5 tipov, ako pred zimou kvalitne ošetriť stromy: Zvládnite tieto úlohy a záhrada sa vám o rok poďakuje

Ako pred zimou ošetriť stromy

Ako pred zimou ošetriť stromy? (Zdroj: GettyImages)

Tohtoročné plody sú zozbierané, je čas pripraviť ovocné stromy na zaslúžený zimný spánok. Ak už máte všetky záhradné práce za sebou, nezabudnite v novembri venovať pár hodín záverečnej starostlivosti o stromy a ošetriť ich pred zimou. Nabudúci rok sa vám odmenia zdravým vzrastom a ešte bohatšou úrodou.

Lístie musí preč

Hoci lístie prirodzene patrí k jeseni, pod ovocnými stromami by nemalo zostať dlhšie, ako nevyhnutný čas. Ak vidíte suseda ako horlivo a pravidelne hrabe lístie spod svojich stromov, buďte mu konkurenciou. V suchých a často napadnutých listoch sa ukrýva množstvo pôvodcov a roznášačov budúcej infekcie. Spôsobujú predovšetkým chrastavitosť jabloní a hrušiek, škvrnitosť listov čerešne a niektorých odrôd višní a tiež aj hnednutie listov orecha. Infekcie prečkajú zimu v hnijúcom lístí, aby na jar priamo napadli mladé lístky a puky.

Ako si pomôcť, ak nemáte na hrabanie čas? Použite napríklad kosačku so zberným košom. Nože nastavte vyššie, aby ste príliš neodkosili z trávy. Do koša potom poľahky zozbierate popadané lístie, a to už za štvrtinu času, ktorý by ste venovali hrabaniu. Okrem toho môžete popadané listy postriekať močovinou, pre urýchlenie jeho rozkladu.

Ochrana pre mladé kmene

Zima je najväčším rizikom pre mladé stromy. Najmä tie, ktoré ste vysadili v posledných rokoch, alebo ide dokonca o prírastky z poslednej jesennej výsadby. Budú potrebovať ochranu pred hlodavcami, domácimi zvieratami a hmyzom.

Špeciálne nátery na stromy odpudzujú hmyz, biologicky pôsobia proti machom, lišajníkom a hubovým ochoreniam, zlepšujú dokonca aj pružnosť samotnej kôry. Okrem tejto ochrany môžete použiť tiež mechanické zábrany, napríklad plastové chrániče alebo mriežky, ktoré spoľahlivo zabránia nahryzeniu kôry. K menej stabilným stromčekom pribite oporný kôl.


Mohlo by vás zaujať: Kedy je ideálny čas strihať stromčeky? Majte bohatú úrodu a krásnu záhradu


Prevencia proti praskaniu starších stromov

Aj staré stromy majú svoje slabé miesta, ktoré sa im už po niekoľkých mrazivých mesiacoch môžu stať osudnými. Vyhraďte si čas na to, aby ste prehliadli kôru na starších stromoch. Zvykne sa v nej ukrývať hmyz a niekoľko druhov škodcov. Na ich zničenie sa odporúča použiť tradičný náter vápenným mliekom. Ten má okrem hubenia škodcov tiež zabrániť tomu, aby sa kôra stromov počas slnečných zimných dní prehrievala.

Čo sa pod kôrou deje, ak na ňu cez zimu pár hodín svieti slnko? V strome sa rozprúdi miazga, ktorá sa dostane bližšie smerom k vonkajšiemu obvodu. Počas noci však miazga primrzne, zväčší svoj objem a môže na strome spôsobiť vážne praskliny. Cez poškodené miesta potom strom vysychá a zároveň vzniká vstupná brána pre škodcov.

Vypílenie chorých konárov

Úspešný pestovateľ sa drží základného pravidla.Ponechať na strome iba to, čo prináša úžitok a udrží strom v zdravej kondícii. Ak niektoré konáre počas hlavnej sezóny odumreli, pred zimou ich bezpečne odstráňte. Mŕtve drevo je zvyčajne úkrytom pre škodce, ktoré by sa stadiaľ rozšírili aj do zdravých častí.

Na rez si vezmite na pomoc ostrú pílku alebo silné nožnice na konáre. Rez by mal byť čo najhladší. O to rýchlejšie dokáže strom uzatvoriť ranu. Na urýchlenie hojenia potrite ranu štepárskym voskom alebo stromovým balzamom. Stromy tiež zbavte všetkých múmií – teda starých vyschnutých plodov.

Aplikácia posledného postreku

Posledný, neskorý jesenný postrek stromov predstavuje užitočnú prevenciu a predprípravu do budúcej jari. Meďnatý alebo sírnatý prípravok na stromy totiž zabraňuje rozrastaniu hubovitých ochorení. Tento doplnkový typ ochrany sa aplikuje až po opadnutí listov – približne od konca októbra, do nástupu trvalejších mrazov. Stromy by sa mali v postreku “vykúpať”, čo znamená, že pre dobrý účinok by ste nemali vynechať žiadnu časť. Pripravte si ochranné oblečenie, rukavice a respirátor. Prípravky síce nie sú jedovaté, no ich aróma je výrazná a pretrváva dlho.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame