob, ako získať príjem sodíka prostredníctvom vašich obľúbených receptov.

Upokojí unavené svaly

Máte boľavé alebo unavené svaly? Doprajte si kúpeľ s minerálnou soľou, a to vám pomôže vaše svaly upokojiť. Namáčanie pomáha telu absorbovať minerály cez pokožku.

Tu je jednoduchý návod, ako na to: Do vane s teplou vodou nasypte 1 šálku epsomskej soli a 1/2 šálky himalájskej ružovej soli a namočte sa na 15 – 20 minút, aby ste absorbovali minerály, ako je horčík a ďalšie živiny. Pre extra vôňu a relax môžete pridať pár kvapiek esenciálnych olejov.

Detoxikuje organizmus

Niekoľkokrát do týždňa si doprajte detoxikačný soľný kúpeľ, ktorý pomôže vášmu telu prirodzene sa zbaviť toxínov. Je to tiež skvelý spôsob, ako relaxovať a zbaviť sa stresu. Ióny v mineráloch himalájskej soli tiež môžu pomôcť omladiť vašu pokožku.

Tu je návod, ako na to: Pridajte 1 – 2 šálky himalájskej ružovej soli do vane s teplou vodou a namočte sa na 20 minút (nie viac, pretože svaly sa môžu cítiť unavené, ak sú vo vani príliš dlho). Pri namáčaní nepoužívajte mydlo, šampón, kondicionér atď.; stačí použiť soľ a vodu. Po kúpeli sa osušte len zľahka a snažte sa neotrieť uterákom zo slanej vody – alebo vysušiť prirodzene.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Napadli vám potraviny mole? Vďaka našim trikom si s týmto problémom poradíte!

Ak máte slabý krvný obeh, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako si urobíte soľný kúpeľ. Aj keď to môže byť relaxačné, obehový systém tvrdo pracuje na vyplavovaní toxínov z tela.

Prirodzene čistí vzduch

Himalájske soľné lampy sú soľné dosky so žiarovkou vo vnútri. Keď sú tieto lampy zapnuté, pomáhajú prirodzene čistiť vzduch. Ako to funguje? Lampa priťahuje vlhkosť zo vzduchu, a potom sa voda vyparí z tepla lampy. Pomáhajú vytvárať záporné ióny, ktoré pomáhajú neutralizovať toxíny a kontaminanty vo vzduchu. Najlepšie na tom je, že himalájske soľné lampy sa dajú použiť znova a znova. Stačí vymeniť žiarovku vo vnútri lampy.

Himalájska soľ ako súčasť vyváženej stravy

Bežná soľ je hlavným potravinovým zdrojom jódu – jedna vec, ktorá himalájskej soli chýba. Podľa Národného inštitútu zdravia potrebujete jód pre správne fungovanie hormónov štítnej žľazy a metabolizmu. Ak teda vymeníte bežnú soľ za himalájsku soľ, potom by ste do svojho jedálnička mali pridať iné zdroje jódu – ryby, mliečne výrobky alebo doplnky stravy.

Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní je však vždy dôležité prediskutovať ich so svojím lekárom alebo praktickým lekárom.

Zdroj: plnielanu.sk, dontmesswithmama.com
Odporúčame