Strach z odmietnutia pramení z výchovy aj z výberu partnera: Naučte sa ho prekonať

Zamyslená žena

Strach z odmietnutia môžete prekonať (Zdroj: GettyImages)

Viete o tom, že odmietnutie spúšťa v mozgu rovnaké reakcie ako fyzická bolesť? V minulých časoch, keď ešte ľudia žili v skupinách, znamenalo odmietnutie často vyhostenie. Šance na prežitie v divočine osamote boli, žiaľ, minimálne. Nečudo, že strach z odmietnutia je v mnohých z nás zakorenený. Zintenzívňuje ho výchova v detstve, no rovnako tak aj nesprávny výber životných partnerov.

Vypátrať spúšťač je náročné

Pôvod tohto strachu je náročné vystopovať. Terapeutka Michaela Brathová hovorí: „V dospelosti strach z odmietnutia veľmi často pramení práve z výchovy, ktorou sme si prešli v rannom detstve. Správanie rodičov je to, čo má zásadný vplyv na vývin a dozrievanie mozgu dieťaťa.“ Neistá väzba podľa jej slov narúša správne fungovanie mozgu, čím sa zvyšuje produkcia hormónov stresu. Ďalej odborníčka vysvetľuje, že ohrozený je vývin práve tých častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie medziľudských vzťahov, zvládanie stresových podnetov, reguláciu emócií a pocit odmietnutia v dospelosti.

Verte v ďalšie šance

Určite si pamätáte pocit, kedy ste chceli požiadať o vyšší plat. Dlhé mesiace ste nenabrali odvahu, až ste do práce začali chodiť s odporom. Podobné pocity väčšina z nás zažila po neúspešnom pracovnom pohovore. Negatívne pocity sprevádzajúce odmietnutie môžu byť natoľko silné, že nás ochromia vyskúšať to nabudúce.

Riziku odmietnutia musíme prirodzene čeliť aj vo vzťahových situáciách. Nie každá „spoločná káva“ skončí dlhoročným vzťahom. Po jednom nevydarenom rande by sme preto nemali zostávať zatvorení doma ďalšie roky a považovať sa človeka, ktorý nie je dosť dobrý.


Mohlo by vás zaujať: Čo vo vyššom veku prináša nová láska? Zahoďte predsudky, no buďte opatrní


Strach môže zmeniť vaše správanie

Odmietnutie sa spája s mnohými negatívnymi emóciami. Pociťujeme hnev, smútok, nespokojnosť, neistotu, stres, pochybnosti o sebe samom. Strácame na sebavedomí, opúšťa nás motivácia podstúpiť podobnú situáciu a tiež sa oberáme o nejednu šancu, ktorá mohla vyjsť v náš prospech.

Okrem toho však dokáže strach z odmietnutia na človeku parazitovať a meniť jeho správanie navonok, voči ostatným ľuďom.

  • V snahe vyhovieť iným a nebyť odmietnutý sa človek začína správať falošne – neprejavuje svoje vlastné názory ani emócie, podriaďuje sa, hoci s tým je vnútorne nespokojný. Je navonok tvárny, no okolie jeho masku vidí, a preto mu menej dôveruje.
  • Často sa objavuje pasívne, otupené správanie. Človek radšej nič nepodnikne, ani nevyskúša, len aby sa vyhol konfrontácii a prípadnému nesúhlasu.
  • Strach z odmietnutia kradne sny. Nielen metaforicky, ale aj reálne. Človek pod jeho vplyvom žije život, ktorý nie je podľa jeho predstáv. Je čas mu vzdorovať!

Zmeňte uhol pohľadu

Každý z nás je iný a je nad slnko jasné, že nemôžeme mať všetci dravú povahu predajcov, obchodných zástupcov či realitných maklérov. Práve v týchto povolaniach je odmietnutie takmer denným chlebíčkom. Veľakrát išli proti sebe, až si zvykli, že názor iných ich nesmie zabrzdiť. Každá nová akcia či už úspešná, ale aj tá, ktorá skončí odmietnutím, posilní vaše nové JA.

Voči strachu z odmietnutia sa totiž nedá bojovať teoretickými poučkami. Musíte si toho na vlastnej koži vyskúšať čo najviac. Najlepšie, ak sa každý deň vystavíte nenápadnej situácii, ktorá vás prinúti vystúpiť zo svojej zóny komfortu.

  • Môže to byť telefonát sestre, s ktorou ste sa pohádali a mrzí vás, že spolu nekomunikujete.
  • Ak vás odmietnu na pohovore, vezmite to ako príležitosť pre ďalšie vzdelávanie.
  • Ak vám nevyjde rande, nebuďte pasívnym čakateľom na ďalšie pozvanie. Iniciujte to ďalšie vy – napríklad voči osobe, ktorá má vaše sympatie.

Majte na pamäti, že vždy sa nájde človek, ktorý sa môže stať vaším oponentom. Z jeho úst nebudete počuť súhlas, práve naopak. To však neznamená, že by ste mu mali vo svojom vlastnom živote venovať veľa pozornosti a energie. Tak, ako vám do života vstúpil, rýchlo ho aj pošlite preč a zamerajte sa na pozitívne stimuly. Neoberajte sa o príležitosti, ktoré vám život ponúka!


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame