Zima je nielen o hrubých vrstvách oblečenia a čase strávenom najmä v interiéri, ale aj o menšom príjme čerstvého ovocia, zeleniny či byliniek. S trochou starostlivosti a výberom správnych druhov však môžete aj počas zimných mesiacov pestovať čerstvé bylinky, a to bez ohľadu na to, či bývate v dome alebo v byte. Bylinky sa dajú totiž pestovať priamo na parapetnej doske vo vašej kuchyni. Vybrali sme pre vás 5 druhov byliniek, ktoré hravo prežijú aj chladnejšie dni.
Petržlenová vňať
Petržlen sa vyznačuje prenikavou vôňou a charakteristickou sladkastou chuťou. O vňati by sa dalo, naopak, povedať, že má jemne korenistú vôňu s náznakom anízu a citróna. Z pohľadu pestovateľa je petržlenová vňať výnimočne odolná a vhodná práve na pestovanie vo vnútorných podmienkach počas zimy. Vňať potrebuje len stredné množstvo svetla, preto zvládne akúkoľvek svetovú stranu. Zalievajte bylinku iba mierne, aby pôda ostala vlhká, ale nie mokrá. Petržlenovú vňať môžete zbierať postupne, čo znamená, že odrežete len toľko, koľko potrebujete, čím podporíte ďalší rast.
Mäta
Mäta sa hodí do mnohých miešaných nápojov, ale aj koláčov. Ide o veľmi nenáročnú a rýchlo rastúcu bylinku, ktorá sa dobre prispôsobí aj menej ideálnym podmienkam. Rovnako ako petržlenová vňať, ani mäta nevyžaduje veľa svetla a zvláda aj nižšie teploty. Polievať ju stačí len striedmo. Dôležité je vybrať vhodný kvetináč, ktorý má drenážne otvory, aby voda odtekala. Jej prebytok by totiž spôsobil hnitie koreňov.
Pažítka
Pažítka je ďalšia robustná bylinka, ktorá môže rásť na parapetnej doske počas celého roka. Potrebuje dostatok svetla, takže jej vyberte také miesto, kde bude dostávať aspoň niekoľko hodín denného svetla. Pažítka nie je príliš náročná na zálievku. Zalievajte ju len vtedy, keď je pôda suchá na dotyk. Môžete ju pravidelne zberať, čo podporí bujný rast. Pažítka rovnako ako predošlé bylinky nepotrebuje žiadnu špeciálnu pôdu a žiadne hnojenie.
Tip gazdinej: Rastliny, ktoré sú príliš blízko k zdrojom tepla, ako sú radiátory, môžu trpieť vysychaním pôdy.
Bazalka
Milujete taliansku kuchyňu? Potom by vám bazalka doma rozhodne nemala chýbať. Je trochu náročnejšia na svetlo a teplo, ale ak máte na okennom parapete dostatok slnečného svetla, malo by sa to podariť. Počas zimy sú pre bazalku najlepšie južné ži západné strany. Rozhodne pri nej neotvárajte okno a nevetrajte, aby bazalku neprefúkol studený vzduch. Zalievanie by malo byť pravidelné a pôda by mala byť stále vlhká, ale nie mokrá.
Rozmarín
V potrebe tepla je rozmarín presným opakom bazalky. Rozmarín je vhodný na pestovanie vo vnútri, najmä ak máte chladnejšiu izbu, ktorá je však dobre osvetlená. Preferuje suchšie podmienky, takže je dôležité nezalievať ho príliš často. Dbajte na to, aby pôda medzi zálievkami poriadne preschla. Rozmarín tiež ocení občasné rosenie, aby sa imitovala vyššia vlhkosť.
Zdieľať na
Zdieľaní