Posilnite imunitu ešte skôr, ako príde chrípková sezóna: Toto vám pomôže zostať zdraví

Ovocie na podporu imunity.

Zázvor, med, citrón a ďalšie zdravé produkty posilnia vašu imunitu (Zdroj: Freepik/BalashMirzabey)

Táto doba je pre seniorov obzvlášť náročná. Keďže sú ohrozenou skupinou, mali by čo najviac posilňovať aj svoju imunitu. Pôsobí ako obrana pred patogénmi a antigénmi v podobe rôznych druhov baktérií, vírusov, cudzorodých látok, parazitov, ale aj nádorových buniek. Prinášame vám 5 spôsobov, ako ju podporiť.

Doprajte si vitamíny

Na prípravu jedla používajte základné potraviny v čerstvom stave, ochucujte cesnakom, zázvorom a bylinkami. V čo najvyššej miere vylúčte polotovary a priemyselne spracované suroviny. Zvýšte príjem vlákniny, napríklad bielu ryžu vymeňte za naturálnu a biele pečivo nahraďte celozrnným. Do jedálnička zaraďte aj orechy, sú skvelým zdrojom vitamínu B a E. Naše telo pomáha chrániť vitamín C, veľa ho má kel, kiwi, brokolica aj citrusy. Do jedálnička je vhodné zaradiť aj rybí olej, ktorý je bohatým zdrojom vitamínu D.


Mohlo by vás zaujať: Imunita sa dá posilniť i netradične: Zázvor a cesnak pozná každý, vyskúšajte iné


Spite dostatočne dlho

Spánok udržiava náš imunitný systém v rovnováhe. Doprajte si 7 až 9 hodín spánku každú noc. Mnohé štúdie preukázali, že kto spí menej ako päť hodín denne, zvyšuje vo svojom tele hladinu škodlivého kortizolu a môže podporiť zápalové procesy v organizme. Nedostatok spánku vplýva aj na náladu – po prebdenej noci býva človek mrzutý, nervózny, podráždený, nedokáže sa sústrediť a podávať adekvátny výkon.

Odbúrajte stres

Náš organizmus sa snaží vyvážiť a optimalizovať všetky procesy v tele. Ak na stres spotrebúvame príliš veľa energie, začne potláčať činnosť jednotlivých systémov. Napríklad toho imunitného. Človek si potom často všimne, že ho trápia rôzne zápaly a infekcie, že sa mu opakovane vracia angína, prechladnutie, alergia či rôzne kožné ochorenia. Aj keď máme prirodzené obavy z neznámeho či z budúcnosti, treba sa snažiť vo všetkom nájsť niečo pozitívne, vyťažiť niečo pre seba a rodinu. Akými emóciami a myšlienkami sa budeme zaoberať, máme vo veľkej miere svojich rukách. Ak máte problémy uvoľniť sa, vyskúšajte jogu, meditáciu, alebo čaje na upokojenie.


Mohlo by vás zaujať: 5 zabijakov imunity: Vyhnite sa týmto chybám, prejaví sa to na vašom zdraví


Hýbte sa

Pohyb stimuluje lymfatický systém, zvyšuje prekrvenie organizmu a tvorbu leukocytov, čím dochádza k aktivovaniu imunitného systému. Je dobrou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, obezitou a mnohými ďalšími chorobami. Stačí vám aj 30 minút prechádzky či rýchlejšej chôdze denne. Prípadne si môžete nájsť vhodné video pre seniorov na internete a krátko a intenzívne si zacvičiť podľa inštrukcií skúseného trénera.

Skúste otužovanie

Vedecké štúdie potvrdzujú, že pravidelné otužovanie zvyšuje obranyschopnosť organizmu sa znižuje chorobnosť. Zo začiatku môžete medzi svoje každodenné ranné rituály zaradiť sprchovanie vlažnou vodou, ktorú budete postupne ochladzovať. Možno budete prekvapení, ale zvyknúť si na studenú vodu nie je až také ťažké. Pri sprchovaní sa treba stále pohybovať, teda neodporúča sa stáť na jednom mieste. Dôležité je tiež otužovať celé telo s výnimkou hlavy – umývať si totiž len ruky, tvár alebo trup je neúčinné. Po sprche by malo nasledovať dôkladné osušenie a zahrievacie cviky, až potom raňajky.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame